Jak už jsme informovali, po skončení minulé sezony ukončil svoji činnost u mužstva trenér Zbyněk Busta, který splnil daný cíl – zachránit mužstvo v soutěži.

Novým trenérem týmu se stal Jaroslav Kostka (39 let), bývalý hráč Spartaku Písek, Sparty Praha a Dynama České Budějovice (dorost) a VTJ Písek, jenž v minulých sezonách působil ve funkci asistenta trenérů Karla Musila a Zbyňka Busty.

Překvapila vás nabídka vedení FC Písek, abyste vykonával funkci hlavního trenéra třetiligového týmu?

Čtrnáct dní před skončením minulé sezony trenér Zbyněk Busta avizoval, že u mužstva skončí a já vím, že se hledaly alternativy, kdo mužstvo povede v novém mistrovském ročníku.

Jedním z kandidátů jsem byl i já, ale takovou možnost jsem si moc nepřipouštěl. Ale když jsem byl osloven, zda bych tuto nabídku přijal, tak mě to hodně potěšilo.

Několik sezon jste dělal asistenta trenérům Musilovi a Bustovi. Co jste se od nich naučil?

Jak Karel Musil, tak i Zbyněk Busta byli skvělí trenéři, vycházel jsem s nimi velmi dobře. Musím říci, že jsem se od nich hodně naučil a získal zkušenosti. Byla to pro mě velká škola.

Jakým budete trenérem?

Bude to cukr i bič. Mám rád legraci, takže když se najde prostor a bude pro to atmosféra, tak ji přivítám. Ale když bude něco špatně, tak také dokáži zvýšit hlas. Moje práce bude  hodně o komunikaci a s tou já nemám problém.

Hráčů se nebudu stranit, rád si s nimi popovídám, nejen o fotbale, ale i o jejich studiu na školách, o práci, o rodinných problémech a podobně.

V úterý jste zahájili přípravu na novou sezonu, kdy ji zakončíte?

První mistrovské utkání sehrajeme v sobotu 11. srpna doma s béčkem Sparty a generálku na tento zápas absolvujeme o týden dříve s pražským Motorletem.

Úvodní přípravné utkání sehrajeme 11. července od 16 hodin doma s týmem Bohemians Praha, 14. července nastoupíme v Plzni proti juniorce domácí Viktorie, 18. července přivítáme na našem hřišti Loko Vltavín a 21. července hostíme druholigovou Vlašim. V těchto zápasech chceme dát příležitost všem hráčům, kteří přišli do Písku na zkoušku.  Poté bychom zúžili kádr o několik hráčů.

Kolik hráčů se přípravy účastní?

V současné době se přípravy účastní čtyřiadvacet hráčů. Z hostování v pražské Slavii se vrátil Martin Voráček, který hned zamířil na hostování do druholigového FK Táborsko. Uvedený počet pak po 20. červenci zúžíme přibližně na devatenáct hráčů.

Hned v prvním kole přivítáte béčko pražské Sparty, které sestoupilo ze druhé ligy. Bude to soupeř, který přiláká fanoušky  do hlediště?
Určitě! Lepšího soupeře jsme si na začátek soutěže nemohli přát.

Béčko Sparty je nejatraktivnějším týmem ve třetí lize, a bude v něm řada kvalitních fotbalistů. Pro nás to bude utkání s obrovskou motivací – porazit tohoto soupeře a úspěšně tak vstoupit do nové sezony.

Po skončení minulé sezony mužstvo opustilo dost hráčů, proč?

Hráčům, kteří odešli, vyjma Honzy Pastyrika, končilo v Písku hostování. Vedení klubu o jejich dalším setrvání v Písku již nejednalo, hlavně z ekonomických důvodů. Peněz není nikdy nazbyt. Ale hlavní důvod je ten, že chceme především stavět na vlastních odchovancích, kteří by v nové sezoně měli dostat více příležitostí.

Poprvé za celou dobu, co Písek hraje třetí ligu, se bude hrát v jinou dobu – v sobotu odpoledne. Proč jste přistoupili k této změně?

Především proto, že nám někteří  lidé vyčítali, že chodí v sobotu dopoledne do práce a tím přicházejí o fotbal. Těmto hlasům nyní vycházíme vstříc a uvidíme, jestli se nový hrací termín osvědčí a projeví se na návštěvnosti. Pokud se to nezkusí, člověk neuvidí, jestli to přinese změnu.

V soutěži se objevilo hned několik nových týmů. Co o nich víte?

Už při losování jsem zaslechl, že z prvních pěti mužstev, se kterými se v úvodu soutěže střetneme, chtějí tři postoupit do druhé ligy. Jsou to: béčko Sparty, Chrudim a Chomutov. Takže los bereme jako hodně těžký, ale  musíme se s ním popasovat. Bereme ho takový, jaký je.

Údajně bude mít velmi dobrý tým Kolín, Horní Měcholupy jsou farmou Viktorie Žižkov, nevíme jak silné budou Zápy a co předvede nováček soutěže ze Strakonic. Hlavice si na zápasy určitě stáhne několik hráčů z Mladé Boleslavi a Liberce a opět bude silná.

V tuto chvíli nedokáži říci, jak kvalitní bude nový ročník třetí ligy a které celky budou hrát na špici tabulky. To se ukáže až po několika kolech.

Naopak v soutěži budou chybět její dlouholetí účastníci – béčka Liberce, Jablonce, Mladé Boleslavi či Viktorie Plzeň. Je to dobře?

Asi ano, protože béčka prvoligových týmů diváky moc nelákala. Na druhou stranu mohli fanoušci vidět i některé hráče z prvoligových týmů. Byly to celky, ve kterých se hráči hodně střídali a na jejich výkonech i výsledcích to bylo znát.

Nový ročník třetí ligy bude hodně náročný, většina týmů bude chtít hrát klidný střed tabulky, ale nedokáži si představit, kdo z nich bude vyčnívat. Zřejmě to bude Chomutov, který otevírá nový areál a chce postoupit.

Jaký podle vás bude nový ročník třetí ligy?

Naším přáním je, abychom do nového ročníku vstoupili co nejlépe a neměli pak starosti s umístěním v dolních patrech tabulky. To na hráče psychicky hodně doléhá. Chceme hrát bez stresu a pohybovat se v klidnějších vodách.

Máte hrajícího asistenta Jana Zušťáka, nejzkušenějšího hráče týmu. Jak budete spolu komunikovat?

V kabině i na hřišti je Honza pro kluky velká autorita. Od doby, co jsme byli oba ustaveni do nových funkcí, spolu komunikujeme prakticky denně. Scházíme se, hovoříme spolu o přípravě, sháníme informace o hráčích a případných posilách.

Myslím si, že hlavně v domácích zápasech nám Honza může hodně pomoci, když se dostane do šance, dokáže se prosadit.

Až za nějaký čas se ukáže, co tyto změny přinesou a jestli to všechno bylo dobře. Oba uděláme maximum pro to, aby si tým vedl co nejlépe.

Jaké umístění týmu byste si přál po podzimní části soutěže?

Na to je nyní těžké odpovědět. Samozřejmě bych si přál, abychom byli v tabulce co nejvýše a hráli jsme v klidu. Ideální by bylo, kdybychom po podzimu měli alespoň dvacet nebo dvaadvacet bodů.