VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme na začátku dlouhé cesty, která není jednoduchá

Písek – Od letošního dubna je ve funkci předsedy fotbalového klubu FC Písek sedmatřicetiletý Leoš Gornický.

10.12.2011
SDÍLEJ:

Leoš Gornický, předseda fotbalového klubu FC Písek, pozorně sledoval domácí zápasy třetiligového týmu, který bude na jaře usilovat o záchranu v soutěži.Foto: Jan Škrle

V píseckém klubu je Leos Gornický třetí sezonu, kam přišel hlavně pomáhat v práci s mládeží. Stal se členem výboru FC Písek v úzkém okruhu pěti lidí.

A protože před časem Milan Nousek z pracovních důvodů ukončil své předsednictví ve výboru, stal se na základě volby novým předsedou právě Leoš Gornický.

Došlo změnou ve funkci předsedy výkonného výboru i ke změnám v činnosti klubu?

Nedošlo, pouze nastala tato personální změna. Milan Nousek zůstal ve výboru klubu jako jeho člen. Veškeré věci řešíme všichni dohromady, já jsem člověkem, který má za všechno zodpovědnost.

Splnily se vaše představy o fungování klubu, s nimiž jste funkci předsedy přebíral?

Jak už jsem zmínil, v prvopočátku jsem do klubu vstupoval s tím, že pomohu zkvalitnit práci s mládeží, prostě, aby se mládežnické týmy dostaly na lepší pozice a vychovávali jsme hráče pro třetiligový A-tým. Naše vize není na jednu či dvě sezony, ale je to dlouhodobý úkol, který nelze splnit ze dne na den. Musím říci, že naše cíle postupně plníme.

FC Písek byl zařazen do projektu intenzifikace tehdy ještě Českomoravského fotbalové svazu (dnes FAČR). Dostali jsme se do uzavřených mládežnických soutěží, a to jak do Sportovního centra mládeže, tak i do Sportovního střediska mládeže.

V určitém směru máme i nějaké výhody, na druhou stranu nás to zavazuje k daleko větší práci, neboť se srovnáváme s kluby, které jsou tradičními účastníky první či druhé ligy v kategorii dospělých. A to je pro nás velký skok.

Jsme stále na začátku, víme o nedostatcích v naší činnosti, ale vzhledem k tomu, že Písek nikdy nebyl fotbalovou baštou, bude hodně náročné se v těchto soutěžích udržet. A v neposlední řadě je zde důležitý finanční faktor, který je rok od roku stále těžší plnit. Máme plány jak fungovat do budoucna, především co se týká práce s mládeží, ale všechno záleží na finančních prostředcích.

Po skončení minulé sezony došlo k úpravám smluv hráčů třetiligového celku, na což někteří z nich reagovali tím, že odešli jinam. Kádr týmu se oslabil, což se projevilo na jeho výsledcích i umístění v podzimní části soutěže. Čekali jste, že se bude mužstvo pohybovat v suterénu tabulky?

Věděli jsme, do čeho jdeme. Kádr doznal velkých změn s tím, že kostra mužstva, kterou tvoří zkušení fotbalisté, v Písku zůstala. Bohužel skutečnost byla jiná. Začátek sezony nenapovídal tomu, jaký bude její podzimní závěr.

Nejsme v této situaci rádi a ani jsme nečekali, že to tak bude. Přišli jsme s vizí, že trenér Karel Musil bude s týmem pracovat dlouhodobě, mnohé věci jsme s ním konzultovali, ale vzhledem k neuspokojivým výsledkům jsme sáhli ke změně na trenérském postu. Není to radostný stav, ale myslím si, že se s tím dá pracovat.

V průběhu podzimu jste sáhli k nepopulárnímu kroku, výměně trenéra, ale ani tato změna nepřinesla očekávaný efekt. Jak se bude odvíjet zimní příprava mužstva, která bude hodně důležitá pro jarní boje?

