VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zeman: Utkání o záchranu v lize diváky na stadion nepřilákají

Písek  –  Letos třiaosmdesátiletý Jaroslav Zeman, rodák z Novosedel, začal hrát závodně fotbal v roce 1947 za Slavoj Písek.

21.5.2012
SDÍLEJ:

V dubnu 2009 oslavil Jaroslav Zeman 80. narozeniny a přímo na trávníku hlavního stadionu FC Písek převzal od gratulantů různá ocenění a dárky. Foto: Archiv Deníku

Raritou je, že hrál pouze půl roku za žáky, takříkajíc minul dorosteneckou kategorii a ve svých osmnácti letech rovnýma nohama skočil mezi muže do krajské I. A třídy.

Jak jste se vlastně dostal k fotbalu?

Jako kluk jsem hrával různé vesnické turnaje za Záhoří a až v roce 1947 jsem přišel hrát do Písku za Emila Svobodu, který tehdy odešel do Plzně. Ještě dneska si pamatuji, jak jsme hráli přátelské utkání s Viktorií Plzeň, právě za Emila Svobodu. No, byl to debakl, plzeňští fotbalisté nám nastříleli sedmnáct gólů.

A hrál jste pouze za písecký Slavoj nebo jste přestoupil i do jiného klubu?

Za Slavoj jsem hrál dva roky a pak jsem přestoupil do ČASK Písek. A jednu sezonu jsme hráli stejnou soutěž jako Slavoj, tedy I. A třídu. Když jsem ještě hrál za Slavoj, prohráli jsme s ČASK 0:4.

Do nového klubu jsem přišel v roce 1949, poté jsem odešel na vojnu a po jejím skončení jsem se vrátil opět do Písku. Podařilo se nám postoupit do krajského přeboru a dvakrát jsme si dokonce zahráli divizi, ale z té jsme pokaždé spadli.

Řekl bych, že na těchto sestupech se podepsala různá nedorozumění, v týmu bylo několik kluků, kteří rádi hráli za peníze. Jenomže finance v oddíle nebyly, tak přestoupili jinam nebo fotbalu zanechali. Tím mužstvo oslabili a sestoupili jsme do nižší soutěže.

Jsou zápasy, na které nejraději vzpomínáte?

Jsou. Na dva stále  vzpomínám. Jedním z nich bylo utkání ČASK s Duklou Písek, ve kterém se hrálo o první místo v krajském přeboru. Dukla měla o bod více než my a byl to poslední zápas.

Navíc Dukla neměla své hřiště a tak jako domácí tým  hrála na výstavišti. Dneska mi nikdo nevěří, že na ten zápas přišly tří tisícovky diváků. Za Duklu tehdy hráli Pičman, Cinibuk, Skuček a další fotbalisté. Ve dvacáté minutě jsme prohrávali 0:3.

Dukle stačila remíza k tomu, aby přebor vyhrála. Jenomže my jsme ještě do přestávky vyrovnali  a ve druhém poločase už hrálo převážně na polovině Dukly. Asi deset minut před koncem zápasu vstřelil Franta Šašek vítězný gól. Vyhráli jsme 4:3, měli o bod více než Dukla a postoupili jsme do divize.

A ten druhý zápas?

To bylo přátelské utkání s Tankistou Praha, mužstvem, které hrálo první ligu. Zápas se hrál v Písku a náš tým prohrál 3:4, když už jsme vedli 3:1. Za Tankistu hrál tehdy reprezentační útok Gajdoš, Šimanský, Fajrajzl, Kadraba a Hovorka. Takže těsná prohra pro nás byla velkým úspěchem.

Jaká byla místní derby mezi Slavojem a týmem ČASK?

Já jsem odehrál pouze jedno derby, a to na hřišti soupeře. Domácí zápas jsem nehrál. Já jsem nikdy za muže nehrál a  hned jsem naskočil do I. A třídy. A to už byla nějaká soutěž. Přišel jsem z vesnice, netrénovaný,  prostě jsem byl ze všeho vykulený.

Zmiňované derby jsem odehrál v útoku a já byl z toho nešťastný, protože jsem hrával v obraně. Tehdy hrál na mě vyhlášený záložník soupeře Růžička, kterému všichni říkali Tradiáš. Byl to výborný fotbalista a skvělý chlap. Pamatuji si, že jsem ho nechtěně kopl do prsou. Tak jsem se mu omlouval a on to vzal.

