Fotbalisté FC Písek jsou po podzimní části divize – skupiny A na třetí místě, když získali 33 bodů. Na první Benešov ztrácejí šest bodů.

První polovinu soutěže zakončili Písečtí domácí výhrou 3:1 v jihočeské derby nad Českým Krumlovem.
Nejen o zhodnocení podzimu jsme hovořili s kapitánem píseckého týmu Janem Zušťákem.

Je třetí místo v tabulce úspěchem nebo zklamáním?
Podle mého názoru není třetí místo našeho týmu žádná ostuda, naopak si myslím, že je to dobrý výsledek. Já osobně jsem předpokládal, že na tom budeme po podzimu    o něco hůře. Hlavně proto, že se po skončení minulé sezony kádr hodně omladil. Několik kvalitních  hráčů z Písku odešlo a nahradili je mladíci, vlastní odchovanci, kteří stále ještě sbírají zkušenosti. Ti v podzimních zápasech podávali střídavé výkony, jednou zahráli dobře, podruhé to bylo o trochu horší. Znovu opakuji, že třetí místo se ztrátou šesti bodů na prvního je slušný výsledek.

Odehrál jste na podzim všechny divizní zápasy?
Z patnácti zápasů jsem jich odehrál dvanáct. V závěrečných utkáních jsem laboroval se zraněním, konkrétně   s nataženým svalem, takže to nebylo podle mých přestav. Posledních pět zápasů jsem se herně trápil, a tak jsem buď nehrál, nebo jenom střídal. Přesto jsem se svými výkony spokojen, ale to je spíše otázka na trenéra.

Kolik gólů jste vstřelil v první polovině soutěže a které z nich byly nejdůležitější?
Nastřílel jsem dvanáct gólů a nejdůležitější byl zřejmě ten, který jsem dal v zápase proti béčku Táborska. Tato branka znamenala zisk tří bodů. Ale důležité byly i góly dalších hráčů, třeba Martin Voráček jich vstřelil deset, což je také dost. Škoda, že se k nám nepřidali i další hráči, zvláště ti mladší, třeba David Chytrý, Roman Zahrádka či Filip Šťastný. Ti se ale rovněž potýkali se zraněním, což byla škoda, neboť jsou to pracovití kluci, kteří mají budoucnost před sebou. Hodně se na postu stopera zlepšil Patrik Basaraba. Myslím si, že největším tahounem mužstva byl David Kubiš, který z důvodu svého velmi náročného zaměstnání mívá manko v tréninku, ale v zápasech odvádí velmi dobré výkony.

V tabulce pravdy má Písek po podzimu dvanáct plusových bodů. Je to slušný základ do jarních odvet?
Základ je to dobrý, na druhou stranu jsme doma zbytečně ztratili vyhrané zápasy. Například s Novou Vsí jsme vedli 3:1, abychom uhráli remízu 3:3. V utkání s Plzní jsme prohrávali 1:3, srovnali jsme na 3:3 a v 90. minutě jsem neproměnil pokutový kop. Kdybych dal gól, mohli jsme vyhrát a na kontě jsme měli o dva body více. A pak to byla porážka 1:2 s Čížovou. To byly zpackané zápasy, které nás hodně mrzí. Na druhou stranu jsme přivezli důležité body z venku. Například v Tachově nebo na hřišti Hořovicka jsme sehráli těžké zápasy, ve kterých jsme zvítězili. Takže domácí bodové ztráty jsme nahradili zisky na půdě soupeřů.

Už jste zmínil zápas s týmem  ZČE Plzeň. Ten je po podzimu beznadějně poslední se ziskem pouhých dvou bodů a jeden z nich získal právě v Písku. To asi hodně mrzí, ne?
To určitě. My jsme v prvních dvou kolech hráli venku, v Milevsku a s Hořovickem a oba zápasy jsme vyhráli 3:0. A v prvním domácím utkání  sezony jsme předchozí výsledky pokazili výsledkem s Plzní. A to jsme měli zápas dobře rozehraný. Jenomže najednou soupeř vedl 3:1 a nakonec jsme byli rádi, že jsme vyrovnali na 3:3. V samém závěru nařídil rozhodčí jasnou penaltu a já ji neproměnil. To mě hodně štvalo, ale už je to pryč.

