Úspěšným závodníkům Jakubu a Matěji Smržovým se spolu s jejich otcem Martinem daří vychovávat nadějné talentované závodníky, což nejlépe dokumentovalo slavnostní vyhlášení výsledků letošní sezony ve velkém sále Gerbery, kde se to oceněnými malými piloty jen hemžilo.

Velkou nadějí nejen jihočeského motocyklového sportu je teprve sedmiletý Adam Vyskočil z Písku. Letos se stal mistrem republiky ve třídě Minimoto Junior.

Na motorce jezdí druhým rokem. „Baví mě to strašně moc,“ usměje se maličký pilot, jenž má za sebou nejen úspěchy, ale také i první pády. „Někdy to docela bolelo,“ přizná. Ze světových jezdců se mu nejvíce líbí Marc Márquez. „Je to mistr světa, tak má nejlepší styl,“ dodá rezolutně.Velkou budoucnost má před sebou také třináctiletý Miloslav Hřava, jenž se v letošní sezoně stal vicemistrem republiky ve třídě Mini GP Stock, kde startuje s motocyklem Honda o obsahu 100 ccm. „Jezdím na motorce třetím rokem. Hodně mi pomáhá, jak mi radí Kuba a Matěj Smržové i jejich táta Martin,“ pochvaluje si přístup závodnického klanu Smržových.

Chválí také svého mechanika. „Tím je můj táta,“ směje se. „To je ten nejlepší mechanik.“

Příprava v akademii prý bývá docela náročná. „V sezoně trénujeme vždy jednou v týdnu na motorkách. Přes zimu makáme dvakrát týdně na kondici,“ informuje.

Pro příští sezonu by rád přesedlal na motocykl KTM 390. „Už bych jezdil na velkých okruzích,“ říká jezdec, jehož vzorem je italský šampion Valentino Rossi.Velkého úspěchu letos dosáhl další člen Smrz Academy Jonáš Kocourek (11 let), jenž vyhrál mistrovství Evropy třídy Honda NSF 100 a páté místo obsadil v mezinárodním mistrovství Německa. „Jezdím od tří let. Bál jsem se jenom jednou, když jsem jel na motocyklu Moto3. To jsem z motorky málem odlétl. Ale pak už jsem si zvykl,“ ujistí.

Příští rok pojede německý šampionát a zkusí už také některé závody třídy Moto3. „Ale jenom pár, protože ještě nesplňuji věkový limit,“ vysvětlí.

Petr Trsek se stal letos mistrem republiky třídy Mini Moto Junior B a v této třídě na motocyklu Blata vyhrál i mistrovství Evropy. „Chtěl bych jezdit jako Valentino Rossi. To je můj vzor. Dívám se v televizi na každý závod MotoGP a Rossimu držím palce,“ říká mladý závodník, který pro příští rok přestupuje do kategorie MiniGP, kde jezdí stroje o obsahu 100 ccm.