Hráče Písku čekal výběh do terénu. Ještě před ním jsme hovořili s devatenáctiletými bratry – dvojčaty Martinem a Jakubem Heldovými. Martin už na jaře hrál za písecký tým, Jakub je u Otavy na zkoušce, a jak sám říká, rád by si vybojoval místo v kádru.

Martin Held:

Martine, máte ještě v hlavě váš záchranářský zlatý gól z posledního utkání minulé sezóny s pražskou Admirou?
Určitě ano. Na takový zážitek se jen tak nezapomíná. Hlavně, že jsme se v lize zachránili. Ještě dneska si mohu říct, že jsem vstřelil důležitou branku, kterou jsem pomohl Písku k záchraně ve třetí lize.

Kromě bojů o záchranu ve třetí lize jste také dokončil studium na střední škole. Co plánujete dál?
Chtěl bych studovat na vysoké škole. Mám podanou přihlášku pro studium na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích, takže plánuji, že tam nejen nastoupím, ale že školu také úspěšně dokončím. Jedná se o jednooborové studium tělovýchova a sport. Řekl jsem si, že to zkusím společně s fotbalem, který je pro mě na prvním místě. Vzdělání je ale také hodně důležité, tak zkusím fotbal i studium dělat oboje co nejlépe.

Jarní sezona byla pro Písek velice náročná, co ale říkáte tomu, že příští ročník třetí ligy bude hrát ne osmnáct, ale dokonce dvacet mužstev?
Závěr minulé sezóny třetí ligy byl tak trochu zmatený, nevědělo se, které týmy z konce tabulky vlastně sestoupí a které se zachrání. Dvacet týmů v soutěži je až dost, ale pro nás mladé hráče je to dobré v tom, že sehrajeme hodně zápasů.

Celkově to však bude náročné i z pohledu toho, abychom měli dostatečně široký kádr. Nechci to přivolávat, ale mohou přijít zranění nebo nastanou jiné komplikace, a protože bude sezóna hodně dlouhá, je potřeba mít v týmu dostatečný počet hráčů.

A určitě bych nechtěl, aby se opakoval loňský podzim, kdy písecký celek získal velice málo bodů a potom se na jaře všechno dohánělo. Věřím, že se už nic takového nebude opakovat a že letos to bude mnohem lepší.

Sezona to bude dlouhá a náročná, navíc přibude více vložených zápasů, jež se budou hrát v týdnu…
Je to tak. Trenéři už s námi všechno probírali a upozorňovali nás na to, ať počítáme s tím, že za měsíc odehrajeme pět až šest zápasů, což je dost. Takže nám nezbude tolik času na trénování. Pro nás teď bude důležité, abychom hodně potrénovali v tomto přípravném období, a z toho pak budeme čerpat v celé podzimní sezoně.

Jakub Held:

Povězte, jak se to přihodilo, že jste se objevil právě v Písku?
Přípravu jsem zahájil v Českých Budějovicích a po dvou týdnech jsem se dozvěděl, že půjdu do Písku. Tady jsme začali o něco později, v pondělí 6. července, takže jsem tady. (smích)

Vaše první dojmy ze sportovního areálu v Písku a z hráčů v týmu?
Zázemí v Písku je nadstandardní, prakticky srovnatelné s Dynamem. Je tady všechno, co potřebujeme – výborné travnaté plochy plus nová umělka, posilovna, zařízení pro regeneraci, já osobně jsem se vším velice spokojený.

Jaký je to pocit, jezdit na tréninky s bratrem Martinem, který už to v Písku dobře zná?
Určitě je to pro mě velká výhoda, že to tady Martin zná. Hodně mi řekl ohledně toho, jak to všechno v týmu funguje, takže jsem nešel až tak do neznáma. Prostě mě brácha zaučuje. Ale z Dynama nás jezdí víc, takže se navzájem všichni dobře známe. Cítím se v Písku v pohodě.

Je to pro vás velká motivace, získat místo v kádru a zahrát si třetí ligu?
Pro mě je to obrovská motivace, hrát třetí ligu je určitě lepší, než kopat juniorskou ligu. Chtěl bych tady zůstat. Uvidí se, jak to bude dál. Snad mi to vyjde.

Gól vašeho bratra Martina v posledním zápase minulé sezony na Admiře rozhodl o záchraně Písku v soutěži. A teď jste tady s ním. Není to tak trochu paradox?
(Smích) Já jsem se na tom utkání s Admirou byl podívat, takže jsem Martinovi hodně fandil. On přišel na hřiště až po půl hodině hry, protože střídal zraněného spoluhráče. Byl to vyrovnaný zápas, dlouho se nic nedělo, až potom ve druhé půli brácha skvěle napálil míč a ten skončil v brance. Jsem rád, že to takhle dopadlo.

Jak jste si užil prázdniny?
Prázdniny byly krátké, a bratr měl ještě kratší, protože končil ve škole o dva týdny později než já. I tak jsem měl asi tři týdny volna, které jsem strávil aktivním odpočinkem. S přítelkyní jsme chodili hrát volejbal, tenis a podobně.

A jaké jsou vaše další studijní plány?
Dokončil jsem střední školu a plánuji, že půjdu studovat na vysokou školu. Hodně do toho bude zasahovat fotbal, který je pro mě dost důležitý, ale prioritou bude škola. Podal jsem si přihlášku do Prahy na vysokou školu managementu sportu. Je to na tři roky, hlavně o sportu, což je pro mě super. Doufám, že se na školu dostanu a že ji také dostuduji. V kombinaci s fotbalem bude studium hodně náročné, ale já věřím, že ho úspěšně zvládnu.

FRANTIŠEK BOŘÁNEK