Vraťme se k okresním derby. Hned v prvním kole Písek vyhrál 3:0 v Milevsku, ale v devátém kole nečekaně doma prohrál    s Čížovou 1:2. Jaká to byla utkání?
První zápas sezony v Milevsku splnil očekávání, hrál se  oboustranně dobrý fotbal. Domácí bojovali, my jsme zase stříleli důležité góly. Získali jsme tři body, což bylo při vstupu do soutěže hodně důležité. Domácí prohra s Čížovou nás hodně mrzela, je však nutné přiznat, že hosté dali do zápasu větší srdíčko   a tři body si zasloužili. My jsme šli do zápasu jako mistři světa, že se nám nemůže nic stát, ale takhle se fotbal nehraje. Čížová nám dala pořádnou lekci a po utkání nezbylo nic jiného, než soupeři pogratulovat k vítězství. Hosté názorně ukázali, jak se má odehrát takový zápas. Čížovští doslova jezdili po zadku a zaslouženě vyhráli 2:1.

V utkání s výbornou Novou Vsí jste vedli 3:1, ale soupeř v závěru srovnal na 3:3. Jak se dá ztratit už téměř vyhraný zápas?
Já dodneška nechápu, jak jsme v tomto utkání přišli o výhru. Prohrávali jsme 0:1, soupeři se pak zranil brankář a šel chytat hráč z pole. Poté jsme dokázali dát góly na 3:1, tím jsme se nepochopitelně uspokojili a začali jsme výsledek trochu  bránit. Soupeř měl zkušený tým posílený o několik hráčů ligové Příbrami a dokázal nám vstřelit dva šťastné góly. Utkání jsme ztratili menší zkušeností a koncentrovaností, zbytečně jsme přišli o dva body.

Na jaře to bude naopak, s druhou Novou Vsí sehrajete utkání na jejím hřišti a doma přivítáte první Benešov. Budou to klíčové duely jara?
Podle mého názoru se na jaře bude rozhodovat mezi Benešovem, Novou Vsí, Pískem a Tachovem. Hodně záleží na tom, které mužstvo bude chtít postoupit. Nejvíc se do vyšší soutěže tlačí Benešov, na jehož hřišti jsme sehráli smolný zápas. Rozhodčí nesmyslně vyloučil Basarabu a nařídil proti nám penaltu, která nebyla. Byl to zápas, který měl skončit 0:0, ale prohráli jsme v něm 0:2.  Asi to tak bude, že se rozhodne v zápase s Novou Vsí na jejím hřišti a doma s Benešovem. V zimě si vedení FC Písek jistě sedne a určí cíle pro jaro. Pokud by se hovořilo o postupu, myslím si, že máme na to, abychom se o první místo poprali.

Řekněte, jaký je rozdíl mezi III. ligou a divizí?
Rozdíl je mezi těmito soutěžemi obrovský. Když se ohlédneme zpět, mladí kluci v týmu ještě v minulé sezoně hráli krajský přebor a v zápasech III. ligy moc nenastupovali, protože v mužstvu  byli kvalitnější hráči. Přesto jsme nyní v divizi třetí, což je i pro ně dobrá vizitka. Byl to pro ně velký skok. Myslím si, že v divizi je asi tak pět mužstev, která mohou konkurovat III. lize, ty ostatní už jsou výkonnostně někde jinde.

Která divizní mužstva vás nejvíce zaujala?
Co jsem na podzim viděl, tak se mi svým fotbalovým projevem nejvíce líbil Tachov, ten má kvalitní mužstvo. Pokud bude Nová Ves bojovat na jaře o postup, určitě sáhne k posílení kádru    z Příbrami. Paradoxem je, že právě vedoucí Benešov mně     z týmů z čela tabulky připadal jako nejhorší, hráči hodně bránili a nakopával dlouhé balony na útočníky. Jak je vidět, tak to mužstvu stačí. A několik zápasů vyhrál Benešov s notnou dávkou štěstí.

