Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Věřím, že na mužstvo nepadne deka a také v jarní části soutěže bude pokračovat ve svých dobrých výkonech, říká Jan Zušťák, kapitán a střelec třetiligových fotbalistů FC Písek

Písek - Jan Zušťák dovedl, coby kapitán fotbalistů FC Písek, svůj tým ke třetímu místu v tabulce podzimní části třetí ligy. K tomuto výbornému postavení mužstva přispěl jedenácti vstřelenými góly.

29.11.2008
SDÍLEJ:

Kapitán a střelec Jan Zušťák je s účinkováním mužstva FC Písek v podzimní části třetí fotbalové ligy spokojen.Foto: Deník/František Bořánek

Jenom několik dnů po skončení první poloviny ČFL jsme hovořili s Janem Zušťákem hlavně o fotbale.

Co byste řekl výsledkům a umístění mužstva v podzimní části třetí ligy?

Myslím si, že jsme nejen splnili, ale i překročili, stanovený cíl, který jsme si před sezonou dali. Jako nováček jsme si v soutěži vedli velice dobře, o čemž svědčí dosažené výsledky. Řekl bych, že třetí příčka týmu je velice dobrá.

Česká fotbalová liga je hodně dlouhá a také náročná soutěž. S čím jste se museli při vstupu do této soutěže vyrovnávat?

Je pravda, že třetí liga je hodně náročná soutěž, ve které působí řada profesionálních týmů, B–mužstev , prvoligových mužstev, která se připravují dvakrát denně a mají výborné podmínky. A to je hodně znát, neboť hráči těchto celků jsou běhavější, důraznější v osobních soubojích, ale i v dalších činnostech. Musím však říci, že jsme se v Písku za velmi krátkou dobu s tímto vypořádali velice dobře a paradoxně jsme hráli lépe venku než doma. A právě na tom musíme přes zimu hodně zapracovat, abychom v jarních odvetách domácí zápasy zvládli lépe než nyní na podzim. Do budoucna si myslím, že když toto zlepšíme, můžeme hrát do pátého místa v tabulce.

Hovořil jste o kvalitních rezervních týmech prvoligových mužstev. S těmi jste ale měli výbornou bilanci. V čem to bylo?

Nám se proti těmto týmům, ve kterých jsou převážně mladí kluci spolu s prvoligovými pendly, hrálo dobře. Tyto celky chtějí hrát fotbal, věří si, nesoustřeďují se jenom na bránění, a to nám vyhovuje. Podobně jako my hrají i Karlovy Vary, Sezimovo Ústí a Krč, takže v zápasech s těmito soupeři jsme se těžko dostávali do střeleckých šancí. Zápasy proti „béčkům“ jsme rozhodovali z rychlých brejků po centrech z křídelního prostoru. V tom je ta příčina, že proti těmto týmům se nám dařilo víc, než proti ostatním celkům.

Jak důležitý pro vás byl úspěšný vstup do soutěže?

Na vstup do soutěže jsme se hodně připravovali, protože je hodně důležitý, hlavně po psychické stránce. Hned v prvním utkání jsme doma porazili Slavii B 1:0 a pak jsme remizovali v Liberci s místním béčkem 3:3. Poté jsme na domácím hřišti nejprve zvítězili nad Varnsdorfem 2:1 a následně nad Mladou Boleslaví B 3:1. Takový začátek asi nikdo nečekal. Po čtyřech kolech jsme měli na druhém místě tabulky deset bodů, stejně jako vedoucí Vlašim. Pro nás byl tento začátek velice důležitý. Každý dobře ví, že Písek soutěž koupil a na letní přípravu jsme měli velice málo času.

Ovšem trenér Staroba nás na ni připravil velice dobře, a za to mu patří velký dík. Naštěstí jsme uhráli velice dobré výsledky, protože kdyby to dopadlo obráceně, lidé by nás začali pomlouvat, že ve třetí lize nemáme co dělat a podobně. A byli to právě diváci, kteří nás nejen v mistrovských, ale i v pohárových zápasech, skvěle podporovali.

