Před týdnem Dynamo doma přišlo zbytečně o dva body se Slováckem, poté v Plzni prvně na jaře v lize padlo a ve čtvrtek dostalo pět gólů v pohárové odvetě v Jablonci.

Všechny zmíněné zádrhele ale teď musí jít stranou.

Fotbalisté Dynama v neděli hrají od 17.00 doma s Hradcem Králové a jde jim o záchranu v lize. Pokud uspějí, všechny ty zádrhele budou rázem jen nepříjemnou vzpomínkou.

Trenér František Cipro ale po návratu z Jablonce se příčinami vysoké porážky nějak zevrubněji zaobírat nechtěl. „Teď je před nám liga s Hradcem, a to je to, co nás teď jedině zajímá,“ rezolutně prohlásil zkušený kouč na včerejším předzápasovém brífinku.

„V Jablonci jsme zdaleka nehráli v plné síle, dost klíčových hráčů jsme šetřili,“ zmínil budějovický kouč absenci Daňka, Řepky, Krajčíka, Machovce, Otepky a Řezníčka.

„Doufám, že i díky tomu nastoupíme v neděli na Hradec kompletní,“ přál si Cipro, jenž na severu nechal opory odpočívat nejen kvůli tomu, že tři dni po poháru už na ně čeká zase liga, ale i proto, že někteří z jeho hráčů z nabitého programu dvou „anglických týdnů“ v řadě mají už nějaké šrámy.

„Úplně fit asi všichni nebudou, přesto ale věřím tomu, že s Hradcem kompletní nastoupíme,“ mohl si trenér Dynama včera zhluboka vydechnout.

Hradec se mezi elitu vrátil předloni v létě po delší pauze, pro Jihočechy ale po svém postupu moc příjemným soupeřem není. „Hradečtí důsledně brání a mají rychlý přechod do útoku. Co se vrátili do ligy, nedali jsme jim ve třech utkáních ještě ani gól. Nic to ale nemění na tom, že v neděli chceme vyhrát,“ rázně uzavřel budějovický kouč.

Aktivitu slibují i Východočeši. „Do Budějovic určitě nejedeme s tím, že zalezeme na vlastní vápno a budeme čekat, až nám dají gól. Sami chceme být nebezpeční,“ prohlásil pro klubový web 27letý hradecký útočník Pavel Černý.

Chybět v neděli na jihu Čech bude Hradci Milan Fukal, jenž má čtyři žluté karty.

Jak možná nastoupí?

Dynamo Č. Budějovice: Daněk – Krajčík, Řepka, Lengyel, Machovec – Klesa, Javorek, Rýdel, Otepka, Sandro – Řezníček

Hradec Králové: Lindr – Pávek, Hochmeister, Plašil – Holeš, Janoušek, Šisler, Poděbradský – Dvořák, Štěpán, Černý.

Němec: Hradec chceme porazit

Devatenáctiletý písecký odchovanec František Němec si v I. lize prvně zahrál už loni na jaře závěrečných osm minut zápasu s Příbramí, proti které na podzim poprvé naskočil i do základu. Jinak ale v lize stále spíše střídá, od začátku hrál až ve čtvrteční pohárové odvetě v Jablonci.

Potěšilo vás, když vás trenér poslal do základu?

Určitě jsem rád, že jsem nastoupil. Jen sedět, anebo jít za Strakonice, není jednoduché. Za tu šanci jsem tudíž byl rád, jenže výsledek nebyl takový, jak jsme si představovali. Ani výkon neodpovídal tomu, co jsme si před zápasem řekli. Prohra 0:5 je velké zklamání.

Proč takový debakl? Že byste se na to vyflákli, to snad ne?

To rozhodně ne, ale trenér udělal v sestavě hodně změn a ta nesehranost asi byla znát. Navíc soupeř se nijak netají tím, že chce celý pohár vyhrát a postoupit tak do Evropské ligy. I proto to pro nás byl velice těžký zápas.

Zatímco pro vás je jednoznačnou prioritou liga a tudíž nedělní zápas s Hradcem. Je to tak?

Přesně tak. V neděli chceme tady Hradec za každou cenu porazit. Doma vyhrát je povinnost, ale co hlavního, jde o záchranu a ty tři body by pro nás znamenaly hodně.

Minule jste doma se Slováckem vedli 2:0, ale na konci za tři minuty o výhru přišli…

Doufám, že jsme se z toho poučili. To byla velká smůla a hlavně i velká škoda. S Hradcem si teď něco takového nemůžeme už dovolit. Ty tři body nutně potřebujeme.

Brezinský: Věřím, že vyhrajeme

Sedmadvacetiletý slovenský zadák Miloš Brezinský si po příchodu z Plzně odbyl debut za Dynamo právě v Hradci Králové, který bude soupeřem budějovických fotbalistů v neděli od 17 hod. na jihu Čech.

Jenže vy asi budete v neděli spíš chybět, co?

Nemyslím si, že bych po tak dlouhé rekonvalescenci v lize teď proti Hradci nastoupil.

Jak dlouho jste před čtvrtečním pohárem v Jablonci nehrál?

Stihl jsem ještě poslední zápas na podzim s Duklou, pak nic. Já měl potíže s kolenem, tak jsem po sezoně šel na revizní operaci, při níž mi ale zjistili poškozenou chrupavku. Tu mi dávali do pořádku.

Určitě jste se na návrat, byť jen do poháru, těšil. Jenže z Jablonce jste jeli s pěti góly…

My tam nepodrželi vpředu balon a nevytvořili jsme si pořádnou šanci. A když si nevytvoříte šanci a nedáte gól, nemůžete uspět.

Nebylo v Jablonci znát, že Budějovice na rozdíl od domácích myslí spíš na ligu?

Šlo o postup do semifinále, byl to taky důležitý zápas. Liga ale pro nás je ještě důležitější – a na ligu s Hradcem se musíme hlavně soustředit.

Základ je udržet nulu, což jste na podzim v Hradci dokázali.

Tam to pro mne byl první zápas v lize za Dynamo a měl jsem radost, že jsme tam udrželi čisté konto. Měli jsme i dvě tři šance, které jsme neproměnili. I domácí ale nějaké šance měli, takže ta dělba bodů byla zasloužená.

Teď by vám ale bod asi nestačil?

To určitě ne. Věřím, že si šancí připravíme ještě víc než v Hradci a že vyhrajeme. Kdyby se nám to povedlo, byl by to velký krok k záchraně.