S jedním z nejproduktivnějších druholigových hokejistů Jan Sýbkem z IHC Písek jsme si o dosavadním průběhu sezony povídali po vítězném utkání nad David servisem České Budějovice. Písečtí svého rivala porazili minulou středu doma 5:3.

Bodovali jste v šesti utkáních v řadě, z toho v posledních třech naplno. To je docela slušná šňůra. Už se forma píseckého týmu ustálila?
Řekl bych, že nás nakopla prohra v Budějovicích. Od té doby všichni víc makáme jak na tréninku, tak i v zápasech a plníme všechno, co si řekneme. Odrazem toho jsou dobré výsledky, a myslím, že i pěkná hra.

V tabulce jste na čtvrtém místě. Jak jste s vaším postavením spokojeni?
Spokojeni jsme. Daří se nám naplňovat naše cíle, které jsme si před sezonou dali. Ale samozřejmě že s jídlem roste chuť.

Jaké cíle jste si dali?
Rádi bychom stoupali ještě výš, když nám to teď jde. Musíme však zůstat pokorní a přistupovat k tomu stejně jako dosud. To znamená makat a jít zápas od zápasu.

Jakou sílu má letos váš kolektiv v porovnání s loňskou sezonou? V kádru je několik velice mladých hráčů. Třeba takový Vojtěch Šuhaj má teprve šestnáct roků…
Jsou sice hodně mladí, ale mají výkonnost na to, aby mohli za áčko hrát. Jde jim to. Každý hráč je v něčem pro mužstvo přínosem, a myslím, že nám to šlape.

Bez starších a zkušenějších hráčů byste se ale jistě neobešli…
Na ledě i v kabině je hodně znát přítomnost Martina Parýzka, Petr Hučka či Honzy Polaty. Ti udávají směr, přičemž mladší hráči jim naslouchají a jdou za nimi.

Co váš nový trenér? Hrál už jste někdy pod takto mladým koučem?
Rozhodně ne. Mám velkou radost, jak dokáže obohatit naše tréninky. Je to mladá krev, ale ve všem ho respektujeme. Co nám řekne, to si bereme k srdci.

Karel Herr vás trénuje teprve první sezonu. Je jiný než předchozí trenéři, kteří to měli za sebou mnohem víc?
Nerad bych to srovnával. Každý trenér má jiné postupy a jiný náhled. On je mladý a má své metody. Já jeho přínos pro tým hodnotím jedině pozitivně. Je oživením.

Co říkáte na letošní systém druholigové soutěže?
Hrajeme s manšafty, se kterými jsme se dosud neutkávali a to je pochopitelně obohacením. Na druhou stranu mám práci a také rodinu. Máme malou holčičku a ty víkendové cesty na Moravu jsou opravdu náročné. Dobré je ale to, že člověk pozná zase něco nového a poměříme síly s týmy z východní skupiny.

Jak z tohoto srovnání vycházíte?
Říkalo se, že mužstva z Moravy mají větší kvalitu než ta česká. V soutěži se to však nepotvrzuje.

V kanadském bodování jste od začátku sezony nasbíral 39 bodů a spolu s mosteckým Pavlem Smolkou jste druhým nejproduktivnějším hráčem druhé ligy. Jak jste spokojen s vaší bilancí gólů a nahrávek v této sezoně?
Osobní statistiky jsou fajn. Nebudu říkat, že mě to netěší, když dám nějaký gól, nebo na něj nahraji. Sám z toho mám dobrý pocit, zároveň si ale uvědomuji, že je to práce celé lajny. Nyní se daří celému našemu útoku, a proto jsem tak produktivní.

Ostatně střílet branky je váš úkol. Na defenzivě se už ale tolik nepodílíte…
Pod novým trenérem jsem se ve hře dozadu trochu zlepšil, ale pořád platí, že bránění není zrovna moje parketa. Mužstvu to ale vynahradím tím, že udělám kus práce vpředu.