Vzpomněl jste si po příchodu do kabiny na to, co jste v Českých Budějovicích prožil?
Jistě. Bylo by špatné, kdybych si nevzpomněl. Strávil jsem tady nějaký čas, a ne zrovna malý. Vždycky to tady na mě trochu dolehne. Krásné prostředí, podmínky pro hokej, město, region i lidi.

Řešil jste třeba i nějaké žádost i o lístky od budějovických známých?
Ani ne. Domlouval jsem se jen s Jardou Davidem, jestli bych mu mohl být nějak nápomocen. On si to však řeší po své ose. Takže jenom pro rodinu. Jinak nic.

V Budějovicích chodí mimořádné návštěvy na první ligu. Věříte, že i na zápasy národního týmu bude výborná atmosféra?
Podle mých informací jsou všechny zápasy vyprodané a v Budějovicích hlad po hokeji je. Už na prvním veřejném tréninku bylo hodně lidí. Je to hokejové město a věřím, že atmosféra bude výborná.

Konzultuje s vámi jako hlavním trenérem někdo, kde se turnaj Euro Hockey Tour na našem území uskuteční?
Ne. To všechno řeší svaz. Přece si já nebudu stanovovat, kde bude národní tým hrát. Termíny jsou víceméně dané a jenom se to posouvá kvůli televizi. Do toho ale nijak nevstupuji a ani to není v mé kompetenci.


Ale uvítal jste, že se takový turnaj bude hrát právě v Českých Budějovicích?
Jasně. Určitě je to pro mě lepší, než kdyby se hrálo v nějakém jiném městě. Jsem rád, že jsme právě tady.

Národní tým se nastěhoval do kabiny Motoru. Byl jste v ní někdy od té doby, kdy jste ukončil své trenérské působení v klubu?
Párkrát jsem tam nahlédl ještě v doby, kdy se tady hrála extraliga. Zašel jsem tam většinou pozdravit maséra Pavla Vlašice. Ale abych se tam připravoval se svým týmem, to je od té doby poprvé.

Stadion jste našel v takovém stavu, v jakém jste ho tehdy opouštěl?
Přijde mi, že je to pořád stejné. Zimák byl už tehdy dobrý a je dobrý pořád. Ani posilovna se moc dopředu neposunula. Je to pořád stejný stadion.

Jaké jsou vaše vzpomínky na českobudějovickou štaci?
Převážně pěkné. První sezona přinesla postup do extraligy. Tím bylo všechno dané. V té další jsme měli úplně nové mužstvo. Hráli jsme prostředek tabulky a řekl bych, že tady ještě takový hlad po hokeji nebyl. Bylo tady spíše takové neutrální prostředí a občas nás i polili pivem. To byly ty krušnější začátky. Všechno se to přetavilo v postup přes Liberec ve čtvrtfinále play off. To byl vítěz základní části a my jsme ho vyřadili 4:1 na zápasy. V semifinále se Slavií už jsme tahali juniory, abychom vůbec dali dohromady čtvrtou pětky.

Také v dalších dvou letech jste došli až do semifinále play off.
Pořád jsme se posouvali dopředu. Mrzí mě, jak to dopadlo v posledním roce. Hráli jsme velmi dobrý hokej, vyhráli jsme základní část, ale vypadli jsme v semifinále s Karlovými Vary. V sedmém utkání nám chybělo snad sedm hráčů a byli jsme v hodně improvizovaném složení. Ten závěr mě mrzel. Celkově však převládají pozitivní vzpomínky.

Byl jste na jihu Čech spokojen i v civilním životě?
Pochopitelně to nebylo jenom o hokeji. Ze zimáku to bylo kousek pěšky do města. Bydleli jsme u Malého jezu, kde jsme měli pro rodinu výborné zázemí. Našel jsem si tady přátele. Bylo to dobré období.

Jste kromě Jaroslava Davida v kontaktu ještě s někým z Budějovic?
Občas se za mnou zastaví Jindra Petřík. Plus všichni lidé kolem Jardy Davida. S těmi se sem tam vídám a byl jsem s nimi třeba na horách. A také s Michalem Kubou ze Sika.


