Fotbalový zápas „pralesní ligy“ či okresního přeboru, se vyvíjel celkem poklidně. Ovšem do okamžiku, než sudí nepísknul podle domácích zcela jasný faul. „Na hřiště se vřítil domácí funkcionář. Vrhl se na mě jako vzteklý dobrman a nadávky, volem počínaje a přirozením z hovězího konče, doprovodil parádní fackou.“

Detektivka z fotbalového prostředí, kde na konci bude násilníkem tajemný muž v pozadí klubu? Ne. Skutečný příběh, který se odehrál jen před málo lety na jednom z fotbalových trávníků Strakonicka. Po dohodě s postiženým rozhodčím raději nepíšeme, kde se to stalo. „Nač jitřit staré rány? I tak to možná někdo pozná,“ říká muž, který v současné době už na fotbal jenom kouká v televizi.

Tento příběh nezapadá tak úplně do mozaiky fandovství, ale ukazuje, jakým směrem se ubírá vnímání sportu jako takového. Z jindy pohodových lidí se při pohledu na jejich milovaný sport stávají neřízené střely. Ale stále se liší od těch, kteří jdou na zápas vyzbrojeni noži, pálkami a železnými boxery.


Letos byl mezi Sportovní osobnosti okresu za rok 2007 zařazen dlouholetý sportovec a sportovní novinář František Třeštík. Jak on za svůj život vnímal fandovství? „Vždycky bylo několik pitomců, kteří nadávali rozhodčím a prali se mezi sebou. Ale nikdy nešli na zápas, aby tam ničili lavičky a zařízení,“ vzpomíná novinář.

Strakonicko je sportovní ráj – I. ženská liga basketbalu, extraligy vodního póla, druhé ligy házené, fotbalová divize a ještě loni 2. hokejová liga. Jen rychlý výčet z mnoha. A podle výkonů týmů i odezva fanoušků. Někdy opravdu plná nespokojenosti, ale bez agresivních či rasistických útoků.

Asi málo příznivců fotbalu nezná jméno Jan Zušťák. Jen stručně – I. liga v Příbrami a Blšanech, II. liga v Prachaticích a Mostě, III. liga ve Strakonicích, teď divize v Písku. „Jasně, že si člověk vyslechne, když se nedaří. Ale s tím musí počítat. Já třeba na fanoušky ve Strakonicích vzpomínám hrozně rád,“ řekl.

V čem vidí obrovský nárůst agresivity, který tak věrně při derby předvedli příznivci Sparty a Slavie?

„Až přehnané nepřátelství, které hráči obou klubů k sobě rozhodně necítí. Když pak ale člověk vidí utkání v Anglii, kde desítky tisíc lidí opravdu fandí, je z toho smutno,“ dodal.