Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hrát v lize důstojnou roli, přeje si šéf klubu Milan Švehla

Písek - Velice náročnou sezónu, co do účinkování A-týmu ve třetí lize, má za sebou fotbalový klub FC Písek. Zatímco jeho podzimní výsledky lze přirovnat k potápějícímu se korábu, na jaře zadul do napjatých plachet svěží vítr a tým se vydal na úspěšnou cestu do záchranného přístavu. Sezóna to byla složitá nejen pro samotné mužstvo, ale i pro vedení klubu. Pozvání k rozhovoru přijal Milan Švehla, předseda klubu FC Písek.

6.7.2015
SDÍLEJ:

ŠÉFOVÉ. Na snímku zleva člen výboru FC Písek Milan Nousek a předseda Milan Švehla.Foto: Jan Škrle

Zeptám se vás hned na úvod, jak těžká byla nedávno skončená sezóna pro vedení klubu FC Písek?

"Náročná byla velice. Na podzim jsme si mysleli, že soutěž odehrajeme jenom se svými odchovanci a že ve třetí lize nebudeme mít vážnější problémy, jenomže později se ukázalo, že tomu tak nebude. Za celý podzim jsme získali pouze deset bodů a já jsem začal být velkým pesimistou. Ale to, co se nám na podařilo na jaře, lze považovat za obrovský zázrak. Velkým impulzem pro nás všechny bylo odhodlání člena výboru Milana Nouska. Ten za námi přišel a doslova nás pobláznil v tom smyslu, že se soutěž musí zachránit. A pro tento společný cíl jsme na jaře udělali maximum. Záchrana se povedla a já doufám, že podobná sezóna se už nikdy nebude opakovat. Věřím, že ustálíme kádr a v nadcházejícím ročníku se budeme pohybovat alespoň ve středu tabulky třetí ligy."

Kde vzniklo to odhodlání a přesvědčení, že se ziskem deseti bodů po první polovině soutěže jste před vstupem do jarní sezóny položili týmu jasný cíl - záchranu v soutěži?

"Když se podíváme na náš krásný areál a na celkové fungování klubu, tak je nutné říci, že třetí liga do Písku patří. S tímto názorem já plně souhlasím. A do budoucna si budeme dávat vyšší cíle. V horizontu tří nebo čtyř let tady chceme vytvořit velmi kvalitní kádr, se kterým bychom mohli hrát třeba i druhou ligu."

Před několika dny se uskutečnilo losování nového ročníku Národní fotbalové ligy a nastal problém ohledně počtu startujících týmů v této soutěži. Proto řídící komise oslovila některé kluby z České fotbalové ligy, zda by nechtěly hrát druhou nejvyšší soutěž. Byl osloven i FC Písek?

"Byl osloven. Stalo se to minulý týden ve středu, tedy v době, kdy jsem byl na dovolené v zahraničí. Členové výboru FC Písek mi volali, že byl klub osloven ohledně možného postupu do druhé ligy. Všichni jsme se shodli v tom, že tuto nabídku odmítneme, protože je pro nás předčasná. Ale jak už jsem řekl, do budoucna budeme po této soutěži pošilhávat, protože druhá liga, to už je zase docela jiný fotbal."

O záchraně Písku ve třetí lize se rozhodlo až v závěrečném kole. Jak jste prožíval poslední zápasy uplynulé sezóny?

"Po podzimu jsem dával mužstvu tak dvacet procent na záchranu, víc ne. Ale optimismus Milana Nouska nás natolik "nakazil", že jsme všichni dělali maximum pro to, aby se mužstvo v soutěži udrželo. Přiznávám, byly to velké nervy, ale dopadlo to dobře. Všichni udělali hodně práce, ať to byl realizační tým, výbor klubu, tak i samotní hráči. Všem patří velké poděkování za to, co na jaře odvedli. Samozřejmě, že jsme prožívali i krušné chvíle, například po domácí porážce s Chomutovem, ale já věřím, že něčeho podobného se hráči v příští sezóně vyvarují a budou hlavně vyhrávat."

Svou roli pro jarní úspěšné tažení týmu soutěží mělo i jeho kvalitní posílení v zimní přestávce a rozšíření hráčského kádru…

"To rozhodně. Základem byla kvalita v osobě brankáře Martina Štěpanovského, který nás v jarních zápasech výrazně podržel. Bývalý reprezentant Miroslav Slepička je velice zkušený fotbalista a jeho přítomnost v kabině i na hřišti byla znát. Ale i další zimní posily - Václav Milec, Jiří Ježdík a Martin Held odvedli velmi dobrou práci. Chtěl bych vyzdvihnout Martina Helda, který se mi jako hráč velice líbil. Ten přišel z Českých Budějovic do Písku jako velice skromný kluk, neustále na sobě pracoval, a když dostal v utkání příležitost, hrál velice dobře. Podle mého názoru Martin výkonnostně stále roste, a pokud bude hrát v Písku i na podzim, měl by patřit do základu. A kdyby u nás strávil ještě alespoň půl sezóny, byl by to pro něho odrazový můstek do vyšší soutěže.