Vize vedení klubu je taková, že naši hráči, kteří byli v létě uvolněni na hostování do jiných týmů, převážně hrající divizi, se vrátí do Písku a zapojí se do přípravy mužstva. Nemáme dostatek kmenových hráčů, takže všichni dostanou možnost ukázat, co v nich je. V minulých dnech se mužstvo začalo připravovat na jarní sezonu pod vedením trenéra Zbyňka Busty.

Budeme se snažit vhodně doplnit stávající kádr tak, aby eventuálně noví hráči, kteří do mužstva přijdou, byli pro něho dostatečnou posilou a zvládli záchranářské práce, jež nás na jaře čekají. Jsme si vědomi toho, že jenom na mládí se nedá stavět.

Můžete jmenovat konkrétní hráče, kteří by se v Písku mohli objevit?

Ke kmenovým hráčům Písku patří například Vladan Vršecký, Tomáš Linhart, Jiří Hrbáč, Roman Pivoňka, ale jsou zde i další. Michal Mašát je zraněný, takže musíme za něho hledat adekvátní náhradu do středové řady.

Všechno je to věc trenéra a manažera týmu, aby se s hráči domluvili na tom, zda jsou ochotni opět zkusit v Písku své fotbalové štěstí a víceméně pomoci mužstvu vytáhnout ho z bryndy.

Co byste řekl k trenérovi Bustovi?

Trenér Zbyněk Busta poznal během měsíce, co byl u mužstva v závěru podzimu, všechny hráče. Jak stávající kádr, tak i ti, co se vrátili z hostování, dostanou v přípravě šanci, aby dokázali, že na třetí ligu výkonnostně mají. Případné posily se budou řešit z týdne na týden, z měsíce na měsíc.

A můžete nastínit, jak bude vypadat zimní příprava mužstva?

Většinu přípravy absolvuje tým v domácím areálu v Písku, jako zpestření plánujeme týdenní soustředění. V rámci přípravy sehrajeme několik zápasů s kvalitními soupeři, například s prvoligovou Příbramí či s českobudějovickým Dynamem, s druholigovými Bohemians, ale také s některými divizními celky. Takovou konfrontaci sil náš tým nutně potřebuje, aby se na jaro dobře připravil.

Určitě jste na podzim zhlédl některé zápasy píseckého mužstva ve třetí lize, kde jste viděl největší problémy ve hře týmu?

Samozřejmě, že jsme chtěli na podzim získat více bodů a umístit se v klidném středu tabulky, ale různými okolnostmi se tak nestalo. Ať už to bylo vinou zranění některých našich klíčových hráčů, nebo i tím, a to je můj názor, že se sestava často měnila. Neustále se zkoušela nějaká alternativa složení týmu, která by byla nejlepší.

V některých zápasech podalo naše mužstvo velmi dobrý výkon, přesto v nich naplno nebodovalo. Někdy chybělo k úspěchu pověstné fotbalové štěstíčko, na druhou stranu se hráči dopustili fatálních chyb, které soupeř potrestal. A právě tam se projevila menší zkušenost některých hráčů, kteří do třetí ligy naskočili z nižších soutěží a nějaký čas jim trvalo, než se v ní rozkoukali.

Jak bude podle vás vypadat jarní sezona?

Nyní je dostatečná doba na to, aby trenér dal hráče dohromady a udělal s nimi kvalitní zimní přípravu. Myslím si, že důležité bude zachytit na jaře prvních pět nebo šest kol. Pokud v nich nezískáme alespoň dvanáct bodů, bude problém zvládnout záchranářské práce. Ale na to teď nemyslíme.

Trenér Busta mužstvo poznává, bude s ním pracovat a samozřejmě si vytipuje případné posily, neboť usiluje o zkvalitnění kádru. Sestoupit z třetí ligy, to by byl pro Písek velký malér. V soutěži jsme již několik let a neradi bychom se vrátili do období, kdy mužstvo pendlovalo mezi divizí a krajským přeborem.

Třetí nejvyšší soutěž je pro náš klub, i vzhledem k tomu, jaký má areál, optimální soutěž. Mládež musí být postupně posouvána směrem ke třetí lize a veškeré toto úsilí by bylo zmařeno, kdybychom spadli do nižší soutěže.

