Nechyběl v hledišti na utkání prvního kola nového ročníku fotbalového okresního přeboru mužů, ve kterém domácí AFK prohrál s týmem Skal 0:1. Ještě nedávno byl ale trochu nervózní. To když se v tisku objevily zprávy, že by jeho syn, český fotbalový reprezentant Jan Koller mohl odejít z klubu AS Monaco, který hraje francouzskou ligu, neboť mu trenér Ricardo Gomes nedával tolik příležitosti.

Před dvěma týdny se to ale změnilo, v ligovém utkání v Sochaux hrál Koller celý zápas a vstřelil dva góly, aby o několik dní později v přátelském mezistátním utkání v Rakousku vstřelil za český národní tým jedinou branku a zajistil tak konečnou remízu 1:1.

Hovořil jste o celé této situaci se svým synem?

Mluvili jsme o tom spolu, neboť si pravidelně telefonujeme. Tam šlo o to, že trenér Gomes chtěl hrát v Monaku na jednoho útočníka. Honzovi na rovinu řekl, že šanci dostane Piquionne. Honza to tak bral a asi ve dvou zápasech se dostal na hřiště pouze jako střídající hráč. S touto situací se však nechtěl smířit a prohlásil, že kdyby to tak mělo být stále, tak že by z Monaka odešel.

Takže se po vítězném utkání v Sachaux všechno změnilo?

Tomu všemu předcházelo jednání Feyenoordu Rotterdam, který měl o Honzu velký zájem. Volal mu trenér Marwick, který kdysi vedl Dortmund. Ten Honzovi zaručoval, že by hrál v základu. Feyenoord skončil v minulé sezoně nizozemské ligy na sedmém místě, což bylo za očekáváním. Letos chtějí hrát o čelo tabulky, aby si zajistili účast v pohárové Evropě.

Monako ale chtělo za Honzu dva a pů milionu eur, což ale bylo pro nizozemský klub hodně peněz, takže z přestupu nakonec sešlo. Možná, že je to i dobře. S Honzou jsem hovořil zrovna před několika dny a řekl mi, že pokud by se oba kluby do konce srpna dohodly, tak by do Feyenoordu odešel. Jiné nabídky, jako měl z Anglie nebo z Turecka, by neakceptoval.


Honzův spoluhráč z Monaka i z reprezentace Jaroslav Plašil přestoupil do španělské Pamplony. Bude vašemu synovi na hřišti hodně chybět?

Ohledně Jardy, který také nedostával moc příležitosti v ligových zápasech, mi Honza řekl, že to všechno šlo po druhé koleji. Kluby se domluvily a bylo to. Přestup asi bude pro Jardu určitým řešením, protože byl v Monaku už sedm let, a to je dlouhá doba. Asi už to chtělo změnu. Třeba se mu v novém prostředí začne více dařit.

Jaké jsou ambice Monaka pro tuto ligovou sezonu?

O tom jsem s Honzou nehovořil, ale je to mužstvo, které pravidelně hrávalo evropské poháry, takže se bude chtít k této tradici, po neúspěchu v minulé sezoně, jistě vrátit. Uvidíme, jak se bude mužstvu dařil. Přál bych jim, aby hráli na špici tabulky, ale po několika odehraných kolech ještě nelze říct, jaká to pro Monako bude sezona.

Změnil se styl hry mužstva Monaka oproti minulému ligovému ročníku?

K mužstvu sice přišel nový trenér, Brazilec Gomes, ale zatím velké změny v herním projevu mužstva moc nepozoruji. Trenér chtěl hrát na jednoho útočníka, ale to se moc nedařilo. V Sachaux už Monako hrálo na dva útočníky a hned to bylo lepší. Tak třeba u toho zůstanou i nadále.

Honzovi končí na jaře v Monaku smlouva. Co bude dál?

Uvidíme, co bude dál. Myslím si, že Honza by v Monaku rád zůstal, neboť se tam jemu i celé rodině moc líbí. Třeba za ním přijdou kluboví funkcionáři, aby smlouvu prodloužil, ale to je ještě daleko. Hlavně, aby byl Honza zdravý, vyhýbala se mu zranění a mužstvu se dařilo. Od toho se pak bude všechno odvíjet.

O návratu do české ligy váš syn neuvažuje?

Řekl bych, že ne. To by pro něj nebylo. Jedině, kam by šel, tak do Bohemians. To je jeho srdeční záležitost. On je Honza odmalička velký fanoušek tohoto klubu. I když hrál před lety za Spartu, byl vždycky příznivcem Bohemky.

Neočekávají u Kollerů dalšího potomka?

Zatím mladí nic neříkali, tak asi ne.

Český národní tým nyní čekají dva kvalifikační zápasy o postup na fotbalové mistrovství Evropy 2008. Uhrajeme proti San Marinu a Irsku potřebné body?

No, to je otázka. V San Marinu je naší povinností zvítězit, ale domácí zápas s Irskem bude hodně těžký. Já ale věřím, že to úspěšně zvládneme. Bohužel v poslední době se ze strany některých novinářů objevují články, ve kterých do reprezentace hodně „šijou“ a připadá mi to, jako by našemu týmu ani postup nepřáli. Některým hráčům se nyní moc nedaří a oni, místo toho, aby je podpořili, tak se do nich navážejí. To žádnému fotbalistovi na klidu nepřidá, naopak. Častá kritika se může hodně projevit na jejich výkonech.

Postoupí Česko na evropský šampionát?

Já doufám, že ano. A když ne, tak to bude hodně špatné. Řada hráčů v národním týmu, včetně Honzy, skončí. Pro ně je to poslední šance na to, aby dosáhli medailového úspěchu na tak velkém turnaji. Honza sám prohlásil, že dohraje tuto kvalifikaci, případně mistrovství Evropy, a v národním týmu skončí.

Co byste ještě na Honzu prozradil?

Nic, vždyť už se všechno o něm ví. Snad jedině, že zůstal pořád stejným klukem ze Smetanovy Lhoty, který se pořád zajímá o to, jak si vede místní celek v okresním přeboru. A je velký patriot. V minulé sezoně slíbil místním klukům, že když vyhrají okresní přebor starších žáků, tak jim koupí vstupenky na jedno domácí kvalifikační utkání o postup na mistrovství Evropy 2008. A to se stalo. Kluci přebor vyhráli a teď 12. září pojedou do Prahy na zápas Česko – Irsko. Pro všechny to bude obrovský fotbalový svátek, na který hned tak nezapomenou.