Stačila však dvě zaváhání a bylo z toho „jen“ druhé místo. O tom, jaký byl „záhořský podzim“, jsme hovořili se sekretářem oddílu Zdeňkem Hůlou.

Jistě chcete v této sezoně dosáhnout minimálně stejného umístění jako v té minulé. Jak jste se na ni připravovali?

Již před začátkem sezony jsem tvrdil, že nový mistrovský ročník nebude žádnou procházkou růžovou zahradou, jak si někdo představoval. Po ukončení činnosti trenéra Františka Jaroše u mužstva jsme museli hledat nového kormidelníka týmu. V hledáčku bylo několik trenérů, až volba padla na Jaroslava Zemana, který v minulosti vedl mládežnické celky v Písku a dlouho hrál aktivně za místní Pohodu. Před příchodem do Záhoří působil u týmu Čimelic. Podle výsledků lze jeho práci hodnotit jako velmi dobrou, ale jak on sám prohlásil, některé zápasy nedopadly podle jeho představ. Před zahájením sezony mužstvo posílil náš odchovanec Petr Kápl, který k nám přišel na hostování z Borovan, kam jsme naopak uvolnili Václava Volfa a Jiřího Součka. Na to, abychom uskutečnili přestupy kvalitních hráčů, nemáme peníze. Jsme rádi, že díky Obecnímu úřadu v Záhoří můžeme sportovní činnost vůbec provozovat.

Co byste řekl k vlastní sezoně?

Před zahájením soutěže vypadalo všechno ideální, ale hned v prvních zápasech přišly problémy se sestavou. Na delší dobu se zranil Jiří Filip, kterého postupně následovali Radek Opava a Michal Kvěch. Nezbylo nám nic jiného, než jednat s FC Písek, který nám vyšel vstříc a uvolnil Michala Říhu. Ten byl celý podzim velice platným hráčem. Konec podzimní sezony jsme dohrávali po zranění Zdeňka Staňka s hráči B–týmu.

Můžete se s námi podělit o zážitky, které vás provázely v průběhu celého podzimu?

Náš vstup do soutěže byl doslova raketový, neboť v úvodních třech kolech mužstvo získalo devět bodů za tři vítězství. Tyto výhry měly blahodárný účinek na celý kolektiv, hráči si začali věřit a pokračovali v dalších slibných výsledcích. Musím však říct, že vydřené výhry byly lepší než předvedená hra mužstva. Měli jsme i potřebné fotbalové štěstí, které nás později opustilo. V desátém kole jsme poprvé prohráli s píseckou rezervou, což otupilo ostří našeho týmu. O tři body jsme přišli až v poslední minutě utkání v Chotvinách, a po školáckých chybách v závěru obou poločasů i v Sousedovicích, kde jsme sehráli nejlepší zápas podzimu. V útočné fázi se nám dařilo, ale v obraně si hráči mnohdy počínali neobratně. Mimořádné střelecké hody se konaly v utkání s protivínskou rezervou, kterou jsme rozstříleli vysoko 7:0. Bezbrankovou remízu v Albrechticích pokládám za úspěch. Mužstvo pak zvládlo i další dva domácí zápasy s Čimelicemi a s Kestřany, ale mám pocit, že v obou duelech byl soupeř lepší.

Vraťme se krátce k velice nevydařenému zápasu v Písku s místním „béčkem“.

Před tímto zápasem mělo naše mužstvo stejný počet bodů jako soupeř. Do té doby jsme ztratili šest bodů za tři remízy a písecká rezerva také, ovšem za dvě porážky. Písek B proti nám nastoupil v nejsilnějším možném složení. Vysoká porážka pro nás byla krutá, ale i takový je fotbal. V utkání jsem neviděl z naší strany snad jediný faul, to mluví za vše.

S konečným druhým místem po podzimu jste jistě spokojený. Jaké bude další pokračování?

Jsme postaveni před dvě alternativy. První nám říká, že při postavení v tabulce při zisku 27 bodů máme stále šanci bojovat o první místo. Ta druhá říká, buďme při zemi a dejme příležitost mladým hráčům z „béčka“. Mužstvo FC Písek B má velice kvalitní kádr s možností kdykoliv jej doplnit o několik hráčů z divizního A–týmu popřípadě z dorostu. Myslím, že většího favorita v tomto soutěžním ročníku není. Já osobně jsem pro druhou variantu, protože naše mužstvo nepatří mezi nejmladší. Asi bude lepší dát šanci mladým hráčům a nedívat se až tolik na výsledky. Na druhou stranu musím říct, že pro zařazení do sestavy je rozhodující výkonnost a nikoli věk.

Jaký program vás čeká v zimní přestávce?

Nyní mají hráči volno po náročném podzimu. Poslední den tohoto roku se sejdeme na našem hřišti, abychom sehráli tradiční silvestrovský fotbálek, na který hráči vždy rádi vzpomínají. Vlastní zimní přípravu zahájíme koncem ledna v záhořské tělocvičně. Pokud bude přát počasí, vyrazíme nabírat fyzickou kondici do terénu. Plánujeme sehrát pět až šest přípravných zápasů. Koncem března pak zahájíme jarní část soutěže v Přešťovicích.

Bez rozhodčích se fotbal nedá hrát. V poslední době někteří sudí v naší nejvyšší soutěži chybovali, za což sklidili velkou kritiku od hráčů, funkcionářů i diváků. Jak vy hodnotíte jejich výkony na hřištích v krajském měřítku?

Poslední rok v krajských soutěžích nastal trend, dát příležitost mladým rozhodčím. Myslím si, že to byl správný krok. V poslední době si nevybavuji zápas, kdy by nás rozhodčí úmyslně poškodil. Tito mladíci řídí zápasy s velkým zaujetím, chyby samozřejmě dělají, ale jsou to chyby na obě strany a vycítíte, že nejsou úmyslné. V tomto směru jsem spokojen.

Co byste chtěl zdůraznit na závěr?

„Blbou náladu“ rozhodně v Záhoří nemáme, ale nesmíme usnout na vavřínech. S počtem získaných bodů na podzim jsme spokojeni. Je to dobrý počinek do jarních odvet. Přesto se nám vše nedaří tak, jak bychom chtěli. Naši hráči nedokázali proměňovat vyložené šance, ale s tím se potýká většina mužstev. Fotbalisté si musejí uvědomit, že vítězství nepřijde samo, ale je třeba se o ně zdravě poprat. Zastávám názor, že naši hráči musejí na sobě stále intenzivně pracovat, měli by být více ctižádostiví a nebojácní.

Nebudu jen kritizovat, musím také říci, že většina našich hráčů dokázala bojovat na doraz a touha po vítězství na nich byla znát. U mladých fotbalistů je třeba, aby ukázali, že mají na víc. Většinu zápasů odehrál mladý Tomáš Blažek, který po příchodu z albrechtického dorostu dostal možnost zahrát si ve většině utkání v základní sestavě. Závěrem chci říci, že mým přáním je, produkovat takový fotbal, který se bude divákům líbit. A když mužstvo bude dosahovat podobných výsledků jako na podzim, tak budu spokojený.