Jak to bude s Martinem Voráčkem, který je v prvoligové Slavii na hostování?

Stále probíhají jednání mezi manažerem Martina Voráčka a naším manažerem. Myslím si, že v této otázce bude více jasno v příštích dnech. Martina samozřejmě sledujeme, kdyby se do Písku vrátil, bylo by to pro nás jenom dobře, ale zatím je situace kolem něho nejasná.

Třetiligovému áčku se na podzim nedařilo, naopak jeho rezerva obsadila v krajském přeboru druhé místo. To je po nevydařené minulé sezoně příjemné překvapení, ne?

Určitě. K týmu přišel nový trenér František Bican, který má s krajským přeborem bohaté zkušenosti. V minulosti pracoval v Milevsku a v Táboře, a právě od něho jsme si slibovali, že mužstvo semkne a dá ho dohromady po organizační stránce.

V minulosti bylo naše béčko tak trochu odstrčené mužstvo, ale v naší strategii tomu tak není. Naší snahou je posouvat naše hráče z ligového dorostu přes juniorku do třetí ligy.

Příprava na sezonu byla společná, áčka s béčkem dohromady, a postupem času se ukázalo, že trenér Bican přinesl do mužstva řád a pořádek. A výsledky se na podzim dostavily.

V čem béčko překvapilo?

Vrátil se brankář Marek Kučera, který podával stabilní výkony a hru týmu hodně pozvedl. Béčko je především týmem mladých hráčů, z dorostu do něho zamířili Šťastný, Zahrádka, Rozhoň, Turek a další. Ti všichni se rozehráli a podávali na podzim velmi dobré výkony.

Co kdyby se na jaře naskytla možnost postupu písecké juniorky do divize?

Krajský přebor je pro naše béčko optimální soutěží na to, aby se mladí hráči seznámili s dospělým fotbalem. A hráči, kteří budou hodně dobří, dostanou šanci připravovat se s ligovým áčkem.

A také se zde rýsuje možnost hostování některých našich hráčů v divizních týmech, jako například v Čížové, Milevsku či v Táboře. Tam by mohli tito mladí fotbalisté získat cenné zkušenosti.

Jak si na podzim vedly mládežnické týmy?

Co se týká mládeže, věděli jsme, do čeho jdeme. Jsou to uzavřené soutěže, ve kterých naše celky hrají proti kvalitním soupeřům, v žákovských kategoriích například proti Spartě, Českým Budějovicím či Plzni. Až do nedávna byla konfrontace s těmito týmy pouze na úrovni přátelských zápasů, ale nyní s nimi Písek hraje v jedné soutěži.

Náš klub není pouze záležitostí Písku, hrají v něm i fotbalisté z Protivína, Vodňan, Prachatic, z Blatné, ale i dalších míst. Základnu máme opravdu širokou. Musím říci, že mládežnické kategorie máme na velice slušné úrovni, konkurenceschopné.

Menší problém je v dorosteneckých kategoriích, kde se ale rovněž snažíme, aby hráči dobře reprezentovali nejen náš klub, a řekl bych, že se nám to daří.

Už jste zmínil, v Písku působí mladí hráči z různých míst Jihočeského kraje. Jak oni vnímají tuto situaci a jak to vidí jejich rodiče?

Uvědomujeme si, že současná doba není k tomu, aby rodiče vozili své kluky do Písku na tréninky či zápasy třeba i padesát kilometrů tam a zpátky. A tak už třetí sezonu řešíme tuto situaci svozy. Máme klubový mikrobus, který hráče sváží po škole do Písku a pak je zase po tréninku odváží domů.

To je pro nás velká deviza. Sice nás to stojí nemalé peníze, ale s tímto cílem jsme šli do těchto soutěží, přivést do Písku kvalitní mládež. Pracujeme na tom, abychom měli ve sportovních třídách ucelená družstva, což je však hodně náročné.

Je to všechno hlavně o dobrém přístupu a vzájemné komunikaci s využitím přesvědčovacích metod. Jsme na začátku dlouhé cesty, která není jednoduchá.