Jak vzpomínáte na své bývalé spoluhráče?

V mužstvu byla výborná parta, i když někteří hráči měli různé manýry. Pamatuji si, že jsme za výhru ve zmiňovaném zápase nad Duklou a za postup do divize dostali tři sta korun, to tehdy byly slušné peníze. To byly moje největší prémie, co jsem ve fotbale dostal.

V kolika letech jste s fotbalem přestal?

Na to si už nepamatuji. Ale vím, že v době, kdy už jsem fotbal nehrál, mě povolal Jarda Jiran, který dělal trenéra, vedoucího mužstva, prostě všechno, a hýbal píseckým fotbalem. Mimo jiné, Jarda Jiran byl ročník 1907 a já jsem ročník 1929 a stalo se, že jsme spolu hráli za písecký Slavoj.

On se tehdy nepohodl s ČASK a přestoupil do Slavoje, kde jsme oba hráli krajní beky. Já byl o více než dvacet let mladší než on, ale ještě mu to dobře kopalo.

Na kterém postu jste nejraději hrával?

Hrával jsem jedině obránce. Jinde jsem hrát nechtěl. Fotbal jsem moc neuměl, akorát jsem byl rychlý a důrazný. Vždycky jsem dělal takového obranného hlídače a ten úkol jsem plnil. V útoku jsem nehrál, ani jsem o to nestál, ale Jiran mě tam občas poslal, když už byl zápas rozhodnutý.

Měl jste někdy nabídku k přestupu do jiného klubu?

Hodně jsem kamarádil s Františkem Šaškem, a ten mě přemlouval k přestupu do Milevska. Dokonce mi říkal, že by nám tam dali byt, což bylo tenkrát něco neskutečného, protože o byty byla nouze. Já ale nikam nešel, byt mi sehnali i v Písku, a tak jsem zde zůstal.

Pamatujete hřiště na výstavišti a za lesnickou školou. Co říkáte současnému areálu v Písku?

Je to nádherný areál, o kterém se nám tehdy ani nezdálo. Mě akorát štve, že jsem nikdy nemohl na takovém hřišti hrát. Já hrával na škváře a písku. Na  trávě se tehdy hrálo jenom v Protivíně, Soběslavi a v Českých Budějovicích. Všude jinde bývala hřiště podobná těm, co byla v Písku.

Čím to je, že zájem diváků o fotbal byl tehdy větší než je dnes?

Byla jiná doba. Chodit na sportovní zápasy bylo pro lidi takovým rozptýlením od každodenních starostí. A fotbalisté byli rádi za to, co mají. Dneska je to docela jiné, podívejte se, za jakých podmínek se dneska hraje. Kluci mají všechno pod nosem a na fotbal se nedá koukat.

Proto lidi na něj nechodí. Ale když Písek postoupil do třetí ligy, tak měl první sezonu velmi pěkné návštěvy, ale lidé už si zřejmě na tuto soutěž zvykli, a když tým bojuje o záchranu, moc je to nezajímá.

Písek hraje o udržení v soutěži. Jak pro něho skončí tato sezona?

Já věřím, že se Písek v soutěži zachrání. Teď už na tom nejsou tak špatně, pomohla jim výhra v Letohradu. Do konce soutěže sice už nezbývá mnoho kol, ale i z těch se dá ještě něco získat. Musí získávat body i venku. Ale jak říkám, věřím, že se mužstvo v lize zachrání.

V čem se liší fotbal, který se hrál za vašich časů, od toho současného?

Dneska je fotbal založený na fyzické přípravě. Všechno je rychlé, aby si hráči přihráli čtyřikrát nebo pětkrát, to už se moc nevidí. Přihrají si jednou, pak dvakrát dozadu a hned se míč kopne dopředu a všichni za ním utíkají.

To my jsme si tenkrát opravdu zahráli. Já jsem přišel z vojny a byl jsem v týmu nejmladší, bylo mi pětadvacet let. A hrál jsem v mužstvu s takovými hráči,  jako byli Šašek, Malířský, Kortan, Novotný a další.

Hrál jsem obránce, a když jsem dal útočníkům míč, mohl jsem jít na kafe, protože čtvrthodinu se hrálo vepředu. To byli fotbalisté jako hrom. Takový Franta Šašek neměl v Písku konkurenci.

