„Vzhledem k suchu, které v posledních týdnech panuje v kraji – stejně tak jako v celé České republice, jsme zaznamenali nárůst požárů trav, porostů nebo lesní hrabanky," říká mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Vendula Matějů.

Jen za úterý z celkového počtu 19 událostí, jež řešily jednotky HZS Jihočeského kraje, bylo 12 požárů. Z toho v devíti případech likvidovali právě požáry trav a porostů. Od soboty do úterka požáry trav a porostů tvořily čtvrtinu všech jejich zásahů.

„Počty zásahů u těchto požárů jsou srovnatelné s počty, jež běžně evidujeme v letních horkých měsících," zdůrazňuje Vendula Matějů.
V úterý po 11. hodině zasahovali u obce Chlum profesionální i dobrovolní hasiči z Blatné. Požár kromě trávy zasáhl i rákosí na ploše 100 x 30 metrů.

Hasiči museli po poledni 
k požáru, který vznikl u Frymburku při pálení trávy. „Ohniska se rozšířila na plochu 300 x 100 metrů," říká Vendula Matějů s tím, že po půl hodině požár uhasili profesionální hasiči z Frymburku a Českého Krumlova a dobrovolní hasiči z Frymburku a Černé v Pošumaví. Ani při tomto požáru vznikla žádná škoda.

Krátce před 13. hodinou vzplála tráva i v areálu vojenské střelnice Dražice. Požár se větrem rozšířil až na plochu hektaru. „Velitel zásahu si vyžádal další posilové jednotky sborů dobrovolných hasičů z Dražic, Tábora, Opařan a Jistebnice a další cisterny profesionálů ze stanice Tábor," uvedla Vendula Matějů.

Než se jednotkám podařilo dostat požár pod kontrolu, rozšířil se na celou plochu vojenské střelnice a navazující myslivecké střelnice.
„Hasiči na likvidaci požáru nasadili osm vodních proudů, dva vysokotlaké proudy a jednoduché hasební prostředky. Na hladinu blízkého rybníka instalovali plovoucí čerpadlo a zřídili tak čerpací stanoviště, odkud byla kyvadlově cisternami dodávána voda na požářiště," dodala ke způsobu hašení Vendula Matějů.

Hasiči uchránili budovu myslivecké střelnice a blízký les i rekreační chatu. Jednotky s prací skončily před 19. hodinou. K dalšímu požáru vyjížděli táborští profesionálové i před 17. hodinou, kdy likvidovali požár lesní hrabanky na ploše 20 x 20 metrů na Větrovech.

Po 14. hodině několik ohnisek vzniklých po pálení trávy na louce u obce Svatá Máří likvidovali profesionální hasiči z Vimperku s jednotkami SDH obce Svatá Máří a Štítkov. Požár zasáhl plochu 5000 m2, hodnota uchráněného majetku je vzhledem k blízko stojící novostavbě tři miliony.

V půl páté likvidovali požár hasiči u Střelskohoštické Lhoty, kde se požár po pálení trávy v zahradě rozšířil do blízkého lesa mladých stromků. Na místě zasahovali profesionální hasiči ze Strakonic a Horažďovic a jednotky SDH ze Strakonic a Střelských Hoštic. Požár z nedbalosti na ploše 100 x 100 metrů způsobil škodu 2000 korun, hodnota uchráněného majetku je 50 000 korun.

Hasiči ve Strakonicích zasahovali i po 17. hodině v Katovické ulici, kde u jezu na ploše 5 x 15 metrů hořela tráva.

Před 16. hodinou požár trávy hasila vojenská hasičská jednotka ve vojenském prostoru Boletice. Po půl osmé večer pak ještě několik ohnisek požárů trávy likvidovali profesionální hasiči i v Jindřichově Hradci.

Hasiči apelují, aby si lidé dávali pozor při jarním úklidu zahrady. Ten bývá totiž často spojen s nešvarem vypalování trávy a spalování odpadu. Každoročně tyto požáry způsobují v republice škody za miliony korun, desítky osob jsou zraněny a dochází i ke ztrátám na životech.