Zatímco loni s týmem Milevska zůstal v kvalifikaci o první ligu před jejími branami, s píseckým celkem se mu to letos podařilo. Před posledním zápasem kvalifikace doma s Litoměřicemi jsme si s trenérem Suchánkem povídali o tom, jaká že ta sezona vlastně byla a co bude dál.

Můžete se vrátit k letošní sezoně a krátce ji zhodnotit?

Pro nás byla letošní sezona výborná. Základní část druhé ligy jsme vyhráli s velkým bodovým náskokem před druhým v pořadí Jindřichovým Hradcem. V play off jsme jasně postoupili až do finále, kde nás prověřil tým Vajgaru.Sehráli jsme pět zápasů, které byly docela dost tvrdé. Kdyby nedošlo v prvním utkání k incidentu ze strany našich fanoušků, myslím si, že by se hrálo pouze na tři zápasy. Ale to je to kdyby…

Pro mě i hráče to možná bylo lepší, že jsme neměli tak velkou pauzu před kvalifikací o první ligu. Tam se to odvíjelo od prvního utkání s Valašským Meziříčím, který jsme doma vyhráli 4:0. Všechny zápasy pro nás byly velice těžké, protože jsme neznali ani jednoho ze soupeřů. Jsem rád, že jsme to dobře zvládli.

Loni jste trénoval druholigové Milevsko, tuto sezonu mužstvo Písku. Jakou úroveň měl letošní ročník soutěže v porovnání s tím minulým?

Já si myslím, že to bylo stejné, akorát, že jsme s Milevskem hráli kvalifikaci o první ligu hráli v Táboře. To byla velká nevýhoda. Tam se nám nepovedl jeden zápas a všechno bylo ztracené. Kdyby chom to utkání naopak vyhráli, mohlo hrát Milevsko první ligu. Letos jsme takové problémy v Písku neměli a postup jsme si naštěstí vybojovali.

Byla loňská účast v kvalifikaci pro vás určitou zkušeností pro kvalifikaci letošní?

To určitě. My jsme loni v Milevsku neměli tak silný kádr jako je tady v Písku. Kluci se zpočátku bránili tomu hrát na čtyři lajny nebo mít v týmu čtyři hráče navíc, ale před play off si uvědomili, že na tři lajny se taková soutěž hrát nedá. Zraní se vám tři kluci a nemáte s kým hrát. To hodně rozhodlo.

V základní části druhé ligy jste se brzy usadili v čele tabulky. Bylo pro vás hodně těžké motivovat hráče do každého zápasu s tím, že chcete vyhrát?
Bylo to velice těžké. Měli jsme v tabulce velký náskok a všichni už říkali, že se o nic nehraje. Já jsem ale zkoušel různé varianty, jak bránit, jak útočit, jak hrát v oslabení a podobně. Po celou tu dobu jsme se připravovali na play off, to pro nás bylo prvořadé.

Jak si vedli hráči v jednotlivých formacích?

Brankář Michal Pinkas odchytal výborně celou základní část ligy. Klobouk dolů před ním, jak si ve svých letech vedl. Zvládl to výborně a mnohým fanouškům dokázal, že na soutěž výkonnostně má a že je to vynikající gólman. Pak se ale zranil a šanci dostal mladý Hrubec. Měl jsem z toho trochu obavy, ale Šimon zachytal výborně. Nebýt jeho, bůhví, jak by to všechno dopadlo.

Obranné řady byly hodně vyrovnané a hrály velice dobře. Základní část jsme hráli na osm beků, pak jsme to stáhli na šest lidí. A dá se říci, že tato šestice hráčů pak na led už nikoho nepustila.

A co útočné řady?

Všechny čtyři útočné řady byly vyrovnané a kluci v nich odvedli vynikající výkony. A ti, co přišli později – Rod, Stejskal a Kazatel pro nás byli velkým přínosem.

Řekněte, jak se doplňovala zkušenost starších hráčů s mládím?

Jednotlivé řady byly sestaveny tak, aby tam byla zkušenost i to mládí. Myslím, že se nám to povedlo dobře poskládat.

Vnímal jste, tak, jak se mužstvo posunovalo výš ke kvalifikaci o první ligu, nárůst počtu diváků v ochozech stadionu?

Když jsem přišel do Písku, byl jsem hodně překvapený, jak málo diváků zde chodí na zápasy druhé ligy. Asi to bylo i tím, že mužstvo hrálo tuto soutěž již čtyři roky a v play off nemělo valné výsledky. Jedním z mých úkolů také bylo, abych atraktivním hokejem, který mužstvu vtisknu, přilákal fanoušky zpět do hlediště. Myslím, že se to povedlo.

V play off byli diváci vynikající. Michal Kazatel z Benátek nad Jizerou mi řekl, že takovou atmosféru na hokeji ještě nezažil, že jsou zde skvělí diváci. To člověka potěší. A diváky bychom chtěli, ještě ve větším počtu, přilákat na stadion i v příští sezoně.

Letošní sezona pro vás skončila úspěchem. Spadla z vás již úleva z neustálého napětí a tlaku, abyste splnili daný cíl?

Teď už je to velká úleva. Již po skončení základní hrací doby v minulém utkání ve Valašském Meziříčí z nás všechno spadlo, protože jsme věděli, že jsme bodovali. A to bylo rozhodující. Dostali jsme úkol vybojovat postup, tak jsme se o tento cíl chtěli co nejlépe poprat. Ono nejde říct, postoupíme a hned to vyjde.

O to se některá mužstva snaží i několik let a marně. Bylo to těžké pro mě, ale i pro mého asistenta Davida Míku, bývalého hráče, který se do této funkce dostal až v rozehrané soutěži. Jsem rád, že mi pomohl v závěrečných bojích a přál bych si, aby se mnou zůstal i pro příští sezonu.

Jaké budou oslavy postupu?

Asi veliké. Snad je kluci zvládnou. Já beru antibiotika, protože už týden mám anginu, takže se musím držet zpátky. V sobotu si uděláme takovou „dokopnou“, kde celý tým postup oslaví. Celý rok kluci makali, takže teď musí úspěch oslavit.

Pokud budeme hovořit o příští sezoně, zůstanete u mužstva?

Snad u mužstva zůstanu. Pokud ano, rád bych měl u sebe asistenta. Vybral jsem si Davida Míku a byl bych rád, kdyby to byl právě on. Záleží na vedení klubu, jak se k tomu postaví. Hráčský kádr se musí doplnit, protože první liga je docela o něčem jiném. Hráči jsou tam profesionálové.

Já jsem coby trenér mužstvo dovedl do první ligy, ale tvorba nového kádru je věc sportovního manažera. Je třeba sehnat kvalitní hokejisty, aby se první liga v Písku udržela.

Budete při výběru nových hráčů sportovnímu manažerovi Pavlu Horažďovskému nápomocen?

Asi ne. Samozřejmě se nebudu bránit tomu, když se mnou bude chtít některé věci konzultovat. Já jsem trenér a výběr hráčů do mužstva je závislý i na finančních podmínkách klubu. A do toho já nevidím. Bez pomoci města a sponzorů se hokej nedá hrát, takže je potřeba všem poděkovat za jejich přízeň a velkou pomoc.

Sami jsme se přesvědčili, že v jiných klubech měli v tomto směru velké problémy. Musíme si v klidu sednout a vytýčit cíle – jestli chceme hrát o záchranu nebo střed tabulky či v jejích horních patrech.

Kdy mužstvo IHC zahájí suchou přípravu na prvoligovou sezonu?

Sezona teď skončila pro hráče, ale přiznám se, že už asi před měsícem, kdy ještě nebylo o našem postupu rozhodnuto, jsem si už mapoval některé věci a hráče. Rád bych suchou přípravu zahájil 17. května, abychom intenzivně trénovali měsíc a půl. Poté někdy kolem 20. července bychom zahájili přípravu na ledě.

Těšíte se, že od příští sezony se budete na ledě střetávat s takovými soupeři jako je Ústí nad Labem, Chomutov, Jihlava a další?

Obě kvalifikace o první ligu s Milevskem a nyní s Pískem pro mě byly velkým ponaučením v mé trenérské práci. Já se na zápasy první ligy moc těším, ale do té doby musíme v Písku společně udělat ještě velký kus práce a změnit hodně věcí.