Minulý týden jste s mužstvem zahájil zimní přípravu. Jak jste spokojen s jejím průběhem?

Po několika trénincích nelze hovořit o tom, zda jsem nebo nejsem spokojen. Je to klasická zimní příprava, která asi nebaví žádného trenéra ani fotbalistu. Dobře si ale uvědomujeme, že z této přípravy pak na jaře budeme těžit.

Je to o nabrání hrubé síly a kondice. Zatím jsme v takovém stavu, že nikdo není zraněný, nikoho nic nebolí a všichni hráči absolvují vše podle plánu. A to je nejdůležitější.

Začínáte blok přípravných zápasů a hned na úvod vás čeká prvoligová Příbram. Co od tohoto utkání očekáváte?

Pro nás to bude zajímavé utkání, pro Příbram asi méně. Hráči z týmů nižších soutěží se pokaždé dokáží v zápasech proti mužstvu z první ligy vyhecovat a pak to bývají pěkná utkání. Já se na tento zápas těším a věřím, že naše mužstvo bude Příbrami rovnocenným soupeřem.

Kteří z nových hráčů dostanou v zápase šanci, aby vám ukázali, co v nich je?

V brance nastoupí Michal Drápela, který odchytá celé utkání. Dále se představí Roman Pivoňka, Marek Onderik z Rožumberka, příbramský Nikola Djuketič, jenž se jeví dobře a odehraje poločas, útočník Marin Glasnovič z pražského Motorletu, Dominik Jánoš z Vyšehradu, Jiří Benedikt ze Strakonic, z Bohemians 1905 pak vyzkoušíme Josefa Baubína a Tomáše Pavlíka.

Kolik nových hráčů byste do mužstva rád získal?

Jednoznačně potřebujeme adekvátní náhradu za dlouhodobě zraněného Michala Mašáta do středu zálohy. To jednoznačně. Ve střední řadě potřebujeme nutně posílit. Tomáše Pavlíka znám odmalička z Bohemky, určitě je to kvalitní hráč, ale až příští zápasy ukáží, jestli je schopen nahradit Mašáta.

Určitě bych přivítal ještě jednoho středního záložníka. Josefa Baubína znám rovněž dlouhé roky, také je to kvalitní hráč, ale půl roku hrál nižší soutěž, takže uvidíme, jestli mu bude příprava stačit na to, aby se adaptoval na třetí ligu.

Co ještě musíme zlepšit, je levá strana zálohy. V posledních třech podzimních zápasech třetí ligy to nebylo na postech krajních záložníků ideální. Standa Hřebeček má velké předpoklady, ale co já jsem viděl, byl v zápasech dost pasivní.

Ale myslím si, že má na to, aby na sobě zapracoval a v jarních zápasech by měl Písku hodně pomoci. Takového hráče, jako je Hřebeček, potřebujeme i na levou strany zálohy.

Vyhovovalo vám počasí minulých dnů pro vaši přípravu?

Určitě, kdyby takové počasí vydrželo celou zimu, tak by to bylo opravdu skvělé (smích).

Příští týden vás čeká další přípravné utkání s Tachovem. Kdy chcete začít zužovat kádr?

Co nejdříve. Nemůžeme už zkoušet velké množství hráčů, během čtrnácti dnů zúžíme kádr na osmnáct až dvacet fotbalistů, se kterými začneme intenzivně pracovat na herní praxi, aby tam vznikly herní vazby.

To znamená, aby kluci spolu sehráli co nejvíce zápasů a zvykli si na sebe. Tímto způsobem, že budeme o poločas střídat osm lidí, rozhodně pokračovat nemůžeme.

K píseckému týmu jste přišel až v závěru podzimní sezony třetí ligy. Co vám tento časový úsek ukázal?

Určitě se nechci pouštět do hodnocení práce mého předchůdce, protože to pokaždé vyzní v neprospěch trenéra, který tady byl přede mnou. Myslím si, že písecký fotbal prošel určitou generační obměnou a taková změna se někdy povede více a jindy zase méně. A v Písku si tato změna zrovna moc nesedla.

A podzim tady proběhl tak, jak proběhl. Já jsem něco podobného zažil ve Varnsdorfu, kdy po mém příchodu k týmu odešlo devět hráčů a po podzimu jsme skončili v tabulce předposlední. Myslím si ale, že už bylo na čase, aby k nějakým změnám v týmu došlo. Mužstvo už bylo strašně dlouho pospolu a řekl bych, že už bylo tak trochu za zenitem.

Podle mého názoru to byl správný krok. Mrzí mě, že tato změna mužstvo hodně zasáhla, přestalo se mu dařit a trenér Karel Musil musel u týmu skončit.
V zápase proti Příbrami se možná budete muset více soustředit na defenzivu, zatímco za týden proti diviznímu Tachovu byste měli tvořit hru…

Ne, já nic takového nepraktikuji. Chci, aby naši fotbalisté hráli stejně fotbal jak proti ligovým týmům, tak i proti divizním soupeřům. Není důvod k tomu, abychom se v zápase proti Příbrami soustředili na bránění.

Samozřejmě, lidé čtou v novinách výsledky přípravných zápasů, ale já těm výsledkům zase nepřikládám takovou váhu. Jestli dostaneme od Příbrami tři nebo čtyři góly, není až tak důležité, hlavně, aby se kluci nebáli hrát a neměli ze soupeře zbytečný respekt a snažili se i proti takovým týmům hrát dopředu.

Já si nemyslím, že je až tak velký rozdíl mezi prvoligovým a třetiligovým fotbalistou. Nemůžeme mít radost z toho, že bychom ubránili třeba bezbrankovou remízu.

Jak bude podle vás vypadat jarní část České fotbalové ligy?

Bude to hodně náročné a nerad bych v tuto chvíli nějak spekuloval o tom, co se bude na jaře v soutěži odehrávat. Víme o čem třetí liga je a že to bude na jaře velká divočina, je jasné, všichni se budou chtít zachránit.

Uvidíme co Ovčáry, ty po ztrátě svého mecenáše pana Vondráka zřejmě příští sezonu již nebudou v soutěži pokračovat. Ukáže se, jaké to bude, ale já si myslím, že Písek všechno zvládne a v soutěži se udrží.