Za nepříznivého stavu 1:3 se v úterý Jihočeši pokoušeli o prodloužení série. Bohužel marně. Utkání se jim nepovedlo, dostávali laciné góly a výsledkem byla porážka 2:5.

Domácí do zápasu špatně vstoupili a od toho se utkání odvíjelo. „Do zápasu jsme vstoupili vyloženě tragicky,“ neváhal zdůraznit trenér Marian Jelínek. „Dali jsme si vlastní gól a z přečíslení jsme pak dostali druhý. Z toho jsme byli jako opaření,“ kroutil hlavou.

Výkon týmu šel nahoru až koncem druhé třetiny. To už byl ale stav 0:3. „Trošku jsme se přece jen probrali. Bohužel se nám nepodařilo vstřelit branku, naopak jsme ve třetí třetině dostali ještě čtvrtý gól. Pozdě jsme to začali honit. Soupeř hrál velice dobře takticky a pohlídal si to. Nemohli jsme se dostat do tlaku a znervózněli jsme. V přemíře snahy dát kontaktní gól jsme dělali chyby. Takže to dopadlo tak, jak to dopadlo,“ jen bezmocně pokrčí rameny.

Celá série nebyla ze strany Motoru povedená. Trenér Jelínek vypíchl několik klíčových momentů, které rozhodly o vyřazení jeho týmu. „Byl to třeba hned první zápas, kdy jsme ve třetí třetině vyrovnali na 1:1, ale pak jsme po pouhých sedmnácti vteřinách dostali druhý gól. To pro nás bylo psychicky náročné. Stejně tak druhý zápas, kdy jsme minutu a půl před koncem vedli, ale pak jsme inkasovali vyrovnávací gól z nahozeného puku. V prodloužení pak skočíme na led nepochopitelně v šesti, když máme být ve čtyřech. V hodně věcech jsme se porazili sami,“ nešetří kritikou do vlastních řad.

Jelínek uznává, že soupeř podal kvalitní výkon. Ale problém vidí hlavně na vlastní straně. „Zkomplikovali jsme si to sami. Samozřejmě máme úctu k soupeři, který hrál velice dobře. Na Kladně jsme odehráli dva velmi dobré zápasy. Jeden z nich jsme vyhráli. Ten pátý doma jsme si prohráli sami hned v jeho úvodu. Nezvládali jsme krizové situace. Zlomové prvky, kdy jsme mohli dva domácí zápasy úplně stejně vyhrát, jako jsme je prohráli. To se podtrhlo i v posledním utkání, do kterého jsme chtěli dobře vstoupit a vrátit sérii ještě na Kladno. Odhodlání jsem v mužstvu cítil, mužstvo bylo připravené bojovat, ale srazily nás dva laciné góly hned na začátku. V kabině se kluci ještě povzbuzovali, chtěli jsme vstát, ale začali jsme na ledě zmatkovat a pod stresem i časovým tlakem jsme dělali věci, které bychom dělat neměli,“ připouští.

Nečekané vyřazení v pěti zápasech mrzí. „Nezbývá než soupeři pogratulovat k postupu a poděkovat našim skvělým fanouškům. A omluvit se jim, že jsme bohužel takhle lehce vypadli.“

Kladenští svými výkony překvapili, ale objektivně vzato je třeba uznat, že postoupili zcela zaslouženě. „Měli jsme v sérii špatné vstupy do zápasů, čehož jsme se chtěli vyvarovat. To se nám tentokrát podařilo. Dali jsme dva góly, což hráče uklidnilo a Budějovice možná malinko znervóznilo,“ všiml si asistent trenéra Rytířů Pavel Patera.

Za důležitý moment zápasu označil olympijský vítěz z Nagana závěr druhé třetiny. „Vedli jsme 3:0, ale domácí nás docela zmáčkli. Bylo hodně důležité, že jsme nedostali gól do šatny. Mysleli jsme si, že náš čtvrtý gól ve třetí třetině zápas definitivně rozhodne. Ale soupeř dokázal snížit na 2:4 a puky létaly před naší brankou. Měli jsme v závěru i trochu štěstí,“ připustil.

Postup Kladna byl rozhodně jednodušší, než se čekalo. „Všechny zápasy si byly dost podobné. Nesmírně vyrovnané. Předpokládali jsme, že semifinále bude dlouhé. Jsme rádi, že jsme vůbec postoupili. Tím lépe, že to bylo takhle rychle v pěti zápasech,“ pochvaloval si Patera.

Do čtyřčlenné baráže o extraligu Kladenští rozhodně nejdou v roli favoritů. „Určitě máme před sebou spoustu věcí, na kterých musíme zapracovat. Ale které to jsou, soupeřům to dopředu prozrazovat nebudu,“ usmál se.