Stále bojujete o desátou příčku, která znamená poslední vstupenku do play off. Jak jste spokojen s dosavadním průběhem sezony?
Většina z nás si to představovala asi v trochu lepším světle. Situace především ze začátku sezony ale nebyla jednoduchá. Bylo tady hodně mladých kluků, kteří dostali šanci. Bohužel se zároveň zranili hráči, kteří měli patřit k lídrům týmu. Jednu chvíli jsme v mužstvu zůstali s Jirkou Šimánkem jediní starší hráči. Bylo to těžké. Výsledky jsme nedělali a body tím pádem nepřibývaly.

Nastartoval vás příchod hráčů z NHL?
Jejich příchodem se výkony týmu určitě zvedly. Kluci mají svou kvalitu. Ale i s nimi v sestavě jsme měli uhrát více bodů. O tom není pochyb. Proč tomu tak nebylo, přičítám především naší nekoncentrovanosti v době, kdy se některé zápasy lámaly. Ztratili jsme spoustu utkání, která jsme měli dobře rozehraná. Není to o tom, že bychom na ně byli špatně připraveni. Měli jsme třeba výborný nástup, ale pak přišel zkrat. Dostali jsme jeden gól, pak druhý a ztratili zápas, který měl patřit nám.

Problémy jste měli také v závěrech utkání, kde jste přišli o řadu bodů.
To je pravda. Měli jsme tam dost zápasů, ve kterých byl vyrovnaný stav, a my jsme ve snaze rozhodnout ho v náš prospěch otevřeli obranu a sami inkasovali. Tím jsme ztratili spoustu bodů. Byla to trochu i otázka štěstí, které se k nám o posledním víkendu trochu přiklonilo. Znovu to byly dva vyrovnané zápasy, ale nikam jsme se nehnali a počkali si na příležitost, která přišla v penaltách. Tohle je jediná cesta, jak můžeme hrát. Nemáme nějaké superhráče, kteří tvoří hru a vyloženě dělají hokejisty kolem sebe. Máme nejlepšího gólmana v lize a musíme naši hru přizpůsobit jemu. Je třeba hrát dobře dozadu a zvládat střední pásmo. Nesmíme tam ztrácet kotouče. To jsou všechno detaily, které dělají celek. A my je  musíme mít, pokud chceme postoupit do předkola play off.

Změna vašeho herního projevu v posledních dvou zápasech byla očividná. Věříte, že právě takhle byste mohli dokráčet do kýženého předkola?
Nevím, co si o tom myslí ostatní, ale podle mého názoru je to jediná cesta. Jinak hrát nemůžeme a měli jsme takhle hrát už dávno. Nese to samozřejmě s sebou nižší hráčskou produktivitu. Ale teď musí jít individuální záležitosti totálně stranou. Každý v týmu si musí uvědomit, o co jde, a v jakém stavu se organizace nachází. Máme kousek do play off, ale také značnou možnost v play off nebýt. Důležitost všech detailů na ledě si musí uvědomit každý sám a je o myšlení každého, co týmu chce a je ochoten dát. I na úkor svých individuálních výsledků. Všechno, co kdo umí, musí dát ve prospěch týmu. Vytvoří se tak celek, který může fungovat dál.

Zbytek sezony lze brát ze strany vašeho týmu prakticky jako boj o desáté místo?
Samozřejmě. Tak to je. A kdo nemá soudnost a neuvědomuje si to, tak je hokejový diletant. Cílem tohoto týmu musí být postoupit do desítky. Ale když jsme nebyli schopni nahrát body s klukama z NHL,  tak bude hodně těžké je nahrát teď. Může přijít série, která by nás mohla ještě vykopnout nahoru. Ale také dolů. Bude to boj o každý bod a od každého spoluhráče očekávám, že na ledě nechá všechno a bude makat na hranici svých fyzických sil. Kolik mu tělo dovolí, tolik tam prostě nechá. Jiná cesta pro nás není.

Nějaké gólové hody se zřejmě v závěru sezony očekávat nedají.
Nemáme mančaft složený tak, abychom udivovali technickým hokejem a měli tady dvacetigólové střelce. Takhle to mužstvo prostě složené není. My starší se o to musíme postarat v kabině. Já za sebe mohu slíbit, že udělám maximum, abychom se do předkola play off dostali.

Čím to je, že se vám stále nedaří mužstvo nastartovat?
Pro mě je nepochopitelné, že s podobným týmem jsme loni hráli v první trojce a letos bojujeme o desáté místo. To nechápu a zamýšlím se nad tím každý den. Samozřejmě proběhla určitá změna herního stylu a celá organizace převzala trochu jinou filozofii, ale výsledky nejsou a závěr sezony, to už bude boj.

Čeká vás duel s Litvínovem. Severočeši se stále drží s řadou bezejmenných hráčů na šesté příčce, která znamená přímý postup do čtvrtfinále play off. Je to pro vás překvapením?
Překvapení to je. Jenom to ale potvrzuje, že přítomnost hráčů z Ameriky není žádnou zárukou, že bude mančaft fungovat. Litvínov je ukázkou toho, když to v týmu funguje a je v něm správná pohoda, kterou hráči potřebují. Je paráda se dívat na jejich první lajnu, která o sobě ví a dělá jim devadesát procent výsledků. Ti kluci kolem nich, nechci říct, že se vezou, ale nějakým způsobem sbírají zkušenosti. I když jsou to skutečně tak trochu bezejmenní hráči. Musíme proti nim hrát stejně jako v posledních dvou zápasech venku, ve kterých jsme byli úspěšní. Pokrýt jejich první lajnu a zápas sami rozhodnout.

Proti Litvínovu nastoupíte v retro dresech s nápisem Motor na hrudi. Pamatujete si ještě tuto slavnou éru?
Nepamatuji. Byl jsem ještě malý a navíc jsme bydleli v Jindřichově Hradci. Podle obrázků ale vím, že jsou to hezké dresy. Je to příjemná vzpomínka. Pětaosmdesát let hokeje je krásné jubileum. Věřím, že přijde hodně lidí a budou to především ti, kteří nám chtějí pomoci. Je pro mě trošku záhadou, že nechodilo více diváků v době, kdy jsme tady měli pět hráčů z NHL. Jsme rádi, že máme skupinku fanoušků, kteří s námi jezdí i ven a chápou, že tým prochází přestavbou. Jejich podpora je pro nás důležitá.