Jmenuje se Filip Šmidmajer, je mu třináct let a navštěvuje osmileté Gymnázium Písek. To je jen krátká vizitka brankařské naděje fotbalové akademie FC Písek. Filip začínal s fotbalem v pěti letech v přípravce místního klubu a už od malička věděl, že jednou bude s kopačkami oblékat také brankařské rukavice. „Táta s tím dlouhou dobu nesouhlasil. Říkal, že je lepší góly dávat než dostávat. Když ale viděl, jak jsem v bráně šťastný a spokojený, už mě dál nepřemlouval,“ uvádí na pravou míru žák tercie gymnázia. Stoprocentně se ale pro post gólmana rozhodl až po absolvování týdenního kempu Brankářské akademie Daniela Zítky, kde vedli tréninky trenéři pražské Sparty v čele s legendou bruselského Anderlechtu Danielem Zítkou. „Tehdy jsem si vyzkoušel život profesionálního fotbalisty, který má v kabině své stálé místo, vždy vypraný dres, zabezpečenou zdravou stravu a na trénink ho přiveze týmové auto. Něčím zcela novým byla také fyzioterapeutická cvičení po každém tréninku,“ vypráví s úžasem v hlase Filip Šmidmajer. Naprosto skvěle zorganizovaná akce plná kvalitních třífázových tréninků definitivně a s jistotou utvrdila Filipa v tom, že jednou chce být stejně dobrý jako například němečtí reprezentanti Manuel Neuer a Marc André Ter Stegen. „K tomu mě ale ještě čeká dlouhá cesta, plná tvrdé práce a poctivé dřiny na trénincích,“ dodává mladý brankář s pokorou. Protože tréninkové jednotky ve fotbalové akademii FC Písek nebyly téměř vůbec stavěné pro brankáře, anebo jen velmi málo, začal Filip souběžně s tréninky v klubu trénovat individuálně. Prvním trenérem, který si vzal Filipa do parády, byl Martin Klement, v té době brankářská trojka prvoligového FK Jablonec, který přišel na hostování do Písku. „Na každý trénink jsem se moc těšil a moc mě to vždy bavilo. Byl to můj první osobní trenér, který se mi intenzivně věnoval, a naučil mě technické věci, které jsou důležité pro gólmana. A co si od něho budu navždy pamatovat? Že je důležité chránit si své zdraví a pečlivě se oblékat. S Martinem byla na trénincích velká legrace, o to víc mě pak mrzelo, když odešel zpátky do Jablonce.“

Jako celý nejenom sportovní svět, tak i Filipa bohužel zasáhly nemilé události spojené s onemocněním Covid-19. Kvůli zavření areálu písecké akademie nemohl naplno trénovat, proto se připravoval individuálně. „V březnu, když vypukla koronavirová pandemie a zavřeli mi školu, jsem začal trénovat s tátou několikrát týdně v tělocvičně na hřišti v nedaleké Putimi.“ Po znovuotevření areálu FC Písek se Filip Šmidmajer zhruba měsíc a půl připravoval pod vedením trenéra gólmanů druholigového FC MAS Táborsko Pavla Průši. „Jeho tréninky byly pro mě velmi fyzicky náročné, ale díky této dřině jsem se posunul zase o kus dál. I on mě naučil spoustu nových a důležitých brankářských dovedností a technik. V této době si mě také vybrala Regionální fotbalová akademie Jihočeského kraje mezi své hráče. Zájem projevilo také SK Dynamo České Budějovice. Já však na přání rodičů zůstávám dále hráčem FC Písek a žákem Gymnázia Písek, kde chci dokončit povinnou školní docházku,“ pochvaluje si spolupráci s někdejším prvoligovým gólmanem naděje píseckého fotbalu.

Jelikož není jednoduché skloubit fotbal se školními povinnostmi, musí Filipovi vycházet trenéři FC Písek vstříc. „Velice si vážím pochopení svého současného trenéra Karla Syrovátky, který mi pomáhá skloubit školu a individuální přípravu s týmovými tréninky. Hlavně díky jemu mohu mít šest až sedm tréninkových jednotek a dvě mistrovské utkání týdně,“ děkuje talentovaný gólman Filip Šmidmajer, který je pravidelně nominován i do krajských fotbalových výběrů.

Na začátku sezony se Filip domluvil na spolupráci s dalším zvučným jménem z brankářského světa. Nově si ho pod svá křídla vzal Petr Pižanowski, který působil jako trenér gólmanů v českobudějovickém Dynamu nebo Táborsku. „Petr je bývalý profesionální gólman a nejzkušenější ze všech mých dosavadních trenérů. Jeho tréninky jsou nejvíce zaměřené na techniku chytání, která je velmi důležitá. Chodí na každý můj divizní zápas a poskytuje mi perfektní zpětnou vazbu ihned po zápase. Jeho rady a podněty jsou pro mě velmi cenné. Spolupráce s ním si moc vážím a doufám, že bude mít čas a chuť se mnou spolupracovat co nejdéle,“ věří mladík. Velice speciálními jsou pro Filipa tréninky v tréninkovém centru AC Sparta Praha pod taktovkou Martina Kumšty a Lukáše Kocourka. Na Strahově se zapojuje do tréninkového procesu s kategorií U14 a jak sám prozrazuje, každý trénink je pro něj výjimečný a posouvá ho o krok dál na cestě za vytouženým snem. Jednou by se rád stal právoplatným členem fotbalové akademie Sparty Praha a dokonce touží i po dresu se lvíčkem na hrudi. „Vím, že mě čeká ještě spousta těžké práce a tvrdých tréninků, ale to vše za můj splněný sen rozhodně stojí,“ dodává Filip Šmidmajer.