Musím ještě zmínit velmi dobré výkony Lukáše Šlehofera a Františka Němce. Podle mého názoru je Franta Němec prvoligový fotbalista. Kdyby proměnil jenom polovinu šancí, do kterých se dostal, měl by na svém kontě mnohem více vstřelených gólů. Jsem rád, že je Franta v Písku a věřím, že na podzim bude dávat za náš tým více branek, než tomu bylo na jaře."

Fotbalové příznivce jistě bude zajímat, kteří noví hráči absolvují s týmem FC Písek letní přípravu a budou se ucházet o své místo v kádru?

"O hráčích, kteří u nás skončili, se již psalo. Hned po skončení uplynulého ročníku třetí ligy jsme začali jednat o posílení mužstva pro novou sezónu. Snažíme se získat kvalitního brankáře, ale také hráče do obrany, zálohy i do útoku. Letní příprava týmu začne v pondělí 6. července a podle posledních zpráv by do ní mělo nastoupit deset nových hráčů. A z nich si později vybereme ty nejlepší. Prozatím nechci nikoho z hráčů jmenovat, protože stále probíhají jednání s jejich kluby. Jsou to fotbalisté z Prahy, Příbrami a z Českých Budějovic, ale i odjinud. Jejich příchod mají na starosti pánové Milan Nousek a Jindřich Dejmal, oba jistě udělali maximum pro to, aby do Písku přišla opravdu hráčská kvalita. Já osobně jsem se snažil restartovat spolupráci s českobudějovickým Dynamem, tak uvidíme, jak bude fungovat. Příští týden mám s funkcionáři Dynama naplánováno jednání a já věřím, že všechno je na dobré cestě. Podle mého názoru by z kádru druholigového Dynama mohli dva až tři hráči zamířit právě do Písku."

Kolik nových hráčů by mělo v Písku zůstat?

"Určitě budeme stavět na našich fotbalistech, ale podle mého názoru bychom potřebovala doplnit kádr o čtyři až pět hráčů. Při absenci dlouhodobě zraněného Rendly je obrana ve složení Ondřej Sajtl, Lukáš Holub, Jakub Kalášek a Lukáš Šlehofer stabilní, vepředu budou František Němec s Martinem Voráčkem, k nim potřebujeme do zálohy vedle Václava Milce a Jirky Ježdíka jednoho zkušeného plejera. Hráčů bude samozřejmě více, další potřebujeme vyzkoušet a podle jejich výkonnosti s nimi pak budeme jednat."

A zůstane v kádru třetiligového týmu zkušený Jan Zušťák?

"Určitě zůstane. V pondělí Honza nastoupí s ostatními hráči do přípravy. Stále je to výborný hráč, který, i když na jaře kolikrát seděl na lavičce, jeho zkušenosti jsou k nezaplacení. Podle mého názoru Honza ještě minimálně ještě jednu sezónu zůstane v Písku."

Béčko Písku obsadilo v tabulce krajského přeboru pěkné páté místo. Bylo to tak trochu nad plán?

"Páté místo je sice pěkný výsledek, ale moje představa ohledně béčka je taková, že by mělo fungovat jako juniorka. To znamená, že by za rezervu hráli jenom dorostenci a dospělí hráči maximálně do dvaadvaceti let. My jsme béčko doplňovali zkušenými hráči z A-týmu, kteří se velkou měrou podíleli na jeho konečném umístění. Mně by až tak nevadilo, kdyby béčko skončilo třeba dvanácté, ale ať za něj hrají jenom mladí a perspektivní fotbalisté, pro které to bude příprava pro následný přechod do ligového áčka."

Řekněte, jak jste byl spokojen s výsledky mládežnických týmů?

"Při vnitřním hodnocení uplynulé sezóny s trenéry našeho klubu jsme jako nejlepší mužstvo vyhodnotili mladší dorostence U16. Myslím si, že co se týká přípravek a žákovských celků, máme tyto kategorie velmi dobře nastartované. A všem trenérům mládežnických týmů je třeba za jejich práci poděkovat. Musím zmínit velký úspěch družstva Základní školy T. G. Masaryka Písek v celostátním finále McDonald´s Cupu, které v kategorii třináctiletých skončilo na desátém místě. To je výborný výsledek.