O letošním mistrovi v první lize se rozhodlo až v posledním zápase. Komu jste přál titul?

Já jsem přál titul Liberci a je dobře, že už to nepustil. Podle mého názoru hrál Slovan nejlepší fotbal v lize, i když Plzeň má důraznější a zkušenější mužstvo. Liberec nehraje žádnou zaháněnou, jako třeba Sparta. Ta má letos špatnou sezonu.

Kde vidíte příčiny toho, že Sparta letos nevyhrála ligu?

Sparta je kapitola sama pro sebe. To, co v týmu předvádějí velmi dobře placení trenéři a hráči, to je na pováženou. Já bych takové fotbalisty ve svém týmu nechtěl.

Kdysi jsem si udělal trenérský kurz druhé třídy a vedl jsem ve Spartaku Písek snad všechna družstva, od žáků až po muže. Vyjma prvního dorostu, který trénoval Jarda Novotný a hrál první dorosteneckou ligu.

Velký trenérský úspěch se mi povedl s píseckými žáky, když jsme vyhráli krajský přebor a hráli jsme finále mistrovství Čech a Moravy v Opavě.  Skončili jsme šestí z osmi, což byl velký úspěch.

Zanedlouho začne fotbalové mistrovství Evropy. Jaké jsou podle vás šance českého národního týmu na dobré umístění v tomto turnaji?

Je to jenom sport a člověk nemůže náš tým dopředu zatracovat. Pravdou je, že v kvalifikaci tým sehrál lepší i horší zápasy a o svém postupu rozhodl až v baráži s Černou Horou. Důležité je, že se naše mužstvo na EURO dostalo. A teď to bude buď a nebo. Nenechám si nic ujít, budu sledovat všechny zápasy, času mám dost.

Co byste na závěr popřál fotbalu v Písku?

Třetiligovému týmu bych popřál, aby se v soutěži zachránil a do příští sezony dal dohromady kvalitní a perspektivní kádr. Já si myslím, že funkcionáři FC Písek moc dobře fotbal nedělají.

V týmu je spousta cizích fotbalistů a svoje hráče pouští do jiných klubů. Proč? Vždyť místní kluci se mohou v krátké době vykopat a stanou se oporami týmu. Myslím si, že je zbytečné kupovat hráče odjinud.

A zrovna tak trenéři, ti se zde také střídají dost často. Podle mě žádný z trenérů mužstvu nedal nic nového. Ať to byl Staroba, Musil nebo nyní Busta. Tým pořád hraje stejný fotbal, po stranách hřiště s centry do vápna. Na to by v mužstvu museli být hráči. 

Stačí, aby měl soupeř dva kvalitní stopery, Zušťáka nepustí k míči a je vymalováno. A nikdo jiný gól nevstřelí. Ale nechci jenom kritizovat, to mi nepřísluší, spousta dobré práce se zde také udělala, to je vidět hlavně u mládeže.

Věřím, že se fotbal v Písku brzy opět zvedne a budeme mít z něho samou radost.