Před každým zápasem ordinuje trenér svým hráčům taktické pokyny. A co vy, jako kapitán mužstva, burcujete hráče před každým utkáním?
S hráči se povzbuzujeme  neustále, při tréninku, před zápasem i v jeho průběhu.  V Písku je teď dobrá parta,  v týmu je řada odchovanců,  mladých kluků, kteří spolu kamarádí, chodí na různé akce, a tak to má být. A je zcela normální, že starší hráči, jako jsem já, David Kubiš nebo Michal Polodna, ale i trenér Karel Musil, což je nadstandardní trenér pro divizi, ostatní kluky hecují. Trenér ví, co chce hrát. První tři nebo čtyři zápasy se naše hra pomalu rozjížděla, ale poté už vzala správný směr k tomu, jaký fotbal bychom chtěli předvádět. To znamená útočný fotbal s rozestavěním 4 – 3 – 3. Myslím si, že trenér Musil dal mužstvu správný impuls. Vlastně i mě nabudil, protože jsem vážně přemýšlel o tom, že už bych s fotbalem skončil. Už jsem měl všeho plné zuby, ale nakonec jsem si to rozmyslel. Jak znám trenéra Musila, určitě v zimě připraví mužstvo tak, aby těžké jaro dobře zvládlo.

Včera mužstvo absolvovalo poslední letošní trénink. Kdy se znovu sejde k zahájení zimní přípravy?
Zimní přípravu mužstvo zahájí 13. ledna, do té doby se každý hráč bude připravovat individuálně. V zimním období sehrajeme několik přípravných zápasů s kvalitními soupeři a v březnu začne jarní část soutěže.

Do zimní přípravy naskočí na zkoušku několik nových hráčů potřebných k rozšíření kádru…
Kádr mužstva se musí rozšířit i vzhledem k situaci v našem béčku, kterému jsme nebyli schopni pomoci, když jsme hráli zápasy ve stejném termínu. Takové tři nebo čtyři nové hráče by to určitě chtělo přivést. V rámci zimní přípravy má přijít na zkoušku šest až sedm hráčů, tak uvidíme, kolik z nich v Písku zůstane.

Blíží se Vánoce, jak tyto svátky prožíváte?
Já se na Vánoce každoročně moc těším, hlavně na to, jak je společně prožijeme s manželkou a dětmi, dcerou Natálkou a synem Honzíkem. Oba se moc těší na dárky, které najdou pod stromečkem a já mám zase radost z toho,  že se opět sejde celá naše rodina.
Povězte, jak prožíváte tenisové úspěchy své dcery, která patří ve své kategorii k nejlepším hráčkám v Jihočeském kraji?
Zpočátku jsem byl z každého jejího zápasu hodně nervózní, ale postupem času jsem se uklidnil. Nyní sleduji utkání zpovzdálí, aby mě Natálka neviděla. Ona po mě stále koukala a nemohla se soustředit na hru. Myslím si, že hraje dobře, ale stále má co zlepšovat.

A bude ze syna fotbalista?

Honzíka trénuji od tří let, nyní chodí do náboru, který vedeme společně s Jiřím Kulíkem. Trénujeme dvakrát týdně. Na každý zápas těchto malých kluků se moc těším.

Co byste popřál čtenářům Píseckého deníku k blížícím se svátkům?
Čtenářům bych chtěl popřát hlavně hodně zdraví, osobní spokojenosti, aby měl každý práci, protože to není lehké v dnešní době vydělat peníze a uživit rodinu. A zároveň bych chtěl poděkovat našim fanouškům za to, že chodili na zápasy v tak velkém počtu, a to i v době, když se nám nedařilo. Velký dík patří našim nejvěrnějším příznivcům v čele s Honzou Zborníkem, kteří za námi jezdili i na zápasy u našich soupeřů. Doufám, že nám zachovají přízeň i na jaře.