V I. etapě projektu, která začala letos v srpnu a skončila v říjnu, bylo v kraji mezi 81 fotbalových klubů rozděleno 162 mládežnických branek z lehkých pevných materiálů, které jsou díky technologii výroby velmi stabilní a nedovolují snadné převrácení. Tím se výrazně snižuje i možnost zranění malých sportovců. Tím bylo pokryto čtyřicet procent všech aktivních družstev přípravek a mladších žáků.

Druhá etapa projektu měla sice začít až příští rok, v sumě peněz, garantovaných Jihočeskému kraji ve smlouvě s ČEZ, se ale našly další finanční prostředky. „S radostí mohu oznámit, že díky tomu ještě před Vánoci dostane bezpečné branky dalších sedmnáct oddílů,” informoval novináře jihočeský hejtman Jiří Zimola na setkání se starosty obdarovaných obcí, které se uskutečnilo na hřišti SK Mladé.

Za příjemný vánoční dárek poděkoval šéftrenér mládeže v SK Mladé Miloslav Schuster. „U nás naštěstí při přenášení branek pro mládež, bez nichž se v klubu neobejdeme, k žádnému zranění nedošlo, přesto máme z nových darovaných bezpečných branek velkou radost. Máme větší klid na práci,” vyzdvihl dlouholetý trenér fotbalové mládeže.

Bezpečné branky účastníkům setkání, kterému v Mladém přihlíželi i četní malí fotbalisté místního klubu a jejich rodiče, přiblížil výrobce Petr Lískovec. „Branky jsou vyrobeny z hliníkových slitin, jedna váží jen sedmapadesát kilogramů. Zvýšená bezpečnost je zajištěna jak uchycením sítí bezháčkovou technologií a vzadu nahoře vyztuženým ráhnem, takže nevisí gólmanovi na zádech, tak především tím, že spodní ráhno je vyplněné pískem, takže působí jako protizávaží proti překocení,“ vysvětloval ing. Lískovec a dodal, že při prověrce bezpečnosti na brance viselo sedm dětí, ta se přesto nepřevrátila.

Převzetí dvou bezpečných branek si v Mladém pochvaloval i jeden ze starostů obdarovaných obcí Jiří Šimánek z Plané nad Lužnicí. „Před čtrnácti dny jsem zrovna s předsedou našich fotbalistů domlouval sbírku rodičů na tyto bezpečné branky, takže informace, že Planá dvě branky dostane zdarma v rámci projektu Jihočeské kraje a Jaderné elektrárny Temelín, mě samozřejmě potěšila,“ radoval se plánský starosta, podle něhož rodiče malých fotbalistů z Plané budou své děti na tréninky teď posílat bez obav o jejich bezpečnost.

Jako výborný a potřebný nápad označil projekt bezpečné branky i jeden z hostů, exmistr Evropy Antonín Panenka. „Přenosné branky sice už existovaly v naší době, jenže za nás byly tak těžké, že je na hřišti musel přenášet vždy celý manšaft. Aspoň to ale byla součást posilování,“ usmíval se a autor proslulého „vršovického dloubáku“ . Poté ale už vážně dodal: „Nosit ty branky nic příjemného nebylo, nehledě na to, že když se na branku někdo pověsil, hrozilo nebezpečí vážného úrazu.“

Díky spolupráci Jihočeského kraje s temelínskou elektrárnou má na jihu Čech bezpečné branky už přes polovinu klubů, které se o nejmenší adepty kopané starají. „Zbývající oddíly by se měly dočkat ve třetí etapě,” zadoufal na mládském setkání hejtman Jiří Zimola.

Obdarované kluby II. etapy

Českobudějovicko: Nemanice, Černý Dub, Olešník, Mladé

Českokrumlovsko: Horní Planá, Loučovice

Jindřichohradecko: Studená, Kardašova Řečice

Písecko: Albrechtice nad Vltavou, Bernartice, Záhoří

Prachaticko: Vlachovo Březí, Lhenice

Strakonicko: Junior Strakonice, Čestice

Táborsko: Planá nad Lužnicí, Dražice