Autor: František Bořánek

21.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 16 300 Kč Montážní dělníci mechanických zařízení MONTÁŽNÍ DĚLNÍCI MECHANICKÝCH ZAŘÍZENÍ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16300 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: CIZ, Náplň práce: montáž a kompletace výfukových systémů , Vhodné pro fyzicky zdatné uchazeče bez zdravotního omezení., Vhodné i pro absolventy., Nabízíme: bonusové složky mzdy až 3.000,- Kč, práce v stabilní společnosti , čisté a moderní prostředí , Dále nabízíme: ubytování, stravu zajištěnou zaměstnavatelem , První kontakt POZE TELEFONICKY: pí. Petra Šemberová tel. 775 505 532.. Pracoviště: Danč personální servis s.r.o. - faurecia automotive, Průmyslová, č.p. 466, 397 01 Písek 1. Informace: Petra Šemberová, +420 775 505 532. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 10 000 Kč Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/CE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zkrácený úvazek - administrativní pracovník/ce, Požadujeme: středoškolské vzdělání a aktivní znalost AJ., Nástupní mzda/hrubá: 10.000 Kč / měsíc., Pracovní doba: 4 hodiny denně. , Životopisy posílejte na email: linganova@gornickygroup.cz. Pracoviště: Gornicky group s.r.o., Harantova, č.p. 1359, 397 01 Písek 1. Informace: Renata Lingánová, +420 732 526 328. Gastronomie - Pokladní/obsluha kantýny 13 000 Kč Hledáme pro náš stravovací provoz, firemní jídelnu v Písku. HPP/DPP, směna od 11:30-20:00hod., mzda 13.000 Kč + 2.600 Kč pohyblivá složka. Požadujeme platný potravinářský průkaz, zodpovědnost, spolehlivost. Nabízíme práci u stabilního zaměstnavatele, transparentní odměňování, výhodné stravování, zaměstnanecké benefity. Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 15 000 Kč Pomocní kuchaři POMOCNÝ/Á KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: CIZ, Pro naši firemní restauraci přijmeme zaměstnance na pozici pomocný kuchař/ka., Náplň práce: spolupráce při vaření hotových jídel a minutek a jejich následný výdej., Pracovní doba: 4.00 - 12.30 hod., Požadujeme: praxe v kuchyni min. 1 rok - výhodou, schopnost být součástí týmu, pozice je vhodná i pro absolventy., Nabízíme: HPP, firemní stravování, slevy na partnerské produkty, v případě zájmu možnost kuchařských kurzů, odměny za doporučení nového zaměstnance, Mzda je rozdělena na základní mzdu + individuální odměnu až do výše 20 % ze základní mzdy., Kontakt: p. Lucie Jakešová, tel: 286 014 231, e-mail: jakesova-lucie@aramark.cz. Pracoviště: Aramark, s.r.o. - restaurace jitex, U Vodárny, č.p. 1506, 397 01 Písek 1. Informace: Lucie Jakešová, +420 286 014 231.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalový KP: Katovice - Jankov 2:1.
100

Katovice přezimují na druhém místě

Jihočeské derby skončilo výhrou basketbalistů Jindřichova Hradce 101:80.
11

Sršni bodali pouze poločas

-

ČEZ Motoru byly zkontumovány dva zápasy, přišel o šest bodů i vedení v tabulce

České Budějovice – Průšvih. Jak jinak to nazvat. Hokejistům ČEZ Motoru byly zkontumovány dva poslední vítězné zápasy na Kladně (3:2) a v Ústí nad Labem (4:0). Oba tak prohrály 0:5, přišly o šest bodů i vedení v tabulce. Ve středu Jihočeši přivítají v Budvar aréně od 17.30 Třebíč.

-

Hokejistům ČEZ Motoru byly kontumovány dva zápasy a přišli tak o šest bodů

České Budějovice - Na základě rozhodnutí sportovně technické komise ČSLH byly kontumovány zápasy Motoru v Kladně a v Ústí nad Labem ve prospěch domácích týmů v poměru 5:0. Důvodem je, že za českobudějovický tým nastoupil jeden starší hráč nad povolený limit. Jihočeši tak přišli o šest bodů…

-

Motor na ledě posledního Ústí s přehledem splnil roli vysokého favorita

Ústí nad Labem – Hokejisté ČEZ Motoru vyhráli ve 25. kole první Chance ligy na ledě posledního Ústí nad Labem s přehledem 4:0 a nadále vedou tabulku soutěže. Hned ve středu je čeká domácí zápas s Třebíčí (17.30).

Elišku Pelechovou připravil o účast na Gladiators Night zlomený nos

České Budějovice – Měla být jednou z největších hvězd nedávné Gladiators Night v českobudějovické Gerbeře. Jenže Eliška Pelechová se nakonec v ringu chyběla.

Tabulka Z V R P S B
1. SK Slavia Praha 15 12 1 2 37:11 37
2. FC Viktoria Plzeň 15 11 2 2 22:13 35
3. AC Sparta Praha 15 9 3 3 28:12 30
4. FK Jablonec 15 9 2 4 33:14 29
5. FC Baník Ostrava 15 8 3 4 21:12 27
6. FC Fastav Zlín 15 8 3 4 22:14 27
7. FC Slovan Liberec 15 6 5 4 15:13 23
8. FK Mladá Boleslav 15 5 3 7 28:30 18
9. SFC Opava 15 5 2 8 20:23 17
10. FK Teplice 15 4 4 7 17:23 16
11. Bohemians Praha 1905 15 4 4 7 16:23 16
ZOBRAZIT CELOU TABULKU

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT