VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeman: Utkání o záchranu v lize diváky na stadion nepřilákají

Písek  –  Letos třiaosmdesátiletý Jaroslav Zeman, rodák z Novosedel, začal hrát závodně fotbal v roce 1947 za Slavoj Písek.

21.5.2012
SDÍLEJ:

V dubnu 2009 oslavil Jaroslav Zeman 80. narozeniny a přímo na trávníku hlavního stadionu FC Písek převzal od gratulantů různá ocenění a dárky. Foto: Archiv Deníku

Raritou je, že hrál pouze půl roku za žáky, takříkajíc minul dorosteneckou kategorii a ve svých osmnácti letech rovnýma nohama skočil mezi muže do krajské I. A třídy.

Jak jste se vlastně dostal k fotbalu?

Jako kluk jsem hrával různé vesnické turnaje za Záhoří a až v roce 1947 jsem přišel hrát do Písku za Emila Svobodu, který tehdy odešel do Plzně. Ještě dneska si pamatuji, jak jsme hráli přátelské utkání s Viktorií Plzeň, právě za Emila Svobodu. No, byl to debakl, plzeňští fotbalisté nám nastříleli sedmnáct gólů.

A hrál jste pouze za písecký Slavoj nebo jste přestoupil i do jiného klubu?

Za Slavoj jsem hrál dva roky a pak jsem přestoupil do ČASK Písek. A jednu sezonu jsme hráli stejnou soutěž jako Slavoj, tedy I. A třídu. Když jsem ještě hrál za Slavoj, prohráli jsme s ČASK 0:4.

Do nového klubu jsem přišel v roce 1949, poté jsem odešel na vojnu a po jejím skončení jsem se vrátil opět do Písku. Podařilo se nám postoupit do krajského přeboru a dvakrát jsme si dokonce zahráli divizi, ale z té jsme pokaždé spadli.

Řekl bych, že na těchto sestupech se podepsala různá nedorozumění, v týmu bylo několik kluků, kteří rádi hráli za peníze. Jenomže finance v oddíle nebyly, tak přestoupili jinam nebo fotbalu zanechali. Tím mužstvo oslabili a sestoupili jsme do nižší soutěže.

Jsou zápasy, na které nejraději vzpomínáte?

Jsou. Na dva stále  vzpomínám. Jedním z nich bylo utkání ČASK s Duklou Písek, ve kterém se hrálo o první místo v krajském přeboru. Dukla měla o bod více než my a byl to poslední zápas.

Navíc Dukla neměla své hřiště a tak jako domácí tým  hrála na výstavišti. Dneska mi nikdo nevěří, že na ten zápas přišly tří tisícovky diváků. Za Duklu tehdy hráli Pičman, Cinibuk, Skuček a další fotbalisté. Ve dvacáté minutě jsme prohrávali 0:3.

Dukle stačila remíza k tomu, aby přebor vyhrála. Jenomže my jsme ještě do přestávky vyrovnali  a ve druhém poločase už hrálo převážně na polovině Dukly. Asi deset minut před koncem zápasu vstřelil Franta Šašek vítězný gól. Vyhráli jsme 4:3, měli o bod více než Dukla a postoupili jsme do divize.

A ten druhý zápas?

To bylo přátelské utkání s Tankistou Praha, mužstvem, které hrálo první ligu. Zápas se hrál v Písku a náš tým prohrál 3:4, když už jsme vedli 3:1. Za Tankistu hrál tehdy reprezentační útok Gajdoš, Šimanský, Fajrajzl, Kadraba a Hovorka. Takže těsná prohra pro nás byla velkým úspěchem.

Jaká byla místní derby mezi Slavojem a týmem ČASK?

Já jsem odehrál pouze jedno derby, a to na hřišti soupeře. Domácí zápas jsem nehrál. Já jsem nikdy za muže nehrál a  hned jsem naskočil do I. A třídy. A to už byla nějaká soutěž. Přišel jsem z vesnice, netrénovaný,  prostě jsem byl ze všeho vykulený.

Zmiňované derby jsem odehrál v útoku a já byl z toho nešťastný, protože jsem hrával v obraně. Tehdy hrál na mě vyhlášený záložník soupeře Růžička, kterému všichni říkali Tradiáš. Byl to výborný fotbalista a skvělý chlap. Pamatuji si, že jsem ho nechtěně kopl do prsou. Tak jsem se mu omlouval a on to vzal.

Jak vzpomínáte na své bývalé spoluhráče?

V mužstvu byla výborná parta, i když někteří hráči měli různé manýry. Pamatuji si, že jsme za výhru ve zmiňovaném zápase nad Duklou a za postup do divize dostali tři sta korun, to tehdy byly slušné peníze. To byly moje největší prémie, co jsem ve fotbale dostal.

V kolika letech jste s fotbalem přestal?

Na to si už nepamatuji. Ale vím, že v době, kdy už jsem fotbal nehrál, mě povolal Jarda Jiran, který dělal trenéra, vedoucího mužstva, prostě všechno, a hýbal píseckým fotbalem. Mimo jiné, Jarda Jiran byl ročník 1907 a já jsem ročník 1929 a stalo se, že jsme spolu hráli za písecký Slavoj.

On se tehdy nepohodl s ČASK a přestoupil do Slavoje, kde jsme oba hráli krajní beky. Já byl o více než dvacet let mladší než on, ale ještě mu to dobře kopalo.

Na kterém postu jste nejraději hrával?

Hrával jsem jedině obránce. Jinde jsem hrát nechtěl. Fotbal jsem moc neuměl, akorát jsem byl rychlý a důrazný. Vždycky jsem dělal takového obranného hlídače a ten úkol jsem plnil. V útoku jsem nehrál, ani jsem o to nestál, ale Jiran mě tam občas poslal, když už byl zápas rozhodnutý.

Měl jste někdy nabídku k přestupu do jiného klubu?

Hodně jsem kamarádil s Františkem Šaškem, a ten mě přemlouval k přestupu do Milevska. Dokonce mi říkal, že by nám tam dali byt, což bylo tenkrát něco neskutečného, protože o byty byla nouze. Já ale nikam nešel, byt mi sehnali i v Písku, a tak jsem zde zůstal.

Pamatujete hřiště na výstavišti a za lesnickou školou. Co říkáte současnému areálu v Písku?

Je to nádherný areál, o kterém se nám tehdy ani nezdálo. Mě akorát štve, že jsem nikdy nemohl na takovém hřišti hrát. Já hrával na škváře a písku. Na  trávě se tehdy hrálo jenom v Protivíně, Soběslavi a v Českých Budějovicích. Všude jinde bývala hřiště podobná těm, co byla v Písku.

Čím to je, že zájem diváků o fotbal byl tehdy větší než je dnes?

Byla jiná doba. Chodit na sportovní zápasy bylo pro lidi takovým rozptýlením od každodenních starostí. A fotbalisté byli rádi za to, co mají. Dneska je to docela jiné, podívejte se, za jakých podmínek se dneska hraje. Kluci mají všechno pod nosem a na fotbal se nedá koukat.

Proto lidi na něj nechodí. Ale když Písek postoupil do třetí ligy, tak měl první sezonu velmi pěkné návštěvy, ale lidé už si zřejmě na tuto soutěž zvykli, a když tým bojuje o záchranu, moc je to nezajímá.

Písek hraje o udržení v soutěži. Jak pro něho skončí tato sezona?

Já věřím, že se Písek v soutěži zachrání. Teď už na tom nejsou tak špatně, pomohla jim výhra v Letohradu. Do konce soutěže sice už nezbývá mnoho kol, ale i z těch se dá ještě něco získat. Musí získávat body i venku. Ale jak říkám, věřím, že se mužstvo v lize zachrání.

V čem se liší fotbal, který se hrál za vašich časů, od toho současného?

Dneska je fotbal založený na fyzické přípravě. Všechno je rychlé, aby si hráči přihráli čtyřikrát nebo pětkrát, to už se moc nevidí. Přihrají si jednou, pak dvakrát dozadu a hned se míč kopne dopředu a všichni za ním utíkají.

To my jsme si tenkrát opravdu zahráli. Já jsem přišel z vojny a byl jsem v týmu nejmladší, bylo mi pětadvacet let. A hrál jsem v mužstvu s takovými hráči,  jako byli Šašek, Malířský, Kortan, Novotný a další.

Hrál jsem obránce, a když jsem dal útočníkům míč, mohl jsem jít na kafe, protože čtvrthodinu se hrálo vepředu. To byli fotbalisté jako hrom. Takový Franta Šašek neměl v Písku konkurenci.

O letošním mistrovi v první lize se rozhodlo až v posledním zápase. Komu jste přál titul?

Já jsem přál titul Liberci a je dobře, že už to nepustil. Podle mého názoru hrál Slovan nejlepší fotbal v lize, i když Plzeň má důraznější a zkušenější mužstvo. Liberec nehraje žádnou zaháněnou, jako třeba Sparta. Ta má letos špatnou sezonu.

Kde vidíte příčiny toho, že Sparta letos nevyhrála ligu?

Sparta je kapitola sama pro sebe. To, co v týmu předvádějí velmi dobře placení trenéři a hráči, to je na pováženou. Já bych takové fotbalisty ve svém týmu nechtěl.

Kdysi jsem si udělal trenérský kurz druhé třídy a vedl jsem ve Spartaku Písek snad všechna družstva, od žáků až po muže. Vyjma prvního dorostu, který trénoval Jarda Novotný a hrál první dorosteneckou ligu.

Velký trenérský úspěch se mi povedl s píseckými žáky, když jsme vyhráli krajský přebor a hráli jsme finále mistrovství Čech a Moravy v Opavě.  Skončili jsme šestí z osmi, což byl velký úspěch.

Zanedlouho začne fotbalové mistrovství Evropy. Jaké jsou podle vás šance českého národního týmu na dobré umístění v tomto turnaji?

