Hasiči v Putimi nejsou totiž výjimeční stářím svého sboru, leckteré sbory na jihu Čech jsou starší, ale Putimští mají skvěle a rozsáhle zpracovanou svoji historii.

„Jsme na to také hrdí, protože některé sbory takové doklady vůbec nemají,“ říká starosta a kronikář putimských dobrovolných hasičů Miloslav Uhlík.
Jejich kronika je vedena nepřetržitě už od roku 1897, kdy byl sbor oficiálně založen, ačkoliv první členové se sešli už rok předtím.

První sbor měl 18 členů, v současné době má hasičská organizace 53 členů, z nichž je více než polovina žen. Ty mají i úspěšné soutěžní družstvo.

„Některé ženy se vdají a tím jejich činnost u hasičů končí. Ale jsou i takové, které pokračují dál, i když jsou vdané a mají děti,“ poznamenává Uhlík.
Člověk se ze staré kroniky dozví i takové úsměvné drobnosti jako tuto: „Letošního roku zakoupil náš sbor jednu petrolejovou lampu s ochrannými skly,“ uvádí kronika z nešťastného roku 1939. Důležitější informací je zpráva o prvním předsedovi hasičů. Byl jím netradičně farář Josef Baar.

Politické změny po roce 1989 se projevily i v hasičském hnutí. Dnes už se hlavní osoba hasičů neoznačuje jako předseda, ale jako starosta. Tuto změnu provedli hasiči v roce 1990, stejně tak se členská schůze změnila na valnou hromadu.

Starosta sboru Miloslav Uhlík letos požádal hasičskou nadaci v Přibyslavi o deset tisíc korun na restaurování dokumentů, vztahujících se k putimskému sboru – kroniky, smluv o koupi stříkaček a různých brožur.

„Už jsem žádal jednou, ale nevyšlo to. Posílal jsem žádost na příští rok. Některé knihy by péči potřebovaly,“ říká Uhlík a v hospodě, upomínající na slavného rodáka Jana Cimburu, ukazuje u stolu stránky slepené páskou. Hasiči by také rádi vybudovali v hasičské zbrojnici síň tradic. „Vždycky, když sem přijedou lidé ze spřátelených sborů, tak by se tam mohli jít podívat,“ říká starosta. Ale nevidí moc velkou šanci, že by peníze získal.

Ženská část sboru se také pravidelně utkává s ženami z Putimova u Pelhřimova ve fotbale. Sbor udržuje čilé styky s jinými sbory nejen na jihu Čech.

„Jezdíme do Lán, Vlachova Březí, Křenku, což je okres Praha–východ a do Putimova u Pelhřimova. S nimi jsme se seznámili tak, že nám občas chodily jejich dopisy,“ směje se Uhlík.

A jak vidí budoucnost hasičů v Putimi? „Máme problémy s dětmi, protože dnes je mnoho jiných možností, co dělat. Ale třeba se to nějak zlomí,“ doufá hasič z přesvědčení Miloslav Uhlík.