Už jste se zmínil o tom, že příprava na soutěže byla velice krátká, navíc v jejím průběhu přicházeli do kádru noví hráči, jiní zase odcházeli. Jak jste se s tímto vyrovnali?

My hráči jsme zprávou o tom, že klub koupil třetí ligu, hodně překvapení. Mě samotného to hodně zaskočilo, protože jsem nic netušil. Myslel jsem, že normálně začneme s přípravou na divizi. Věděl jsem, že třetí liga je hodně náročná, ale kdyby na ni nebyl klub ekonomicky připravený, tak by do toho určitě nešel. Když jsem se pak dozvěděl, kteří hráči by do našeho mužstva měli přijít, tak bylo jasné, že členové výboru, Milan Nousek a Milan Švehla, ale i trenér Zdeněk Staroba, dělají maximum pro to, aby mužstvo bylo co nejdříve doplněno kvalitními fotbalisty. Když jsem viděl složení mužstva před startem soutěže, bylo mi jasné, že nebudou problémy. A to se také potvrdilo.

Na podzim jste vstřelil jedenáct gólů. Jste s touto bilancí spokojen?

Jsem, ale tady nejde ani tak o góly, ale o to, že mužstvo pro mě pracuje a já dokážu branky střílet. A dávali je i další hráči, což je také důležité. Trenér Staroba přivedl do mužstva takové typy hráčů, kteří dokáží unikat po stranách a posílat centry do šestnáctky soupeře. Mužstvo doplnil velice dobře, věděl, co chce hrát a zatím nám to vychází.

Které zápasy patřily z pohledu vašeho týmu k těm vydařenějším?

Určitě to byl hned první domácí zápas se Slavií B, do kterého jsme šli všichni s velkou euforií, diváci byli výborní, stejně jako konečný výsledek. Myslím si, že tento první zápas nás trochu navedl směrem, kam jsme chtěli jít. Současné třetí místo je zasloužené jak pro mužstvo, tak pro klub i naše diváky. Řekl bych, že písecký fotbal šel za posledních půl roku hodně nahoru.

Trenér Staroba po závěrečném podzimním utkání jasně naznačil, že přes zimu musí dojít v kádru mužstva ke změnám. Je to třeba?

Každá změna je dobrá, takže nový hráč přinese také nový impuls, konkurenci v boji o místo v sestavě a podobně. Myslím si, že doplnění mužstva, ne extrémní, ale o dva až tři hráče, by bylo vhodné. Určitě by to oživilo celý tým. Po kvalitní zimní přípravě by se nám vstup do druhé poloviny soutěže měl opět vydařit.

Řekněte popravdě, uplatnil jste svoji funkci kapitána mužstva k tomu, aby jste na ostatní spoluhráče v kabině zvýšil hlas?

Určitě. Jsem typem fotbalisty, který nerad prohrává, a to i při tréninku. A když mně u některých hráčů v mistrovských zápasech chybělo větší nasazení a zanícení pro hru, tak jsem se ozval. Ale řekl bych, že teď jsou v Písku hráči, takové ty vítězné typy, což je hodně důležité. Takový Tomáš Linhart, ale i někteří další kluci, potřebují neustále pérovat, aby u nich nedošlo k nějakému hernímu sebeuspokojení (smích). Všechno je ale v rámci mezí, hráči to jedním uchem vyslechnou a druhým to hned pouští dál. Oni si už na to zvykli a nijak se tím nestresují, že na ně křičím.

Soutěž máte po její polovině dobře rozehranou. Jaké bude jaro?

Vedoucí Vlašim má soutěž dobře rozehranou a na jaře určitě bude hrát na postup. Je to velice zkušený tým, který tak velkou šanci už zřejmě nepustí z rukou. Stejný cíl ale má i Krč, která rovněž měla výborný podzim. Zřejmě tyto dva celky se poperou o prvenství v soutěži. My budeme chtít na jaře navázat na úspěšný podzim a pokusíme se hrát o co nejlepší umístění.

Výsledky ve třetí lize se fotbal v Písku stal zřejmě nejpopulárnějším sportem ve městě. Jak vy to vnímáte?

Když jsem přicházel z Prachatic do Písku, hrál se zde krajský přebor. A podívejte se, co se tady za rok a půl změnilo. Já osobně jsem hodně překvapený, co lidé, kteří zde fotbal dělají, za tak krátkou dobu dokázali. Nebudeme si nic namlouvat, je to zásluha především pánů Nouska a Švehly, ale i města. Mohu zodpovědně říci, tak velký pokrok jsem ve fotbale ještě nezažil. Velká euforie, skvělý diváci, je to jako ve snu.

A nemůže se toto všechno změnit na jaře po několika neúspěšných výsledcích?

Nějaké zklamání může přijít, já ale věřím, že na mužstvo nepadne žádná deka a budeme pokračovat v dobře započaté práci. Trenér Staroba je hodně zkušený, má z třetí ligy bohaté zkušenosti, a nové hráče, kteří v zimě do mužstva přijdou, jistě dobře zapracuje.

V rámci zimní přípravy sehrajete v domácím prostředí dobře obsazený turnaj.

Turnajové či přátelské zápasy jsou příjemným zpestřením celé zimní přípravy. Pro nás i fotbalové příznivce v Písku je dobře, že se turnaj uskuteční v domácím prostředí. Když přijdou noví hráči, budou je mít na očích. Navíc se turnaje zúčastní kvalitní týmy, takže to bude jenom ku prospěchu věci.

Po zápase s Krčí jste měli závěrečnou dokopnou. Proběhlo tam nějaké zhodnocení sezony?

Vyhodnocení sezony je ještě před námi. Na dokopné k tomu nebyla příležitost, všichni jsme byli dost unavení a chtěli jsme si od fotbalu odpočinout. Tam jsme se věnovali jiným věcem (smích).

Spousta fotbalových příznivců zná vašeho otce, bývalého kanonýra Fezka Strakonice, ale i jiných týmů. Je známo, že v Písku navštěvuje vaše domácí zápasy. Jak on hodnotil vaše výkony na podzim?

Taťka je doslova nadšený, strašně rád jezdí do Písku na fotbal, zvláště, když je to na třetí ligu. Vidí kvalitní zápasy, které pak spolu rozebíráme. Dokáže mě i pochválit, ale spoustu věcí mi i vytýká. Je spokojen nejen s mými výkony a nastřílenými góly, ale s hrou celého mužstva a jeho postavením v tabulce, stejně tak i s prací výboru klubu. Doufám, že mu budeme dělat radost i na jaře.

Vaše přání na závěr?

Přál bych si, abychom i nadále hráli divácky atraktivní fotbal, abychom se pohybovali v popředí tabulky, aby se nám vyhýbala zranění a nadále jsme rozdávali našim fanouškům radost. Chtěl bych tímto poděkovat divákům, kteří na nás chodí, neboť naše výsledky jsou i jejich zásluha. Myslím si, že mohou být spokojeni jak oni s námi, tak i my s nimi. Doufám, že tomu tak bude i na jaře.

Autor: František Bořánek

29.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Zbraně z Prachaticka zajištěné Národní centrálou proti organizovanému zločinu z Českých Budějovic.
8

Muži z Prachaticka předělávali zbraně na střelbu dávkou a vyráběli k nim tlumiče

Mirovičtí žáci se učí anglicky s Američanem Benem.

Mirovičtí žáci se učí anglicky s Američanem Benem

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

Prachatický hospic je hlavně o radosti

Prachatice - Hospic sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích není jen o smutku, bolesti a slzách. Dokazuje to nová kniha, kterou hospic vydal, s názvem Vinnetou se chce bratřit a další tajemství prachatického hospice.

Kam za kulturou a zábavou na Písecku?

Písecko - Přinášíme vám tipy pro volný čas.

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení