V FC Písek jste naposledy působil v roce 2012. Jaký byl váš sportovní život v uplynulém mezidobí?
Končil jsem tady v roce 2012 u U19. Poté jsem šel do Německa a vrátil jsem se v loňském roce v létě. Čekal jsem ještě na nějaké angažmá v Rakousku, ale to nakonec nedopadlo, takže jsem zůstal v Písku a vedení klubu mi nabídlo, zda bych tady nechtěl pomáhat. Vzal jsem to a pomáhal jsem u ročníku 2007, což je kategorie U10 a také u mladších žáků U14. Vše se vyvinulo tak, že jsem byl osloven, jestli bych se byl schopen ujmout staršího dorostu U19.

Když jste byl u U19 poprvé, šlo o odlišnou situaci. Lze tehdejší nováčkovský vstup srovnávat s aktuální záchranářskou misí?
Lze srovnávat z toho pohledu, že obě situace byly složité. Tenkrát jsme jako nováček vstoupili do úplně nové soutěže a hráli jsme proti celkům, které měly nespornou kvalitu a nevěděli jsme, co nás čeká. Šli jsme do toho s určitými obavami, ale byly jiného typu, než jsou ty aktuální obavy. Tenkrát jsem přišel již v létě před sezonou. Na přípravu bylo málo času, ale měli jsme velmi dobrý kádr, takže jsme to zvládli a především podzim byl z naší strany neskutečně kvalitní. Z tohoto týmu už v zimě odešli do přípravy áčka dva hráči a dalších pět v létě. Ta dnešní situace je trochu jiná. Je samozřejmě velmi náročná. Přicházím po nepovedeném podzimu a je třeba dostat tým mimo sestupové pozice.

Jak dobře znáte současný tým staršího dorostu?
Některé kluky z nám ze svého dřívějšího působení u FC Písek, ale že bych je znal do detailu, to určitě ne. Stejně, jako mi tenkrát zůstal k ruce asistent Honza Růžička, tak teď jsem moc rád, že se mnou pokračuje Vlasta Klusoň, protože tým zná a neskutečně mi pomáhá. Spousta informací je pro mě velmi důležitá a my si nemůžeme dovolit ztrácet čas velkým poznáváním se.

Nemůže to být také výhoda? Uděláte si vlastní obrázek.
Já samozřejmě dost věcí vím, ale určitě si obrázek o výkonnosti toho mužstva musím udělat sám.

Budete chtít doplnit kádr?
Určitě. Netvrdím, že současný kádr není kvalitní, ale je v něm mnoho kluků ročníku 1999, kteří jsou o rok mladší a on v mládežnickém fotbale je ten rok strašně znát. Kluci jsou šikovní, ale v některých herních činnostech, osobních soubojích a silových věcech kvůli tomu zaostávají. Chtěli bychom doplnit tým o pár starších hráčů dorazového ročníku, kteří pak v létě půjdou do mužů, aby nám v těchto činnostech pomohli.

Začali jste s přípravou velmi brzy. Co vám ukázal úvodní třídenní tréninkový blok?
První mistrovské utkání hrajeme už o víkendu 25. – 26. února, což je hodně brzy. Proto jsme museli začít dřív. Navíc došlo ke změně trenéra. Tento úvodní blok tedy neměl žádný výraznější důvod – pouze prodloužení přípravy, abychom na první mistrák byli dobře připravení. Chtěli jsme začít včas.

Jak bude příprava vypadat?
Nemám rád běhání bez balónu a podobné postupy. Na této úrovni chceme vše dělat spíše s míčem, aby to kluky bavilo, protože ještě ve spojení s velkou zimou jsou pak tréninky nezáživné a sklouzává to ke stereotypu. Já mám raději výživnější trénování ve smyslu využití balónu a pohybu. Myslím si, že běhání kolem řeky a nabírání kilometrů je už přežitek. Existují modernější metody, jak to do hráčů dostat. Nemáme problém ve fyzičce, i když zlepšovat se dá vždy cokoli. Ale připadá mi, že kluky je potřeba připravit spíše po psychické stránce na to, co je čeká. Jaro nebude jednoduché, a ne všichni jsou na to připravení. Musíme hráče přesvědčit o tom, že to zvládneme. Zvýšit jim sebevědomí a přesvědčit je o vlastní kvalitě. Musíme se naučit vyhrávat a najít vítězné typy a hecíře, kteří strhnou ostatní.

Přípravu budete trávit v Písku, nebo vás čeká i pobyt mimo domovský areál?
Chceme být tady. Prostředí a zázemí v Písku je velmi dobré, ale protože bych kluky chtěl poznat i z jiné stránky než fotbalové, ač nejsem příznivcem dlouhých soustředění, máme v plánu vyjet na jeden prodloužený herní víkend dva týdny před startem soutěže. Zůstaneme však někde na jihu Čech, protože nemá cenu jezdit nikam daleko – potřebujeme pouze hřiště s umělou trávou a slušné zázemí. Budeme tam mít čas vše probrat a i kádr už by se mohl rýsovat do podoby zápasové sestavy.

Začínáte v Kladně a poté hrajete doma s Žižkovem. Čeká vás tedy důležitý start s týmy ze spodních pater.
Už jen kvůli psychice mužstva bude start hodně důležitý. Možná nám to trochu nahrává, i když bychom raději začínali doma. Bavili jsme se ale o tom, že jsme v situaci, kdy si nemůžeme vybírat soupeře, kdy si nemůžeme říkat, že tady se bodovat dá a tady ne. My musíme tým v hlavách připravit na to, že jedeme bodovat. Nemůžeme si říct, že tady ještě ne, s Viktorkou možná a počkáme si na ty nejslabší. Musíme chtít body z každého zápasu, nemůžeme si vybírat.

Cíl je jasný, zachránit soutěž.
Přesně tak. Dnes však ještě není znám sestupový klíč, ale věříme, že do začátku jara se vše vyřeší. My se chceme připravit na všechny varianty a především nasbírat tolik bodů, aby nás sestup vůbec nemusel zajímat. Neúspěch by měl pro klub zásadní dopady.