Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Šmicer: Snad nám páteční "konec světa" nepokazí vánoční svátky

Praha, Písek – Vladimír Šmicer (39 let) toho zažil ve fotbale opravdu hodně a dosáhl v něm řadu úspěchů.

19.12.2012
SDÍLEJ:

Na snímku je Vladimír Šmicer na tribuně areálu fotbalového klubu FC Písek. Foto: Deník/František Bořánek

Po skončení aktivní kariéry se stal manažerem české fotbalové reprezentace. A toto pondělí poskytl Píseckému deníku následující rozhovor.

Řekněte, jak hodnotíte podzimní část Gambrinus ligy?

Já bych řekl, že soutěž je velmi zajímavá. Mně se její podzimní část líbila. Bylo potěšitelné, že nejen v Gambrinus lize týmy jako je Plzeň, Sparta, Jablonec či Olomouc předváděly kvalitní fotbal, který se musel divákům líbit. Navíc Plzeň i Sparta se prosadily i v Evropské lize, což je pro český fotbal a jeho nejvyšší soutěž  jenom dobře.

A tomu také odpovídá postavení těchto mužstev v tabulce ligy po její první polovině. Plzeň zaslouženě vede, měla skvělý závěr podzimu a předváděla velmi dobrou hru. Gambrinus liga je hodně vyrovnaná, hlavně ve svém středu, kde každý může porazit každého. Na jaře pak bude zajímavý boj o udržení v soutěži.

A na to bych chtěl hned navázat. Myslíte si, že se českobudějovické Dynamo na jaře, již bez Tomáše Řepky, udrží v první lize?

Já bych řekl, že je všechno otevřené, nikdo nemá nic jistého, jak nahoře, tak i dole. Adeptů na sestup je více a hodně bude záležet na tom, jak se kandidáti na udržení v soutěži dobře připraví v zimní přestávce.

Na jaře bude sehráno méně zápasů, nyní jsme už za polovinou, takže postupem času se začne ukazovat, jak na tom jednotlivé týmy jsou. Podle mého názoru mají Budějovice mužstvo, které by se mělo v lize udržet.

Klub, ve kterém jste dlouho působil, Slavia Praha, je v tabulce až na jedenáctém místě. Neláká vás to někdy obout si kopačky a jít pomoci mužstvu na hřiště?

Musím přiznat, že takové nutkání mívám dost často, protože se mi určitě nelíbí, kde se Slavia v tabulce pohybuje. Já jsem zažil Slavii jako hráč na novém stadionu jenom jeden rok, a to prostředí je tam nádherné. Stadion je krásný a hrozně rád bych si na něm ještě někdy zahrál.

Letní příprava Slavie se jevila velice dobře, vypadalo to, že tým se dává dohromady, a i začátek ligy nebyl pro mužstvo nijak špatný. Navíc Slavia v derby porazila Spartu a vypadalo to, že se poveze na vítězné vlně. Bohužel právě po zápase se Spartou přišel na mužstvo útlum a do konce podzimu poztrácelo spoustu bodů.

A nyní má Slavia jen tři body od sestupové pozice. A může se stát, že přijde o Martina Latku, což znamená, že se bude muset klub podívat po posilách do svých zadních řad. Nejsem spokojen s umístěním Slavie, ale doufám, že se klubu podaří přivést i nějaké schopné útočníky. Slavia nehrála špatně směrem dopředu, ovšem nedařilo se jí v zakončení. Chyběly góly a v tom prostě mužstvo zaostává.

I když jsme teprve v polovině soutěže, kdo bude podle vás bojovat na jaře o mistrovský titul?

Myslím si, že největšími kandidáty na titul jsou Sparta a Plzeň. Oba týmy se zřejmě ještě v zimě posílí a zkvalitní tak své kádry, aby uspěly nejen v domácí lize, ale i v evropské soutěži. Nechci podceňovat Jablonec či Olomouc, stát se může cokoliv.  Sám jsem zvědavý, jak to všechno dopadne.

Jak byste zhodnotil účinkování Sparty a Plzně v Evropské lize?

Klobouk dolů před oběma týmy, neboť neměly jednoduché skupiny. Sparta hrála s francouzským Lyonem a španělským Atléticem Bilbao a od začátku bylo jasné, že to bude mít ve skupině hodně těžké. A navíc nehrála v nejlepší formě. V české lize se trápila, ale pak se zvedla a nakonec ve své skupině obsadila výborné druhé místo za Lyonem.

Plzni jsem věřil, že půjde dál. Ve skupině narazila na silné celky – španělské Atlético Madrid a portugalskou Coimbru, a  dokázala obsadit první místo. Oba naše celky svými výsledky a umístěními ve skupinách dokázaly, že česká liga má svou kvalitu. Kdyby tomu tak nebylo, nebyly by tam, kde jsou.

Oběma celkům přeji, aby se jim dařilo i v dalších kolech, i když není jasné, jaké soupeře jim nadcházející los přinese.

A jak se letos vedlo české fotbalové reprezentaci?

První část letošního roku byla pro český národní tým přípravná, ve které se chystal na mistrovství Evropy. Mužstvo sehrálo několik přípravných zápasů, ale nejdůležitější byly výsledky na samotném šampionátu. Zpočátku, po nepříjemné porážce s Ruskem, se tým postupně zvedal a nakonec postoupil ze skupiny do čtvrtfinále.

Zde nás ale vyřadilo Portugalsko, které bylo objektivně lepší než náš tým. Velkou roli v tomto zápase sehrál skvělý Ronaldo v dresu soupeře. Myslím si, že postup ze skupiny do čtvrtfinále turnaje  byl pro naše mužstvo úspěšný výsledek.

Poté jsme rozehráli kvalifikaci o postup na mistrovství světa v Brazílii. Čekali jsme, že v utkání s Bulharskem získáme o dva body víc, a to bychom byli spokojeni. Z dvojzápasu s Maltou a Bulharskem jsme potřebovali získat šest bodů, ale máme jen čtyři, takže ty dva chybějící musíme někde dohnat.

Cílem je postup, ať už ze skupiny nebo z baráže, a tak musíme získávat body i jinde. Zatím je to takové neutrální, čekali jsme od toho víc.

Myslíte si, že by někdy v budoucnu mohl český národní tým vést trenér ze zahraničí?

Proč ne! Nevidím v tom až tak  velký problém. Na druhou stranu si myslím, že co se týká financí, tak tam by zřejmě byl problém. A ne malý. Nikdy nebudeme mít na to, abychom zaplatili výborného trenéra ze zahraničí, který má dobré jméno.

A než bychom si vzali nějakého průměrného trenéra ze zahraničí, tak si raději vybereme nějakého schopného doma v Česku, který by mohl vést národní tým.

Jak se díváte na současnou korupční aféru v českém fotbale?

Samozřejmě, že můžeme mluvit o aféře, média to tak nazývají, ale já tam nic konkrétního nevidím, všechno je to dost nečitelné. Když se podíváme na fakta, tak co zjistíme? Je tam nějaká taška jednoho z hlavních funkcionářů jednoho pražského klubu, ve které prý nakonec nic nebylo, a to je všechno.

Přiznám se, že se v tom moc neorientuji a jsem v tom trochu ztracený. Jsem hrozně zvědavý, co se bude dít dál. Zatím není ani co hodnotit, jsou tam jen tlaky z jedné strany na druhou, jinak tam nic není. Já zatím žádnou kauzu  nevnímám, samozřejmě vyjma rozhodčího, který přišel s tím, že mu jeden klub dal úplatek za účelem ovlivnění utkání.

Já jsem shodou okolností ten zápas viděl, dokonce jsem byl v hledišti, a musím říci, že ten zápas byl sehrán zcela normálně. Takže,  co by se mělo vyřešit, je to, jestli rozhodčí opravdu peníze dostal. To už není normální věc. Jsou tam nevyjasněné věci mezi rozhodčím Adámkem a funkcionářem Svobodou.

Nevím, jestli to mám brát jako válku mezi Plzní a Spartou, těžko říct. Zatím nebyl nikdo obviněn, tak to necháme na povolanějších lidech, aby to všechno řádně vyšetřili a vyřešili. Jako každý fanoušek fotbalu se v této záležitosti ztrácím a jsem zvědavý, jakým směrem se celá kauza bude vyvíjet.

Který z českých fotbalistů byl pro vás v tomto roce největším překvapením?

Tak to se musím hodně zamyslet. Loni to bylo jednoduché, to byl Petr Jiráček, ale letos? Víte, že vám to tak rychle neřeknu? Myslím si, že Láďa Darida v Plzni hodně vyrostl, dost se toho naučil od Pavla Horváta.

