Odchovanec píseckého hokeje, mistr světa z roku 1996 a vítěz Stanleyova poháru 2004 si zlatého úspěchu našeho týmu nesmírně považuje a je na něj hrdý.

„Určitě, kluci odvedli na šampionátu skvělou práci a nic na jejich úspěchu nemění ani fakt, že v základní skupině prohráli s Norskem a v osmifinálové skupině se Švýcarskem, zatímco Rusové dokráčeli do finále bez jediného zaváhání. Ale takový už je hrací systém mistrovství a ne vždy musí vyhrát favorit.“

A jak je v zámoří hodnocen neúspěch týmů Kanady a USA?

Samozřejmě, ani jedno z mužstev nezískalo medaili, takže je to pro ně neúspěch. Ale každý si dobře uvědomuje, že do Německa odjely týmy, které neměly takovou kvalitu, jako třeba na olympiádě ve Vancouveru. To bylo docela něco jiného.

Navíc se ve stejné době hraje Stanley Cup a ten má tady větší sledovanost než mistrovství světa, které se koná v Evropě.Vítězství českého týmu je tady považováno za velké překvapení, neboť v takovém složení, v jakém na šampionátu hrál, je to nečekaný výsledek.

Start českého týmu srážely ještě před začátkem mistrovství spekulace v médiích o tom, že hráči z NHL, kteří odmítli trenéru Růžičkovi účast z důvodu zranění či únavy po sezoně, budou týmu hodně chybět. Jak vy to vidíte?

Nelíbilo se mi, když jsem v některých českých novinách četl názory bývalých reprezentantů Roberta Reichla či Vladimíra Martince, kteří se vyjádřili v tom smyslu, že mužstvu budou chybět hráči z NHL a ti , co na mistrovství pojedou, to budou mít, hlavně po neúspěchu na olympiádě, hodně těžké.

To se přece nedělá. Myslím si, že taková prohlášení kluky v týmu srážela. Museli se cítit v roli náhradníků. Prostě, aby to mistrovství někdo odehrál.

Je dobře, že se nakonec tým semknul a zkušení starší hráči, jako je Jarda Jágr či Tomáš Vokoun, byli ostatním příkladem. Vždyť pro některé mladé hokejisty musela být obrovská čest hrát po boku takových osobností.

Jsem rád, že to takhle skvěle dopadlo. A je vidět, že příští národní tým už bude o jiné generaci hráčů, kteří budou bojovat o co nejlepší výsledek hlavně srdíčkem, jako tomu bývalo dřív. A že mužstvo může hrát o medaile i bez hráčů z NHL.