Na úterní tiskovce Dynama byl jako nový trenér prvoligového A-týmu oficiálně představen zkušený František Cipro, jenž bude v této roli působit na Střeleckém ostrově už potřetí. A nutno dodat, že jeho obě předchozí mise byly velice úspěšné, neboť pokaždé Dynamo skončilo v I. lize na solidní desáté příčce.

Podobné umístění by fotbalisté Dynama brali v této sezoně všemi deseti. Ostatně ani čtrnáctá příčka by v současné situaci nebyla v Dynamu považována ze neúspěch, jednoznačným cílem klubu je uhájit pro jižní Čechy první ligu.

A to nebude jednoduché.

„Udělám vše pro to, aby se Dynamo v lize zachránilo. Ale dobře vím, že vzhledem k postavení v tabulce, losu i ke složení hráčského kádru to bude hrozně těžký úkol," konstatoval na včerejší tiskovce František Cipro, jedním dechem k tomu ale dodal, že přesto v záchranu věří. „Naše situace sice není komfortní, nicméně kdybych tomu nevěřil, nešel bych do toho," zdůraznil.

Cipro v roli hlavního trenéra nahradí Luboše Urbana, jenž byl odvolán po sobotní prohře s Brnem. Při hledání nového kouče dle generálního manažera Dynama Martina Vozábala bylo hlavním faktorem, aby to byl člověk, který je s klubem spjatý a jeho osud mu leží na srdci. „Jsem šťastný, že do toho trenér Cipro jde. Jem přesvědčen, že nám může obrovsky pomoci zkušeností. Má něco za sebou a tohle mužstvo právě to teď potřebuje," dodal Vozábal.

Ciprovým asistentem bude David Horejš, ale nový trenér chce využívat i služeb Karla Váchy a Jiřího Lercha. Debut bude nový realizační tým mít v sobotu v Mladé Boleslavi.

Kývl do konce sezony

Staronový trenér Dynama František Cipro na úterní tiskovce odpovídal i na dotazy Deníku. Část rozhovoru přinášíme.

Potěšila vás nabídka z Dynama?

Pro mě to bylo dost těžké rozhodování a hodně jsem se rozmýšlel. Jenže to rozhodnutí muselo být i rychlé, během několika hodin. Rozhodlo, že mám vztah k jižním Čechám, bydlím tady. Mohu vás ujistit, že z ekonomických důvodů to nebylo, dohodli jsme se jen do konce sezony. Prostě chci Dynamu pomoci.

Na tiskovce jste řekl, že situace týmu není komfortní. Ale když jste přicházel minule, o moc lepší to nebylo…

Spíš to bylo ještě horší, neboť mužstvo tehdy po pěti kolech nemělo ani bod. Ale nakonec jsme v lize skončili desátí. Jenže tehdy jsme na všechno měli daleko víc času.

Mrzí vás, že si nemůžete vybudovat tým dle svých představ?

Všichni víme, že přestupní termín už skončil. Pokud by to nebylo na amatérské bázi, navíc do konce sezony chybí už jen tři měsíce a není tudíž čas někoho nového do kádru začleňovat. Přemýšlel jsem o tom, moc možností ale není. A bylo by to dost složité.

Ve dvou zápasech na jaře mužstvo dostalo devět gólů. Je defenzivní činnost to, na co se tudíž hlavně zaměříte?

Dostali jsme nejvíc gólů ze všech týmů v lize, s tím by se tudíž mělo začít. Ale na druhou stranu, že by naše útočná aktivita byla až o tolik lepší, si taky nemyslím…

Mužstvo jste viděl proti Brnu, chystáte v sestavě hodně změn?

Většinu hráčů znám, svou představu si ale chci udělat až během týdne. Teď se k tomu vyjadřovat nechci.

Vizitky nové trenérské dvojice

Sedmašedesátiletý František Cipro se sice narodil v Jihlavě, sám se ale označuje za rodilého Jihočecha, protože dětství i mládí prožil v Č. Budějovicích, kde hájil barvy Dynama. Po skončení své úspěšné prvoligové kariéry, kterou spojil výhradně s pražskou Slavií, se vrátil na jih Čech a usadil se na Hluboké. Jako trenér na sebe upozornil hned na jedné ze svých prvních štací v Brně, které v sezoně 1988/89 dovedl ze II. ligy zpět do nejvyšší soutěže. V české I. lize vedl mj. Slavii, Blšany, Teplice, Plzeň a dvakrát i České Budějovice, působil i na Kypru v Limassolu a v Rakousku v Innsbrucku, Linci, Freistadtu a naposledy ve Zwettlu. Největšího triumfu dosáhl s pražskou Slavií, kterou dovedl v sezoně 1995/96 k titulu mistra ligy a poté až do semifinále Poháru UEFA.

Sedmatřicetiletý David Horejš je odchovancem prachatického Tatranu, převážnou část své bohaté hráčské kariéry ale prožil v českobudějovickém Dynamu, kam z Prachatic přestoupil v roce 1998 a jehož dres s výjimkou hostování v Třeboni (2000) a v Brně (2005/6) nosil nepřetržitě až do roku 2012. Dlouhé roky byl v Dynamu kapitánem mužstva, v jehož barvách odehrál v I. lize téměř dvě stovky utkání. Po skončení své hráčské kariéry pracuje ve Sportovním centru mládeže Dynama, kde zpočátku vedl ty nejmenší adepty kopané. V letošní sezoně spolu s Petrem Skálou vede devatenáctku Dynama, která pod jeho taktovkou v I. lize dorostu posledních dvanáct zápasů v řadě neprohrála.