Jejich nákup finančně podpořil Jihočeský kraj. "Projekt odstartoval bývalý hejtman Jiří Zimola a my v něm chceme pokračovat. Také pro rok 2018 počítáme v rozpočtu s nemalou částkou na podporu sborů dobrovolných hasičů," podotkl náměstek hejtmanky a starosta Kovářova Pavel Hroch.

Ředitel píseckého územního odboru Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Luboš Broulim i starosta Okresního sdružení Hasičů Čech, Moravy a Slezska Písek Jiří Heinrich si chválili vzájemnou spolupráci profesionálních a dobrovolných hasičů na Písecku. "Byl jsem také profesionální hasič, a tak vím moc dobře, že bez dobrovolných hasičů se velké zásahy jako povodně, vichřice nebo velké požáry neobejdou. To je pak každá ruka dobrá," zmínil Jiří Heinrich s tím, že bez techniky a vybavení ani dobrovolní hasiči fungovat nemůžou. Elektrocentrály Tuson jsou tak další důležitou částí jejich výbavy.

Slavnostního předání se kromě zástupců dobrovolných i profesionálních hasičů zúčastnili také senátor Karel Kratochvíle, poslanec Ondřej Veselý, náměstek hejtmanky Jihočeského kraje Pavel Hroch, krajský zastupitel Petr Kalina a Aleš Kudlák, který má na Městském úřadě Písek na starost krizové řízení.

Novou elektrocentrálu dostaly sbory dobrovolných hasičů Podolí I, Božetice, Drhovle, Jetětice, Kostelec nad Vltavou, Kovářov, Milenovice, Putim, Skály, Oslov, Zátaví, Tálín, Boudy, Dobev, Kučeř, Heřmaň, Písek - město, Jehnědno, Kovářov - Lašovice, Žďár, Záhoří a Nový Dvůr.