Mladíci Dynama pod taktovkou trenéra Jana Dvořáka a šéftrenéra Pavla Tobiáše v rekonstruované I. lize dorostu jen ve třech z osmnácti ligových utkání poznali hořkost porážky.

„Uhráli jsme na podzim jednatřicet bodů, takže to musím hodnotit kladně,“ vyzdvihuje šéftrenér Tobiáš. „Nicméně já stále opakuji, že naším hlavním úkolem, a to jak v dorostu, tak v žácích, jednoznačně je výchova mladých hráčů. Dělat body tudíž pro nás není prioritou, což samozřejmě neznamená, že nám na bodech vůbec nezáleží. Už jen proto, abychom ty špičkové soutěže uchovali, jsou ty body třeba,“ říká a dodává, že větší radost než z úspěšných podzimních výsledků přesto má třeba z toho, že Kadula s Linhartem byli zařazeni do zimní přípravy prvoligového áčka.

„A že se v něm stále víc prosazuje Franta Němec a že se do kádru áčka vrátil i Ondřej Sajtl.“

Nicméně i výsledky na Složišti sledují. „Samozřejmě, že když jsme na podzim v první lize dorostu prvních devět kol neprohráli, všichni jsme z toho měli velkou radost,“ ujišťuje Tobiáš. „Učit kluky soutěžit je taky jeden ze základních úkolů, které jsme si vytyčili,“ podtrhuje, jedním dechem ale opakuje, že Dynamo bude ve svém sportovním centru mládeže dál upřednostňovat výchovu individualit před výsledky kolektivů.

Podzimní část sezony si pochvaluje i trenér Jan Dvořák. „Přestože jsme začínali s kvalitními soupeři, jakými Sparta a Slavia jistě jsou, dokázali jsme s nimi uhrát remízy a také v dalších utkáních se nám dařilo. Doma jsme zdolali Plzeň a nastříleli čtyři góly Teplicím i Brnu,“ připomíná Dvořák a dodává, že hořkost porážky tým poznal až v 10. kole v Hradci. „Padli jsme tam 0:1, byť výkon mužstva byl velmi dobrý,“ lituje trenér týmu.

Završením úspěšného podzimu bylo vítězství 3:2 v předehrávce jarní části sezony na Slavii.

„Povedl se nám začátek zápasu a po úvodní čtvrthodině jsme vedli 2:0. Pak jsme sice trošku vypadli z tempa a Slavia ještě do poločasu srovnala na 2:2, sedm minut před koncem zápasu ale Vaněk po krásném Čadkově pasu vstřelil vítězný gól,“ přibližuje Jan Dvořák, jenž podzimní část sezony hodnotí kladně. „I když jsme zpočátku měli problémy se zraněními, tým šlapal naplno. Určitě s celým tím půlrokem můžeme být spokojeni,“ pochvaluje si Dvořák.

Že by na jaře vzhledem k pozici týmu v I. lize dorostu někteří z mladíků Dynama mohli pomáhat divizní farmě ve Strakonicích, šéftrenér Tobiáš nevylučuje. „Je to možné a nebránil bych se tomu, nicméně je věcí trenérské rady klubu, jakou filozofii nastolí a jak bude hráče pro jednotlivé zápasy nominovat. Pokud budou někteří hráči z dorostu chodit hrát i za chlapy na farmu, může jim to jen prospět. Nemělo by to ale být na úkor dorostu, neboť dalším důležitým úkolem naší devatenáctky na jaře bude i příprava hráčů pro nově vytvářenou juniorku, která bude hrát novou soutěž ligových juniorek.“

Zkušený trenér se totiž domnívá, že liga juniorských ceků, která pro všechny prvoligové kluby bude povinná, se bude hodně podobat současné první lize dorostu. „Jsem přesvědčen, že na rozdíl třeba od divize, která je více o zkušenosti a přehledu, bude juniorská liga agresivní, rychlá, tvrdá a bojovná. Podobně jako tomu je teď i v lize dorostu,“ soudí Tobiáš, dle něhož tudíž jasnou prioritou pro jarní část sezony bude výchova hráčů v rámci družstva ligového dorostu. „Juniorská liga bude jakousi nadstavbou současné ligy dorostu,“ předpokládá.

Kadula a Linhart své trenéry Tobiáše a Dvořáka potěšili nejen tím, že do zimní přípravy šli s prvoligovým áčkem, ale také svými úspěchy v české reprezentaci: oba v létě hájili barvy Česka na mistrovství Evropy do 18 let, kde přispěli k postupu na mistrovství světa. Tam už jel jen Jindřich Kadula, ale Zdeňka Linharta o cestu do Mexika připravilo jen zranění.

„Pochopitelně, že jsme z jejich úspěchů v národním týmu měli velikou radost, neboť dneska už jen dostat se v konkurenci Sparty, Slavie a dalších velkých klubů do reprezentace vůbec není jednoduché,“ zdůrazňuje Tobiáš. „Máme ale i další mladší kluky, kteří jsou v hledáčku trenérů reprezentačních týmů,“ doplňuje šéf Složiště a namátkou jmenuje Fundu a Jenneho.

I v zimní přípravě se trenéři mládeže v Dynamu snaží dle současného trendu klást důraz na práci s míčem. „Chceme, aby kluci byli co nejvíce na hřišti, a byť jsme s tím dříve v zimě měli problémy, neboť naše umělka nebyla kvalitní a bylo tam i riziko zranění, teď je náš umělý trávník vynikající, dle mého soudu nejlepší v republice,“ nešetří chválou Pavel Tobiáš.

Proto dorostenečtí trenéři v Dynamu sjednali pro každý ze svých týmů na zimu od jedenácti do patnácti přípravných utkání. „Jezdíme i na turnaj na Hlubokou, mladší dorosty hrají v Marečkově memoriálu, máme sjednánu třeba přípravu s dorostenci Akademie Linec či s mužstvy dospělých a na generálku jsme si sem dokonce pozvali i mladíky Sparty Praha,“ listuje Tobiáš seznamem přípravných utkání.

V závěru naší sondy do života sportovního centra mládeže na Složišti šéftrenér Pavel Tobiáš ještě dává k dobru menší kuriozitu z Hlubocké zimní ligy, kde prvoligoví dorostenci sice v půli prohrávali s Lažištěm 0:2, ale nakonec vyhráli 6:2. „Přestože šlo jen o přípravu, a každý poločas hrála jiná sestava, důvod rozdílných poločasů je jinde. Prostě ti mladí kluci si asi mysleli, že když svalili muže Tábora, že se jejich další soupeř už porazí sám. Už měli nosy nahoru, a ty jim bylo třeba řádně přibrousit, aby si rychle uvědomili, že tudy cesta nevede,“ s úsměvem zkušený kouč připomíná, že práce s mladými fotbalisty má i svá specifika.