Sledujete současnou situaci českobudějovického Motoru, který hraje čtvrtým rokem první ligu a letos mu jen o krůček utekl postup do nejvyšší soutěže?
Sleduji to a není mi to lhostejné. Hrozně jsem si přál, aby Budějovice postoupily do extraligy. Myslím si, že tam prostě patří. Městem, zázemím, fanoušky. Určitě bych chtěl, aby se tam vrátily. Letos chyběl jen malý krůček. Asi rozhodl ten nějaký blok z Jihlavy. Možná se Motor vyšponoval proti extraligovým týmům Pardubicím a Karlovým Varům. Proti Jihlavě, která je ze stejné soutěže, tam třeba mohlo být malinké podcenění. Nebo na ni jenom neuměl zahrát. Body z těchto zápasů pak na konci chyběly. Doufám, že tady lidi budou chodit na hokej dál a příští rok se to povede.

Pojďme zpět k reprezentaci. Považujete České hokejové hry stále spíše za přípravu na mistrovství světa, nebo už budete hledět hodně také na výsledky?
Jsou to zápasy národního týmu, a to záleží na výsledcích pokaždé. Všechny celky mají na turnaji trochu širší soupisky a profilují své kádry před mistrovstvím světa. To se týká i nás. Každý jde do zápasu s tím, že chce vyhrát. Není to tak, že by někdo jenom něco testoval. Vítězem celé Euro Hockey Tour jsou Rusové. To je dané už teď. My bychom rádi udrželi celkové druhé místo v soutěži.

Ve hře je ale prvenství přímo v českobudějovickém turnaji.
Samozřejmě bychom ho rádi vyhráli. Chceme ale dát prostor všem klukům. Kádr se zase trochu zúžil. Máme pět formací a s pěti formacemi pojedeme i na mistrovství světa. Potřebujeme ještě vyladit některé věci, které se týkají systému. Zabudovat do něj nové kluky, kteří teď přišli. A přitom vyhrávat.

Letošní tým pro mistrovství světa vypadá, že by mohl mít velkou kvalitu? Také díky tomu, že omluvenek z NHL moc nedorazilo.
Jenom jména na papíru ještě zápasy nevyhrávají. Rozhoduje se až na ledě. Hlavně musíme hrát dobře do obrany. Počínaje brankářem přes obránce až po útočníky. V obranné hře je třeba být bezchybný a k tomu mít dobré speciální týmy. Ty budou na šampionátu rozhodovat.

Důležité také bude, aby nám hráči vydrželi zdraví. A samozřejmě vstup do turnaje. Ten bývá klíčový. Nepodléháte tedy přehnanému optimismu?
Nějaké předpoklady a prognózy nemám rád. Zažil jsem situace, kdy jsme papírově vypadali hodně dobří. V reprezentaci nebo i někde v lize. Pak se to ale všechno obrátí. Nebo na druhou stranu jedete někam jako v uvozovkách outsider, ale kluci se chytí, začnou bojovat, vytvoří dobrou partu, a to je víc, než mít nějaká hvězdná jména. Samozřejmě jsem hrozně rád za hráče, kteří nás doplnili. Hokejisty ze zámoří český hokej pořád potřebuje. Uděláme takový mix hráčů z Evropy a z Ameriky. Vykrystalizovalo se to tak, že poměrně dost našich hráčů v NHL vypadlo. Buď se vůbec nedostali do play off, nebo byli vyřazeni teď v prvním kole. K dispozici jsme měli poměrně dost hráčů a docela velké množství jich ještě nejelo.


Z Jihočechů není v nominaci Martin Hanzal. Byl osloven?
Mluvili jsme s ním. Byl s ním v kontaktu jako se všemi budějovickými hráči hlavně Venca Prospal. Ta vazba tam je. Martin Hanzal nemá smlouvu v NHL, takže nejede.

O stále se lepšícího Lukáše Sedláka jste zájem neměli?
Měli, ale je zraněný.

A bratři Michálkové, kteří letos hráli už jen na farmě?
Venca Prospal s nimi byl v kontaktu už v průběhu sezony. Chtěli jsme vědět už s předstihem, jestli bychom s nimi mohli pro závěr sezony počítat. Z jejich strany zaznělo ne.