Zde byl skloněn nad kopačkami v rozverném rozhovoru s kustodem Jirkou Šímou. Reprezentační útočník Milan Baroš mi věnoval pár minut u kávy s miňonkami, které nahradily tradiční tatranky.

Zbytek rozhovoru se odehrával cestou chodbami stadionu až na hrací plochu. Zde byl netrpělivě, jako poslední aktér dopolední tréninkové jednotky před přátelským zápasem s Maďarskem, očekáván trenérem Michalem Bílkem.

Oběma nám toto zdržení nakonec prošlo trenérovým pousmáním. Inu, přišel „zlobivý chlapec", na kterého se na Euru hodně spoléhá.

Milane, kamarád a spoluhráč Martin Fenin se vyjádřil, že to bude vaše EURO a že jim to všem ještě ukážete. Jak to bylo myšleno?

Martin je kamarád, který mi jistě přeje nejen úspěch, ale aby mi to tam především padalo. On sám nejlíp ví, kolik úsilí to stojí, když se nedaří herně, ani jinak, a co práce stojí za návratem na fotbalové výsluní.

S Martinem jste pár utkání odehrál. Jak si fotbalově rozumíte?

Martin naskočil do nároďáku rovnýma nohama jako „mlaďoch" a docela prudce si řekl o reprezentační  dres (poprvé reprezentoval v roce 2007 v přípravě s Rakouskem a dodnes má na kontě 14 reprezentačních startů – pozn. redakce).

Stejně tak rychle z týmu i vyskočil (směje se), ale to už je za námi. Já věřím, že se brzy vrátí nejen do aktivního fotbalu, ale i do nároďáku.

A co vy? Před nedávnem jste dokonce ohlásil svůj konec v reprezentaci. Bude to už po Euru?

Ještě malou poznámku k Martinovi, je to perfektní pravé křídlo, výborný a rychlý útočník, dobrý střelec, sedělo nám to spolu, velmi jsme si rozuměli jak na hřišti, tak i mimo něj (usmívá se), škoda, že tu není s námi. Ale  to je jiná, především jeho, kapitola.

A po Euru? Uvidíme, jak se mi tam bude dařit,  pak se rozhodnu. Běží mi slušný kontrakt v Turecku, docela se mi tam daří i střelecky. Turecká liga je sice trochu „divočina", ale už jsem si tam zvykl.

Co takhle zopakovat si formu z Eura 2004 v Portugalsku, kde se vám dařilo herně i střelecky?

No jo, Portugalsko (povzdechne si). Tam to bylo moc fajn. Tam se dařilo všem,  a proto asi taky i mně. Dobře jsem se rozstřílel v kvalifikaci, dostal jsem důvěru, sám ji v sobě upevnil nejen vstřelenými góly, ale hlavně pak ve velmi dobré partě.

Vždyť víte, kdo tam byl mým parťákem v útoku, na vysokého Jihočecha se nedá zapomenout. Honza Koller byl a je velká persona, to byl skutečný borec a kamarád. Byli jsme dobrá útočná dvojka, šlo nám to náramně. A nejen na Euru, dařilo se nám i v jiných zápasech.

Teď jsme se tady v Praze také potkali, patří mezi oficiální tváře fanouškovské mediální podpory. Byl se za námi podívat, pokecali jsme spolu. Kéž by se nám dařilo jako v Portugalsku!

Když se má dařit, tak to ale nepřichází nikdy samo. Tomu daření se musí pomoci. Co s tím budete dělat?

Myslím si, že jsme dobře připraveni. Hodně napoví náš úvodní zápas s Ruskem. Už se všichni těšíme na první turnajové kopnutí do balonu. Půjdeme do nich, nejen kvůli sobě, ale kvůli celému národu, kvůli dobrému fotbalu!

Kvalifikaci jsme málem podělali, nakonec se nám podařila alespoň baráž. To už je ale za námi.

Jdeme dopředu, máme dobrou partu, soustředění v Rakousku nás ještě více stmelilo. Nezaznamenal jsem tam žádný rušivý moment. Bylo fajn, že tam přijelo i pár stovek fandů na zápas  s Izraelem. Těšíme se moc na fanoušky, na Wroclaw, na fotbal. A já na góly (směje se), snad už to konečně vyjde!

Milane, jak budete hrát zítra s Maďary? Určitě se za vámi přijede podívat manželka s oběma syny. Je to tak?

Je. Už jsou tady. Měli jsme  možnost se potkat. Malého Patrika jsem vzal na trávník, líbilo se mu tady. Párkrát si kopnul do balonu pro televizní kamery a fotografy. Matteo  je ještě na fotbal malý, ještě ho nevnímá.

A Maďaři? No, snad je porazíme, neměl by to být vážný soupeř, i když, znáte to. Budou se chtít vytáhnout, jim o nic nejde…

Milan Baroš odbíhá za svými tréninkovými povinnostmi a my už víme, že Maďaři se opravdu vytáhli. Budeme si tedy přát, aby to byl ten poslední nepříjemný zážitek před šampionátem a „Barymu" a jeho spoluhráčům budeme na Euru držet palce, ať jim to tam hlavně padá.

LUBOMÍR KRÁL