To, co před rokem předváděl Jiráček, by mohl zanedlouho hrát právě  Darida. Velkým překvapením byl jihlavský Stanislav Tecl, ten svými góly táhne nováčka soutěže. Jinak mě nikdo jiný nenapadá.

Kdo by měl podle vás vyhrát anketu Sportovec 2012?

To je hodně těžká otázka. Nevím, koho bych vybral. Největšími kandidáty na prvenství jsou zlatí medailisté z londýnské olympiády – Špotáková, Svoboda, Kulhavý či Knapková, ale i další. Já bych dal titul všem nominovaným sportovcům, protože si to zaslouží.

Mluví vám Ladislav Vízek, bývalý československý reprezentant a fotbalista pražské Dukly, a váš tchán, do práce?

(smích) Ne, to ne. Bavíme se o fotbale celkově, a to dost často. On má svoje hodnocení v článcích, které vycházejí v novinách, já mám zase svoje  názory.

Mluvíme spolu často o české lize, zahraničních soutěžích a dalších, ale aby mi mluvil do mojí práce u národního týmu, to určitě ne. Ale takhle, já si vyslechnu jeho názor, ovšem rozhodnutí, jak a co udělat, musíme udělat s trenérem Michalem Bílkem sami.

Nastoupíte do tradičního silvestrovského derby internacionálů pražských „S"?

Bohužel termín tohoto zápasu se kryje s pobytem na horách, kam jezdím s rodinou právě v této době. Proto jsem na derby nebyl ani minule a nebudu tam ani tentokrát. Ale uvidím, kdyby nebylo v Krkonoších dost sněhu a nedalo se tam nic dělat, tak bych asi do Prahy přijel. Ale spíše si myslím, že ne.

Můžete prozradit, jak prožijete vánoční svátky?

Já mám Vánoce rád, stejně jako všechny tradiční zvyky, které s těmito svátky souvisejí. K večeři bude smažený kapr s bramborovým salátem a další skvělá jídla.

Já si Vánoce pokaždé moc užívám. Budu je slavit s rodinou v Praze a po svátcích se přesuneme do Špindlerova Mlýna, kde už asi posledních pět let slavíme i Silvestra. Děti rády jezdí na lyžích, tak musíme doufat, že sněhu bude dostatek.

V Písku je krásný fotbalový areál. Nebylo by možné zařídit, aby český národní tým zde někdy sehrál modelové utkání nebo absolvoval nějakou tréninkovou jednotku?

Přípravných zápasů národního týmu je stále méně, myslím si, že UEFA chce dokonce takové zápasy reprezentačních týmů do budoucna zrušit. A to bude velice těžké.

Já to v Písku znám, máte tam krásný areál. Před několika lety jsem tam sehrál fotbalovou exhibici u příležitosti oslav sta let trvání fotbalu v Písku, ale těžko půjde zařídit, aby se něco podobného dalo zrealizovat. Ani samotné kluby už nechtějí pouštět své hráče na takové modelové zápasy.

Co byste na závěr popřál čtenářům Píseckého deníku do roku 2013?

Na prvním místě bych všem popřál to nejdůležitější, a to je zdraví. To není fráze, ale podstatná věc. A také jim přeji, aby se k sobě chovali hezky, s respektem a úctou, a byli na sebe hodní. Pak jde všechno lépe.

A doufám, že nám vánoční svátky a oslavy nového roku nepokazí hlasy ohledně pátečního konce světa (smích). Věřím, že se nic takového nestane a do nového roku 2013 všichni vykročíme co nejlépe, prostě správnou nohou… 

Autor: František Bořánek

19.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Žižkova kasárna v Písku (ilustrační foto).

Stavební suť z kasáren bude město prodávat za 80 korun

Školáci se byli podívat na výlov rybníka.
4

Školáci se byli podívat na výlov rybníka

Žáci z Masaryčky vyrazili do Blanského lesa

Písek - Pobytová akce ZŠ T. G. Masaryka a MŠ Písek se v tomto roce uskutečnila v CHKO Blanský les.

Nově narozená miminka z písecké porodnice

V uplynulých dnech se narodili:

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

Lidé na Písecku vyšli volit, chtějí lepší budoucnost

Písecko – V nejmenší samostatné obci Písecka – Minicích – mají volební místnost v bývalé autobusové zastávce. Sídlí v ní totiž obecní úřad. Hodinu po otevření volební místnosti tady odvolili jen dva lidé z celkových 31 voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení