Před několika dny se utkalo osm nejlepších okresních týmů ve dvou skupinách o krajského přeborníka a postup do celostátního finále.

Protivín všechna svá utkání ve skupině vyhrál, a to i s největším favoritem, týmem ZŠ Grünwaldova České Budějovice. V semifinále čekal protivínský hráče celek Třeboně. Ten nebyl snadným soupeřem, ale kluci hlavně ve druhém poločase dominovali a jasně zvítězili.

Do finálového utkání se opět probojovala ZŠ Grünwaldova. Urputný boj za neustálého deště gradoval v závěru střetnutí. Minutu před koncem vstřelil Protivín vítězný gól, který kluky vystřelil na dosud nejvyšší schůdek jejich kariéry – celostátní finále Svátek fotbalu.

Výsledky krajského finále:

ZŠ Protivín – ZŠ Horní Planá 3:0, branky: Schánělec,  Studený, Vojík, – ZŠ Grünwaldova České Budějovice 4:3,  za vítěze:  Schánělec 2, Novotný, Vojík, – ZŠ Vodňany 2:0, Bečvář, Vojík.

Semifinále: ZŠ Protivín – ZŠ Třeboň 3:0, Schánělec 3.

Finále: ZŠ Protivín – ZŠ Grünwaldova ČB 1:0,  skóroval Vojík.

V pondělí 10. června vyrazili  Protivínští směr Jihlava. Podpořit je přijelo více než dvacet rodičů, kteří klukům vytvořili nádhernou atmosféru. A zásluhou firmy ALEA a Petra Bečváře byli nejlépe oblečeným týmem, včetně fanoušků.

Po nezbytných formalitách  nastoupil tým Protivína k prvním zápasům. Finále se hrálo ve čtyřech skupinách po čtyřech účastnících na čtvrt fotbalového hřiště.

V prvním zápase s Jihlavou si s Protivínskými zalaškovala tréma a po dvou minutách  hry prohrávali 0:2. Bojovali však a podařilo se jim vyrovnat na konečných 3:3.

A k vítězství jim scházelo několik centimetrů, když Schánělcova bomba do břevna vyskočila z brankové čáry ven do pole. To byl asi rozhodující moment prvního dne.

Ve druhém zápase Protivín   porazil Cheb 4:2, když soupeř korigoval až v samotném závěru. V posledním utkání ve skupině museli protivínští hráči alespoň remizovat, ale soupeř z Plzně byl nad jejich síly, takže prohráli 5:7.

Body po remíze s Jihlavou jim  scházely, což znamenalo, že budou  hrát o umístění ve spodní polovině turnaje. Systém – všechno vyhraješ, budeš devátý, jednou prohraješ a padáš dolů.

Volný večer strávili Protivínští krásnou procházkou po zajímavé jihlavské ZOO a pak už šli rychle do postele, aby nabrali síly na vyřazovací zápasy. Bohužel Protivín svůj první zápas s Velkým Meziříčím prohrál 2:3.

Poté po jednoznačném prvním poločase vedl s Jesenicí 3:0, aby pak po konečné remíze zvítězil až na penalty.
V posledním zápase s Hradcem Králové už protivínským klukům evidentně došly síly. Přes enormní bojovnost nebyli schopni svého soupeře přehrát a nakonec prohráli.

A tak skončili na 14. místě z šestnácti účastníků. Ale jedno ocenění domů přece jen vezli. Tomáš Schánělec se stal se čtrnácti góly nejlepším střelcem turnaje. Kromě jiných cen dostal zdarma týdenní pobyt ve fotbalové škole Petra Čecha.

Výsledky ZŠ Protivín na finále Svátek fotbalu:

Protivín – Jihlava 3:3, branky: Schánělec 2, vlastní, – Cheb 4:2, Schánělec 3, Vojík,  – Plzeň 5:7,  Schánělec 4, Bečvář,  – Velké Meziříčí 2:3,  Schánělec 2, – Jesenice 3:3, Schánělec 2, Bečvář (penalty proměnili Bečvář, Vojík a Schánělec), – Hradec Králové 1:2,   Bečvář.

Někdo si možná řekne, až čtrnácté místo, to je neúspěch, ale jak pro koho. Do letošního ročníku soutěže se zapojilo celkem 3166 základních škol a 81 356 kluků a dívek ve věku od 6 do 11 let.

Během bojů o postup museli kluci porazit družstva s hráči, kteří působí v renomovaných klubech žákovské ligy. V Jihlavě to byly celé týmy. Za Protivín hrají ligu pouze Schánělec a Novotný, ostatní kluci okresní přebor přípravek.

Protivínští kluci reprezentovali nejmenší město ze všech účastníků. A radostným zjištěním pro všechny bylo, že je  nikdo jednoznačně nepřehrál, všem byli schopni odolávat. Nezkušenost s těžkými zápasy a nezbytný kousek štěstíčka jim nedovolil, aby byli ještě lepší.

Poděkování patří trenérovi  Pavlu Novotnému, který to s kluky táhne již pátý rok a bez kterého by určitě nebyli tam, kde jsou. Dále Lubošovi Veselému, jeho asistentovi, a samozřejmě samotným klukům.

Letošní úspěch je srovnatelný s úspěchem v Coca Cola Cupu starších žáků před sedmi roky. Věřím, že tahle zkušenost jim pomůže v jejich další fotbalové kariéře a budou na dny strávené v Jihlavě rádi vzpomínat. Třeba se od nich ještě nějakého úspěchu dočkáme.

VÁCLAV KŘIŠŤÁL