Premiérový zápas letošní sezony za sebou mají hokejisté HC Mountfield. A byl to duel vítězný. V Písku na ledě nováčka první ligy vyhráli 3:1.

Vzhledem k samotnému úvodu přípravného období nebyl na píseckém stadionu k vidění špatný hokej. Především domácí byli patřičně motivováni, a tak se občas na ledě i patřičně jiskřilo. Samozřejmě byla ve hře ještě celá řada nepřesností, ale tempo a nasazení zápasu rozhodně slušelo.

Trenér vítězů František Výborný bral zápas jako kvalitní přípravu. „Po necelých čtrnácti dnech tréninku byl zápas samozřejmě něco jiného. Navíc se hráči znají, protože většina píseckých hokejistů prošla v Budějovicích mládežnickými kategoriemi. Domácí se chtěli ukázat a rivalita byla na ledě cítit. Místy to bylo opravdu vyhrocené. Hráči to ale zvládli,“ pochválil mužstvo za srdnatý výkon.

Tempo zápasu se zkušenému kouči líbilo. „Je dobře, že se utkání nehrálo jako nějaký pouťák. Oba týmy šly do zápasu naplno. To bylo určitě ku prospěchu,“ přikývne.

Mountfield nechal v utkání odpočívat celou řadu svých zkušených opor. „Máme široký kádr a v každém utkání budou dostávat příležitost jiné formace. Budeme hledat optimální sestavu, která by za měsíc a půl měla začít extraligu,“ uvádí trenér.

Poprvé si za první mužstvo zahráli někteří mladíci a třeba Sedlák se hned uvedl premiérovým gólem. „Nechci je je moc přechválit, ale líbili se nám už na tréninku. Jsou to talentovaní kluci a pokud svůj talent nepromrhají, tak před sebou mají zajímavou budoucnost,“ chválí trenér trojici Švihálek, Sedlák, Rousek. „Nesmí jim ale stoupnout sláva do hlavy. Teď v Plzni budeme chtít postavit všechny tři, protože potom odjíždějí na turnaj reprezentační osmnáctky do Břeclavi. Je dobře, pro celý budějovický hokej, že se tady objevili takovýhle talenti,“ tvrdí.

Výsledky nejsou v přípravném období až tak důležité. Přesto byl Výborný rád, že jeho tým na ledě prvoligového soupeře zvítězil. „Nikdo nechce prohrávat ani v přípravě. Důležité jsou pro mě ale momentálně individuální výkony, protože minimálně polovina mužstva bojuje o místo v sestavě. Přípravných zápasů hrajeme hodně, ale jsou potřeba,“ dobře si Výborný uvědomuje.

Přes porážku byl spokojen i písecký lodivod Rudolf Suchánek. „Na první utkání sezony úroveň nebyla špatná. Ve hře byla řada osobních soubojů. Jsem rád, že jsme takový zápas mohli odehrát. Zkoušeli jsme mladé hráče a alespoň jsme si o nich mohli udělat obrázek. Takových zápasů není nikdy dost. Kdyby jich bylo víc, bylo by to jen dobře,“ nemůže si vynachválit kvalitní přípravu.

Zápas byl dost tvrdý a vše vyvrcholilo bitkou mezi domácím Pavlem Procházkou a hostujícím Gulašem. „Bylo to vyhecované a bitky k hokeji patří,“ nedělá Suchánek z pěstního souboje vědu. „Alespoň měl zápas pořádný náboj,“ usměje se.

K letnímu období patří především zkoušení. „Chtěli jsme vidět v akci nové hráče. Kluci špatně nehráli, ale kádr se bude teprve krystalizovat. Výborně zachytal gólman Jágr. Všichni gólmani byli ozdobou zápasu,“ zdůrazní Rudolf Suchánek.

Další přípravný duel odehraje Mountfield v úterý v Plzni, Písek zamíří do Benátek nad Jizerou.