Úspěšný kanonýr odchází z týmu AS Monaco do německého 1. FC Norimberk, se kterýmpodepsal smlouvu na dva a půl roku (do 30. 6. 2010) a absolvoval i první trénink.

„V mém věku je to skvělá smlouva, nic lepšího jsem si nemohl přát. Budu se snažit důvěru klubu oplatit co nejlepšími výkony na hřišti. Navíc se vracím do soutěže, kterou dobře znám ze svého nedávného působení v Borussii Dortmund,“ řekl nám včera dopoledne Koller.

Pro něho je Norimberk již pátým zahraničním klubem, za který bude ve své bohaté kariéře hrát – KSC Lokeren (1996–1999), RSC Anderlecht Brusel (1999–2001), Borussia Dortmund (2001–2006) a AS Monaco (2006–2007).

Nová smlouva

Neděle byl pro „Dina“ velice náročná. „Ráno jsem absolvoval zdravotní prohlídky, po nich jsem na stadionu vyfasoval fotbalovou výstroj, následoval podpis smlouvy, převzetí dresu s číslem 19 a první trénink s mužstvem. V jeho průběhu jsem měl možnost hovořit jak s Jardou Blažkem, tak i s Tomášem Galáskem. Ten mi o klubu sdělil jenom samé dobré reference. Moje přijetí hráči v kabině bylo skvělé, stejně dobře mě přivítali i fanoušci klubu, kterých přišlo na první trénink několik desítek. Bylo to velice příjemné. “

Včera si Koller v Monaku balil své věci, zařídil několik nezbytných záležitostí a již zítra odcestuje se svým novým týmem na soustředění do Portugalska.
Podle slov Jana Kollera od něho trenér norimberského týmu Hans Meyer očekává hlavně góly, které mužstvu pomohou k záchraně v soutěži. Norimberk je před startem jarní části Bundesligy na nelichotivém šestnáctém místě. „Norimberk nemá tak špatné mužstvo, aby se pohyboval v sestupových vodách. Věřím, že se tým na jaře výkonnostně zvedne a já mu pomohu k udrženív nejvyšší soutěži.“

Pociťuje Koller při svém odchodu z Monaka nějakou nostalgii?

„Teď už ani ne. Nějakou dobu jsem se připravoval na to, že odtud odejdu a nyní se to všechno stalo skutečností. Líbilo se mi tady, i celé mojí rodině, ale fotbalově to mohlo být lepší. Ale takový už je život. Určitě se sem budu, když mi to čas dovolí, rád vracet,“ připomněl Koller.

Navíc byl Koller po odchodu Jaroslava Plašila do španělské Pamplony v Monaku jediným českým fotbalistou, který nedostával od trenéra tolik příležitosti ke hře. „Po odchodu Jardy Plašila a ještě asi tří hráčů, to už v mužstvu nebylo takové, jako dřív. Doufám, že to v Norimberku bude lepší,“ věří v lepší časy úspěšný hráč.

A jaký je to pocit, odcházet z mužstva v rozehrané soutěži?

„Je to vlastně poprvé v životě, kdy přestupuju v lednovém termínu, kdy je ligová soutěž rozehraná. Ale nejdu do neznáma, v Dortmundu jsem působil několik let a navíc znám i řeč. Do zahájení jarní části soutěže odehraje Norimberk ještě několik přípravných zápasů, takže budu mít dostatek času na to, abych poznal herní styl mužstva a sžil se s jeho kolektivem,“ říká fotbalista.

A věří Koller, že častějším hraním za Norimberk si vylepší i svoji formu v reprezentačním mužstvu?

„Trenér mi dá šanci a bude záležet jenom na mně, jak ji využiju. Bundesliga začne, myslím, druhý víkend v únoru a Norimberk se střetne s mužstvem Karlsruhe. Věřím, že se nám start do druhé poloviny soutěže vydaří,“ doufá ve svůj úspěšný návrat do jedné z nejlepších evropských fotbalových soutěží český reprezentant Jan Koller. Ten zvažuje, že po letošním mistrovství Evropy zakončí svoji reprezentační kariéru. Bude tomu tak nebo vyslyší přání spousty fanoušků a zůstane v týmu?