Zatím se nám příliš nedaří přechody hráčů z týmů U16, U17 a U19. Potřebovali bychom, aby některý z fotbalistů devatenáctky přešel do našeho A-týmu a byl jeho platným hráčem. Myslím si ale, že do budoucna se to změní a situace bude v tomto směru o něco lepší. Nemáme v klubu u mládežnických týmů až tolik kvalitních trenérů, proto od 12. července nastoupí na zkoušku k mládeži bývalý reprezentační brankář Karel Stromšík, který by měl na starosti i mladé gólmany. Karel Stromšík by měl trénovat družstvo U16 a v dopoledních hodinách bude vypomáhat Josefu Šáchovi při trénincích mládeže. Očekávám, že v osobě Karla Stromšíka přijde do klubu kvalita a hráči se postupem času posunou o kousek dál."

Vidíte mezi hráči, kteří nyní skončili v týmu staršího dorostu U19, talenta, který by mohl naskočit do přípravy A-týmu?

"Myslím si, že příležitost by měli dostat Pavel Keclík a Luděk Zborník. Na třetí ligu oba ještě herně nemají, ale mohli by se objevit v přípravných zápasech, aby ukázali, co v nich je. Ale i utkání krajského přeboru pro ně budou velkou zkušeností a brzy by se mohli vykopat nejen v opory našeho béčka."

Prý se uskutečnila jednání ohledně vytvoření farmy z divizního Milevska?

"To je pravda. Pokusili jsme se spojit s fotbalovým klubem z Milevska a vytvořit z něho farmu. To se nám nepovedlo, protože podle řádů Fotbalové asociace ČR nejde, aby třetiligový klub měl farmu v divizi. Tato otázka se nám nepodařila dotáhnout do úspěšného konce, přesto podle posledních zpráv bude naše spolupráce s FC ZVVZ Milevsko velice úzká. Zřejmě dva nebo tři hráči z Písku budou na podzim hostovat právě v Milevsku. Myslím si, že to našim klukům hodně pomůže. A i ze strany Milevska je cítit velice vstřícný krok, že by naši fotbalisté u nich mohli hrát."

V nadcházejících přípravných zápasech se A-tým Písku střetne s atraktivními soupeři, mimo jiné s juniorkou Sparty a s kombinovaným celkem Slavie. Čím byste pozval fotbalové příznivce na tato utkání?

"Už jména těchto soupeřů jsou dostatečnou pozvánkou na tyto duely. Loni přišlo v Písku na přátelské utkání SK Dynamo České Budějovice - SK Slavia Praha téměř dva a půl tisíce diváků. Stejné utkání bude sehráno na našem stadionu i letos, a to v sobotu 18. července od 17.30 hodin. Už před tím v 11 hodin nastoupí A-tým Písku proti kombinovanému mužstvu Slavie, takže to bude den plný atraktivního fotbalu.

Myslím si, že i když se budou oba tyto zápasy hrát v době dovolených a prázdnin, že si cestu na stadion najdou diváci ve velkém počtu a že vytvoří mužstvům pěknou kulisu. Navíc utkání Slavie s Dynamem bude pro sešívané generálkou na úvodní zápas nového ročníku SYNOT ligy s Plzní. Budeme se snažit, aby náš tým byl Slavii vyrovnaným soupeřem. Navíc už byl rozlosován Pohár FAČR, takže naší snahou bude, abychom uhráli alespoň dvě kola a poté jsme doma přivítali nějakého zvučného soupeře. Ideální by bylo, kdyby to byla třeba Sparta."

Jaké je vaše osobní přání do příští fotbalové sezóny?

"Především bych si přál, aby náš tým hrál ve třetí lize důstojnou roli, to znamená, aby se pohyboval v klidném středu tabulky. Co se týká mládeže, ta by měla fungovat alespoň tak, jako v uplynulé sezóně, ale raději o něco lépe. Devatenáctka by se mohla protlačit ze středu tabulky do jejího popředí a měla by vychovávat více talentovaných hráčů pro naše týmy dospělých."

Autor: František Bořánek

Místo události:
6.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Lidé na Písecku vyšli volit, chtějí lepší budoucnost

Ilustrační foto

Zubní pohotovost o víkendu

Místo Domity bude Česká spořitelna

Milevsko - Česká spořitelna se v Milevsku přestěhuje ze stávajících prostor v budově bývalé spořitelny na náměstí E. Beneše.

K Otavě míří nováček z Nymburka

Písek - Třetiligoví fotbalisté Písku zakončí před sobotním obědem třízápasovou sérii proti nováčkům ČFL. Po nevydařených duelech s Čížovou a Ústím nad Orlicí se u Otavy představí nymburský Polaban.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

V sobotu je na programu 92. ročník běhu Kolem Ameriky

Písek - Jeden z nejtradičnějších českých běhů, který se blíží k jubilejní stovce, si připíše další čárku do kolonky absolvovaných ročníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení