Na Kladně Jihočeši nedali ani gól a herně také nepřesvědčili. „Měli jsme výborné první střídání a dobře jsme ubránili oslabení tři na pět. Naše první formace sehrála dobře jednu přesilovku,“ s nadhledem se vrací k utkání trenér Antonín Stavjaňa. „Jinak musím říct, že jsme po celý zápas proti Kladnu pořád ztráceli jeden krok hlavně při bránění protihráčů. V tom byli domácí daleko lepší.“

Poměr střel sice vyzněl rovnocenně, ale zkušený trenér sportovně uznává, že soupeř byl tentokrát lepší. „Kladenské střely působily daleko nebezpečněji. My jsme stříleli z větší dálky a chyběly tam dorážky. Soupeř se tlačil daleko více do branky. Jak jsme Kladno přehráli na domácím ledě, tak tentokrát soupeř působil daleko živěji,“ připustí.

Motor odehrál v minulém týdnu nepříliš povedený duel ve Znojmě (1:4). Proběhly po něm dokonce pohovory s některými hráči. Ale výkon na Kladně bohužel o moc lepší nebyl. „Vždycky říkám, že když se nevyhraje, tak nemůžeme být spokojeni. A i když se vyhraje, tak se pokaždé najde něco, co je třeba zlepšovat. Do přípravy jsme chtěli maximum těžkých zápasů, které nás prověří. Vyvinulo se to ale tak, že máme nějaká zranění a nemohli jsme nechat některé hráče odpočinout. To je jedna věc. Potřebujeme to ale pojmout také kondičně, což hráči musí akceptovat. Hlavně ve venkovních zápasech nemáme takovou šťávu, jakou bychom chtěli mít,“ všiml si.

Vzhledem k tomu, že jsou na marodce hned tři útočníci Květoň, Vlček a Dostálek, dostala na Kladně šanci ve čtvrté řadě trojice mladíků Dančišin, Káník a Toman. „Měli tam nějaké zajímavé akce, ale fyzicky to ještě na dospělý hokej není,“ konstatuje trenér. „Počítali jsme však s tím, že Kuba Doktor a Ondra Šulek jsou hráči, kteří už jsou opravdu dospělí. Ani jejich projev ale nepůsobil tak, jak bychom chtěli. Máme starší hráče, kteří se na začátku sezony pomaleji rozbíhají. Ale tito mladí musí naskočit od začátku. Mrzí nás, že to tak není. Chceme z těchto hráčů vyždímat víc,“ apeluje Stavjaňa na mladé hráče ze svého kádru.

Přípravné zápasy zakončilo mužstvo s bilancí tří vítězství a šesti porážek. Výsledky těchto duelů sice nejsou prioritou, ale trenér je nebere na lehkou váhu. „Každé vítězství potěší. Ať je to v pouťáku, nebo v ostrém utkání. Mužstvu to vlije zdravou sebedůvěru a pozitivní energii. Když je porážek hodně, tak to není dobré. Na druhou stranu také není ideální jít do sezony s tím, že všechno vyhráváme a nic se nemůže stát. Věřím, že tyto výsledky budou držet tým v pozornosti,“ přeje si trenér.

Dobře si uvědomuje, že ve WSM lize nečeká jeho svěřence nic jednoduchého. „O tom jsme se přesvědčili teď s Kladnem, které u nás nepůsobilo až tak vyspěle, ale teď doma odehrálo výborný zápas. Předpokládám, že týmy jako Havířov, Vsetín nebo Slavia na tom budou podobně. Soutěž bude znovu náročná a jedině pravidelným přísunem bodů se můžeme odpoutat. Nebudeme si nic nalhávat, chceme se držet s Karlovými Vary na čele tabulky. Nebudeme porážet všechny jako Klapzubova jedenáctka, nicméně náš tým má svou kvalitu, čehož jsme si vědomi. Hráči si ale musí uvědomit, že první je srdíčko a zápal do hry. Teprve potom vyniknou hokejové dovednosti,“ zdůrazní Antonín Stavjaňa.

V přípravě Motor ze čtyř z zápasů ani jednou nevyhrál venku a nastřílel pouhé tři branky. „Teprve samotná soutěž ukáže, jak jsme na tom,“ namítne kouč. „Loni jsme v přípravě také venku nevyhrávali, ale v soutěži nám díky zvýšené pozornosti body začaly naskakovat. Mužstvo si na zápasy venku začalo daleko více věřit. V tento moment z toho neděláme žádné závěry.“

V devíti přípravných duelech zaznamenali pouhé tři góly obránci, což je výrazně menší příspěvek, než by si trenéři představovali. „Je pravda, že máme většinou ofenzivní obránce,“ souhlasně přikývne. „Třeba Žiga Pavlin je střelec, jenž se loni držel na špici bodování WSM ligy. On sám určitě není spokojený s tím, že nedal ani gól. A nám se to také nelíbí. Zdeněk Kutlák a Filip Novák budou hrát přesilovky. Potřebujeme, aby od modré čáry podporovali útok. Každý se trefil jednou a zbytek se zatím nezapojil. Určitě jsme spokojeni s Čendou Pýchou, naopak jsme čekali vyšší standard od Romana Vráblíka. To jsou ale takové provozní věci, na kterých průběžně pracujeme,“ usměje se. „Jak už jsem řekl, starší hráči se pomaleji rozbíhají. Jsme si toho vědomi, ale chtěli bychom sezonu odstartovat co nejlépe. Krize přijde na každého, ale chtěli bychom si jí projít až tak na Vánoce,“ neztrácí nadhled.

Mužstvo nyní čeká poměrně dlouhá pauza bez zápasu před mistrovskou premiérou. Možnost odehrát přátelské utkání v rakouském Štýrském Hradci ale trenéři odmítli. „Pauza je opravdu delší, ale v útočných řadách máme některé hráče, kteří mají drobné zdravotní problémy. Graz hraje hodně důrazně a bylo nebezpečí, že by nám na marodku ještě někdo přibyl. Při zúženém počtu útočníků jsme nechtěli riskovat nějaké zranění na poslední chvíli,“ vysvětluje Stavjaňa, proč odmítl nabídku na sehrání přátelského zápasu.

V brance se v Litoměřicích objeví téměř najisto David Gába. Týmová jednička Petr Kváča totiž v úterý odlétá do zámoří na nováčkovský kemp Colorada. „Ano. Chytat bude David,“ přikývne trenér.