„Uhráli jsme v jednadvaceti zápasech sedmadvacet bodů, což je dle našeho soudu solidní," podtrhl Skála, jedním dechem ale upozornil, že to v nevídaně vyrovnané tabulce nemusí znamenat, že jaro bude bezstarostné. „Druhého v tabulce dělí od posledního jen šestnáct bodů. Takže na těch šestnácti bodech je natěsnáno devatenáct manšaftů!"

Jaro tudíž bude zřejmě velice napínavé.

„To rozhodně, dva poslední sestoupí přímo, dva další jdou do baráže," připomněl Skála a doplnil, že navíc dole jsou třeba i dorosty Liberce nebo Jablonce. „A sestoupit nikdo pochopitelně nechce," zdůraznil Jaromír Plocek, jenž spolu se Skálou u budějovické devatenáctky působí. „Ta tabulka je strašně namačkaná a důležitý je každý zápas, každý bod."

Nejvyšší soutěž dorostenců charakterizuje vedle zmíněné vyrovnanosti i velký počet zápasů. „Když jsem dorosteneckou ligu dělal prvně, bylo tam šestnáct manšaftů. Když jsem se za čtyři či pět let vrátil, bylo jich tam dvaadvacet. Loni to svaz snížil na dvacet a má to jít na osmnáct," podotkl Skála.

Víc než dvacetičlenný peloton účastníků a z toho vyplývající nabitá termínovka Skálu ale trápí že zatímco jiné kategorii mládeže jsou rok od sebe, v I. lize dorostu se sešly dva ročníky. „Abychom dělali navíc ještě béčko není jen tak, to z účastníků první ligy dorostu má akorát Slavia," poznamenal kouč prvoligového dorostu Dynama. „Předtím jsme jezdili ve dvojici spolu s osmnáctkou, což nám plně vyhovovalo. Teď ti mladší kluci nemají kde hrát."

Svého času hrála II. ligu dorostu v Č. Budějovicích bývalá Rudá hvězda, kam osmnáctiletí hráči z Dynama chodili na hostování. „To bylo dobré a my i teď možnost jít hostovat do druhé ligy dorostu klukům nabízíme, nutit je však nemůžeme," připomněl Skála, že by hostující hráči museli na druholigová hostování třeba do Tábora či Písku dojíždět. „My máme teď v týmu jednadvacet kluků a hrát jich může jen jedenáct, takže kdyby mohli někde hrát druhou ligu dorostu a s námi trénovat, mohlo by to být výhodné pro ně i pro nás," soudí Petr Skála a dokumentuje to na příkladu Jana Matase a Martina Škody, kteří loni hráli v Roudném, do čtvrtka však trénovali na Složišti. „A teď oba tady nastupovali v první lize dorostu."

V devatenáctce se musí tudíž srovnat dva ročníky. „A ti kluci, co přicházejí ze sedmnáctky, všichni naráz se v devatenáctce do základní sestavy nedostanou. Přitom předtím v týmu U17 skoro všichni stabilně nastupovali a teď jich hraje tak půlka. Ačkoli, když to vývoj zápasu umožňuje, se snažíme hráče těch mladších ročníků alespoň na část utkání do hry dostat, rozhodně toho neodehrají tolik, na kolik byli ze sedmnáctky zvyklí," krčí Skála rameny. „Někdo se s tím vyrovná líp, někdo to zvládá hůř, ale jinak to prostě nejde, první liga dorostu už je velice sledovanou soutěží."

Skálu z letošní sezony mrzí především tři zápasy: „Teplice, Bohemka a Jihlava," vypíchl tři utkání, která se hrála na Složišti a která se jeho svěřencům nepovedla. „Ani poslední duel s Hradcem herně z naší strany příliš vydařený nebyl, ale bod jsme vydřeli a byli s ním tudíž spokojeni," dodal Plocek.

A které zápasy se na podzim budějovické devatenáctce naopak hodně povedly?

„Porazili jsme Slavii a dali jí čtyři góly," vyzdvihl Jaromír Plocek, zatímco jeho kolega nejvíc hodnotí utkání se Spartou, která přitom tabulce suverénně kraluje. „Sice jsme ten zápas doma prohráli, podle mého soudu jsme ale měli blíž k výhře než třeba proti Příbrami, kterou jsme tu porazili," podtrhl Skála. „Vysoko jsme hodnotili i duel v Olomouci, kde jsme dokázali otočit z 0:1 na 2:1. Taky ve Zlíně to byl krásný zápas," přidal zkušený kouč další klání, v němž jeho svěřenci dokázali skóre otočit – a v tomto případě dokonce z 0:2 na 3:2! „Sice jsme v nastavení dostali na 3:3, to ale výborný výkon našeho týmu nijak nesnižuje."

V létě na Složišti končil silný ročník šestadevadesát, mj. Hála, Řezáč, Havel, Pasecký, Vaněk, Bálek, Janoch. To ale Skála i Plocek berou v dorostu jako běžnou věc. „Ale třeba stoperská dvojice Havel – Tomášek byla výborná a řada z těch kluků se navíc na podzim prosadila za áčko ve druhé lize," zdůraznil Skála. „Přitom i ti kluci měli výpadky," zmínil Plocek, že třeba Pasecký málem odešel, pak ale začal střílet góly. „Taky vůči Bálkovi byly výhrady, jenže každou sezonu dal sedm osm gólů a k tomu přidal plno asistencí."

Dle obou trenérů ti hráči, co své předchůdce v létě nahradili, náročný podzim zvládli. „Tím, že dokázali v několika duelech nepříznivý výsledek zvrátit, prokázali charakter a patří jim uznání," ocenil Skála. „Absolutorium ale zaslouží také vedoucí týmu Jan Čapek a masér Petr Engl," dodal.

Jmenovitě chválit ani kritizovat své svěřence trenéři Dynama U19 nechtějí. „Co ale mohu říct, že jsme byli spokojeni s oběma brankáři, jak s Rotbauerem, tak i Lukschem. Hodně jsme si slibovali vpředu od Frnocha, jenže ten se bohužel v Liberci zranil a ze sestavy vypadl. Zranění vyřadilo na dlouhou dobu i nadějného stopera Mikuláše Jášu," vraštil čelo Skála.

V pondělí měla devatenáctka Dynama poslední trénink a po novém roce začne přípravu 4. ledna. „Čeká nás těžké jaro, takže i zimní příprava bude tvrdá," ujistil Petr Skála.