Co byste na závěr vzkázal početným příznivcům píseckého fotbalu?

Klub FC Písek neuvažuje o tom, jak jsme v minulých dnech zaslechli v některých „zaručených zprávách”, že už nemáme zájem o třetí ligu. Naopak, my o tuto soutěž velice stojíme. A je pro nás hodně důležité, abychom v této soutěži fungovali i nadále. Ze všech sil se snažíme o to, abychom třetí ligu pro Písek zachovali i pro příští sezony.

Já jenom doufám, že nám budou fanoušci i nadále nakloněni, budou chodit na naše zápasy ve velkém počtu a podpoří nás v práci, kterou děláme. Myslím si, že by všichni měli ocenit skutečnost, že v Písku je tak vysoká soutěž. A znovu opakuji, není to jednoduchá záležitost, mít mužstvo ve třetí lize.

Autor: František Bořánek

10.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol UČITEL/KA NA 1. STUPNI ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PP na dobu určitou 1 rok s možností prodloužení, Požadujeme vzdělání dle zákona č. 563/2004 o pedagogických pracovnících., První kontakt: Mgr. Monika Bardová tel. 724 520 411.. Pracoviště: Základní škola chyšky, 398 53 Chyšky. Informace: Monika Bardová, +420 724 520 411.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 30 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel ŘIDIČ C+E - SVOZ ŽIVÉHO DOBYTKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: vzdělání střední odborné / vyučení /, řidičské oprávnění C+E, profesní průkaz, kartu řidiče, flexibilitu a spolehlivost. , Nabízíme: jistotu dlouhodobého zaměstnání v prosperující velké firmě., Pracovní doba se přizpůsobuje časově dálce přepravy zvířat, není stanovena pevně, začátek i v neděli.. Pracoviště: Maso uzeniny písek, a.s.., Samoty, č.p. 1533, 397 01 Písek 1. Informace: Hana Benešová, +420 382 203 275.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ MEZINÁRODNÍ DOPRAVY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba: nepřetržitý provoz, Jízdy po ČR a EU, Možnost rozšíření řidičského průkazu, Požadujeme: ŘP sk. C, kartu řidiče, profesní průkaz, praxi v oboru.. Pracoviště: Vladimír machek, s. r. o, Denisova, č.p. 893, 397 01 Písek 1. Informace: Vladimír Machek, +420 603 813 545.

Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 14 000 Kč

Pracovníci pro ruční praní a žehlení ŽEHLÍŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní doba 6.00-14.15.00 - možnost pracovat i na zkrácený úvazek, Zaučíme!!. Pracoviště: Merika spol. s r.o., Na Rozhledně, č.p. 282, 397 01 Písek 1. Informace: Pavel Ruttenbacher, +420 777 637 537,382 281 691.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Noční ohňový průvod městem v pátek o Slavnostech pětilisté růže v Českém Krumlově.
49

OBRAZEM: Páteční ohňový průvod slavností růže sklidil nadšení a úspěch

Videosouhrn 22. června 2018

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

OBRAZEM: Slavnosti pětilisté růže měly v pátek bohatý program

Česká Krumlov/VIDEO/ - Ochutnávka z pátečního programu Slavností pětilisté růže v Českém Krumlově.

EXKLUZIVNĚ: Nahlížejí do čapích hnízd. Aby spočítali nové přírůstky

Jižní Čechy – Možná je v příštích dnech uvidíte. Na žebříku nebo s hasiči na plošině, jak se snaží vylézt ke komínu, aby nahlédli do čapího hnízda.

Kam s bolavými zuby o víkendu na Písecku?

Písek - Zubní pohotovost na sobotu 23. a neděli 24. června:

AKTUALIZOVÁNO

Dvě nehody u Třeboně uzavřely hlavní tah na Budějovice

Třeboň - V pátek odpoledne před 17. hodinou se staly za Třeboní ve směru na České Budějovice dvě dopravní nehody, kdy se pokaždé střetla tři auta. Jeden z karambolů si vyžádal dvě zranění. Silnice je neprůjezdná.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT