Jeden z klíčových hráčů našeho týmu nanedávno skončeném mistrovství Evropytuší, že by to mohlo být jeho poslední zahraniční angažmá.

S týmem ruské ligy Křídla Sovětů Samara, kam přestoupil z německého Norimberku po jeho sestupu z bundesligy, podepsal Koller smlouvu na rok a půl. Součástí smlouvy je i následná roční opce.

V Samaře se Koller sejde s dalším českým hráčem, Jiřím Jarošíkem. Jen několik hodin před odletem do svého nového působiště poskytl Jan Koller Píseckému deníku exkluzivní rozhovor.

V neděli jste se vrátil z dovolené. Jak jste si ji užil?

Dovolená byla krásná, ale krátká. Na pět dní jsem byl s rodinou za známými v Monaku, kde jsem si po sezoně docela odpočinul.

Co říkáte výsledku finále skončeného mistrovství Evropy?

Podle mého názoru vyhrálo šampionát mužstvo, které si vítězství nejvíce zasloužilo. Španělé v průběhu celého turnaje předváděli nejlepší fotbal, hráli velice ofenzivně, což se jim také vyplatilo.

Už jste v sobě vstřebal neúspěch naší reprezentace na Euro?

To už je pryč. V Monaku jsem si odpočinul a nyní se už začnu připravovat na nový ligový ročník, který zahájím v ruské lize, v týmu Samary.

Jaký je váš názor na současné hledání nového trenéra české fotbalové reprezentace?

No, asi to ještě bude hodně zajímavé, protože každý den padají nová jména, včetně trenérů ze zahraničí. Uvidíme, jak to dopadne.

Reprezentační manažer Vlastimil Košťál před několika dny prohlásil, že prvním úkolem nového trenéra by mělo být přemluvení Kollera k jeho dalšímu působení v národním týmu. Co vy na to?

Já jsem se ukončením své reprezentační kariéry zabýval posledních půl roku a moje rozhodnutí je definitivní. V reprezentaci končím a nic se na tom nezmění.

Měl jste kromě Samary ještě nabídky od jiných klubů?

Ve hře byly tři kluby – pražská Sparta, anglický Birmingham a ruská Samara. Od Samary jsem dostal velmi dobré podmínky. Hovořil jsem s několika lidmi z vedení klubu a ti na mě udělali opravdu výborný dojem. Já chci ještě nějaký rok působit v zahraničí, a protože ruská liga jde hodně nahoru, rozhodl jsem se právě pro ni.

Získal jste nějaké informace o klubu od Jiřího Jarošíka, který již v Samaře hraje?

O mém novém angažmá se jednalo už v průběhu mistrovství Evropy, takže jsem Jirku kontaktoval a zajímal jsem se o všechno možné. Jirka mi řekl, že mužstvo letos hraje dobře a bude bojovat o umístění, zaručující mu účast v pohárové Evropě. Mužstvo prý má výborného ruského trenéra, se kterým jsem se později osobně setkal, a musel jsem dát Jirkovi zapravdu. Udělal na mě velký dojem. To všechno mělo vliv na mém konečném rozhodnutí.

Ruská liga bude mít své další pokračování 7. července. Co do té doby ve svém novém angažmá stihnete?

Od návratu z mistrovství Evropy jsem se fotbalem nezabýval, měl jsem spoustu zařizování se svým stěhováním z Německa a teď krátkou dovolenou, takže chci co nejdříve začít s tréninkem. Do prvního ligového zápasu ještě nemohu nastoupit, protože se ještě nestačí vyřídit některé formality ohledně mého přestupu, takže bych měl mít alespoň deset dní na to, abych se v novém prostředí aklimatizoval a dostal se trochu do kondice. Možná pak nastoupím v tom následujícím kole.

Víte, z jakých hráčů je mužstvo Samary složené?

V mužstvu působí vesměs Rusové. Dále jsou tam dva Jiho〜američané, dva Češi a jeden Polák. O dalších hráčích nevím, zatím jsem neměl tolik příležitostí se s ním seznámit.

Budete v Samaře sám nebo s rodinou?

Teď tam budu sám, protože v srpnu čekáme přírůstek do rodiny, tak manželka zůstane až do porodu v Čechách. Potom, až to půjde, za mnou s dětmi přijede.

A co město?

Nevím, ještě jsem tam nikdy nebyl. Je to prý město velké asi jako Praha ležící u řeky Volhy na východ od Moskvy. Informace jsem získal přes internet a od Jirky Jarošíka.

Nemáte obavy z ruského drilu a dlouhých soustředění?

Prý se tam nic podobného neděje.To poznám až na místě.

Co od svého ruského angažmá očekáváte?

Smlouvu mám v klubu na rok a půl a já věřím, že to bude vydařené angažmá. Hlavně, abych splnil to, co ode mne klub očekává a já osobně měl z fotbalu nadále radost.

Myslíte, že je to vaše už poslední fotbalové angažmá?

No, to nevím. Možná ano, možná ne. Až mi v Samaře skončí smlouva, bude mi už sedmatřicet, ale když mi bude zdraví sloužit a bude o moje služby zájem, tak proč ne.