A jak vůbec první trénink vypadal?

„ Mně se líbil a musím říct, že hráči pracovali výborně,“ nešetří chválou trenér píseckého mužstva Jan Rybáček, který příznivě hodnotí i celkový první týden na ledě: „Přístup hráčů byl skvělý a já mám z toho velice dobrý pocit.“ Velmi obsáhlý kádr, čítající přes třicet hráčů, ale celý v Písku zůstat nemůže. „Hráče si vytipujeme a pak se uvidí, kdo zůstane a kdo ne,“ dodává Rybáček.

Máte za sebou týden přípravy na ledě. Jak vypadal první trénink mužstva z vašeho pohledu?

My jsme se na prvním tréninku chtěli hlavně trochu seznámit, abychom si na sebe zvykli, a tak jsme do tréninku zařadili cvičení zaměřená na obratnost a další záležitosti. Na hráčích byla vidět velká chuť po hokeji, jejich přístup k tréninku byl skvělý. Mám z toho příjemný pocit.

Trénuje s mužstvem někdo z přípravného kempu, který právě v Písku probíhá?

V tuto chvíli s námi nikdo z těchto hráčů netrénuje. Nevím, jak to bude vypadat dále, ale asi k tomu ani nebude prostor. Nechci však předbíhat, třeba ještě proběhne nějaké jednání a někdo se s námi na ledě objeví. Já to však při tak velkém počtu lidí, co se zapojilo do přípravy, nevidím moc reálně.

Kádr je velice obsáhlý. Kdy lze očekávat jeho první zužování?

Teď máme dva týdny na to, abychom dobře potrénovali. Samozřejmě do toho vložíme nějaká přípravná utkání, při nichž budeme hráče vytipovávat, soustředíme se na ně a řekneme si, jestli tady mohou být nebo ne. Teď jsme zatím ve fázi poznávací.

Přestože je kádr mužstva poměrně široký, máte stále někoho ve svém hledáčku?

Určitě tam ještě někdo je, ale asi by teď nebylo dobré někoho jmenovat. Mohu prozradit jen to, že jsou nějací hráči, kteří by eventuálně mohli do mužstva přijít, ale ještě není nic uzavřeného.

Jak bude nyní vypadat tréninková náplň a jak často budete chodit na led?

Kromě volného víkendu budeme trénovat každý den. Prvních čtrnáct dní se rozdělí parta trénující na ledě na dvě skupiny a pondělky, středy a pátky doplníme posilovnou. První skupina jde na led, druhá do posilovny a pak se vymění.

Na co zaměříte tréninky v nejbližších dnech?

Hlavně na prvky, které pomohou hráčům k přivyknutí na ledě. To znamená, že se zaměříme především na bruslení a obratnost. Tohle je základ pro každého hokejistu. A pak je to samozřejmě práce s kotoučem, takže budeme trénovat ve dvojicích. Poté určitě zapojíme i přesilové situace dva proti jednomu, ale i rovnovážné situace jeden na jednoho, tři na tři a podobně. Začneme bruslením a přes individuální a skupinová cvičení se dostaneme až ke cvičením, která zapojí celé formace.

Mezi mantinely se proháněl i Marek Vokatý. Znamená to návrat tohoto hráče k aktivnímu hokeji?

Marka jsme již několikrát oslovili, absolvoval s námi už i letní přípravu. Teď je s mužstvem na ledě. Uvidíme, jak se nám bude v přípravě i při zápasech jevit. Přál bych mu, aby se dostal do kádru.

Na ledě s vámi byla loňská jednička dorostu Martins Jansons. Prý je to váš úmysl, prosadit tohoto mladého Lotyše do prvního mužstva?

Ano, Martins je velmi šikovný brankář a určitě má budoucnost před sebou. Líbí se mi, jak na sobě pracuje. A jelikož je Filip Kubiš zraněný, jsem velmi rád, že mohl přijet trénovat za námi. V přípravě je na tom velice dobře. Je to paráda se na něho dívat.

Z loňského kádru odešli Petr Bezouška a Martin Müller. Jak to s těmito hráči nyní vypadá?

O Petrovi vůbec nic nevíme a Martin s největší pravděpodobností ukončil kariéru.

Uvidíme v následující sezoně v Písku Miroslava Holce, alespoň na střídavý start?

S Mírou jsem teď mluvil a vypadá to, že bude mít u nás střídavý start na play–off. Jestli se to změní, to nevím, ale poslední zpráva je taková.

Proběhla už nějaká jednání o vzájemné spolupráci s českobudějovickým Mountfieldem?

Máme přislíbenou pomoc z týmu juniorky. Pokud by tady byla nějaká marodka či nedostatek hráčů nebo i jiná situace, tak by byla možnost juniorské hráče z Českých Budějovic využít. Takže tímto směrem se budeme moci případně opřít a eventuálně některé jejich mladé hokejisty využít. Uvidíme, jak to bude v praxi fungovat.

Právě z českobudějovické juniorky vás loni zaujal hráč Ondřej Ježek. Jak jste vnímal jeho nynější přesun na hostování do Jihlavy?

Ondra je výborný kluk a je to pro něj jedině dobře. Je to velmi talentovaný hokejista, jenž má před sebou velkou perspektivu. V minulé sezoně jsme ho využili z Českých Budějovic asi nejčastěji, takže možná i proto se mi herně nejvíc zalíbil. Je to borec, takového hráče bychom v našem mužstvu vždycky chtěli mít. Samozřejmě jak jemu, tak i Josefu Slavíkovi, který tady také hrál, přeji, aby se v Jihlavě prosadili. Věřím, že se jim to podaří.

Je na obzoru spolupráce ještě s nějakým jiným klubem mimo Českých Budějovic?

To je spíše otázka pro našeho manažera. Pro nás je nevýhodou, že když je nějaký hráč vyřazen z extraligy, tak většinou nastoupí někde v první lize a my jsme až ta „druhá štace“. Ale i přesto jsou nějaké možnosti, ve které já stále věřím, že ještě přijdou. Vše je to věc dalších jednání.