Je to jenom sport a člověk nemůže náš tým dopředu zatracovat. Pravdou je, že v kvalifikaci tým sehrál lepší i horší zápasy a o svém postupu rozhodl až v baráži s Černou Horou. Důležité je, že se naše mužstvo na EURO dostalo. A teď to bude buď a nebo. Nenechám si nic ujít, budu sledovat všechny zápasy, času mám dost.

Co byste na závěr popřál fotbalu v Písku?

Třetiligovému týmu bych popřál, aby se v soutěži zachránil a do příští sezony dal dohromady kvalitní a perspektivní kádr. Já si myslím, že funkcionáři FC Písek moc dobře fotbal nedělají.

V týmu je spousta cizích fotbalistů a svoje hráče pouští do jiných klubů. Proč? Vždyť místní kluci se mohou v krátké době vykopat a stanou se oporami týmu. Myslím si, že je zbytečné kupovat hráče odjinud.

A zrovna tak trenéři, ti se zde také střídají dost často. Podle mě žádný z trenérů mužstvu nedal nic nového. Ať to byl Staroba, Musil nebo nyní Busta. Tým pořád hraje stejný fotbal, po stranách hřiště s centry do vápna. Na to by v mužstvu museli být hráči. 

Stačí, aby měl soupeř dva kvalitní stopery, Zušťáka nepustí k míči a je vymalováno. A nikdo jiný gól nevstřelí. Ale nechci jenom kritizovat, to mi nepřísluší, spousta dobré práce se zde také udělala, to je vidět hlavně u mládeže.

Věřím, že se fotbal v Písku brzy opět zvedne a budeme mít z něho samou radost.

Autor: František Bořánek

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ(21 000 Kč)

Všeobecné sestry s osvědčením VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA S REGISTRACÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: nepřetržitý provoz (krátký/dlouhý týden - 12 hod.směny - denní-noční 7:00-19:00 a 19:00-7:00 hod.) , Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, Životopisy zasílejte na email: reditelka@pomnenkaprotivin.cz, informace na tel. 778 045 157.. Pracoviště: Premium business s.r.o.- pracoviště pomněnka protivín, Ve Školce, č.p. 839, 398 11 Protivín. Informace: Jolana Marušková, +420 778 045 157.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Pokojská(16 000 Kč)

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních POKOJSKÁ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: - pracovní doba 7.00 do 14.30 možnost změny dle potřeby /možnost navázání na vlak/; dle dohody práce i o víkendu, - místo je vhodné i pro absolventy, - možnost zaměstnání na pracovní poměr, DPP nebo DPČ. Pracoviště: Penzion putim s.r.o., 397 01 Písek 1. Informace: Václav Flandera, +420 777 056 960.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(18 000 Kč)

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech INSPEKTOR/KA KVALITY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: CIZ, Náplň práce: , Kontrola výrobků zákazníků v automobilovém průmyslu, drobné opravy, přebalování, vedení jednoduché administrativy, sledování výsledků., Požadujeme: praxe v automobilovém průmyslu výhodou, dobrý zdravotní stav, časovou flexibilitu, Nabízíme:, Osobní ohodnocení až do výše 2 000,-; možnost profesního růstu, rodinné zázemí stabilní společnosti.. Pracoviště: Css spedition s.r.o. - provozovna, U Hřebčince, č.p. 2564, 397 01 Písek 1. Informace: Ondřej Gába, +420 724 414 089.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik(20 000 Kč)

Technici elektronici TECHNIK PRO TESTOVÁNÍ ELEKTRONICKÝCH MODULŮ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní doba: 1 směna 6:00-14:30 hod. (možnost úpravy pracovní doby) , Hrubá měsíční mzda od 20 000 Kč., Náplň práce: testování a oživování elektronických modulů, Nástup možný ihned., Požadujeme: vzdělání v oboru elektro - vyučení podmínkou, vyhláška 50/78 Sb. § 5 podmínkou, praxe v oboru výhodou; vhodné i pro absolventy bez praxe , Kontakt: Ing. Jiří Starý - tel. 604 252 447, e-mail: j.stary@elo.cz; Ing. Kolář Radek tel. 777 664 275. Pracoviště: Elo+, spol. s.r.o., Za Nádražím, č.p. 2609, 397 01 Písek 1. Informace: Radek Kolář, +420 777 664 275.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Narodili se

Ilustrační foto

Muže někdo fyzicky napadl, když šel v noci domů

Opustili nás

Písecko - V uplynulých dnech zemřeli:

Vrtulník letěl pro těžce zraněné dítě, na bobech vyjelo z sjezdovky u Kvildy

Kvilda - Jezdec na plastových bobech dnes před obědem vyjel ze sjezdové trati u Kvildy do potoka, vzhledem k vážnému zranění pro něj letěl vrtulník.

OBRAZEM: Ledaři připravují dráhu, bruslit se zatím dá na dvou oválech

Lipensko – Na hromadné bruslení to na jezeře ještě není, ale ve Frymburku a v Lipně nad Vltavou už jsou prohrnuté ovály.

Ve středu 21. února navštívíme Mateřskou školu v Miroticích

Písecko - V unikátním projektu postupně Deník představil všechny prvňáčky z Písecka. Nyní na fotografiích najdete děti z mateřských škol.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT