Když fotbalisté Dynama po jarním vítězném tažení II. ligou, završeném triumfálním vítězstvím 6:0 s Táborskem, v úvodním kole I. ligy uhráli po slibném výkonu bod s Libercem, zavládla na Střeleckém ostrově velká euforie. „Bodovat chceme i s Plzní," znělo z kabiny Dynama.

O to tvrdší bylo probuzení z růžového snu do drsné reality. Plzeň ligového nováčka na jeho hřišti před dlouho nevídanou návštěvou šesti a půl tisíce diváků vyškolila 4:0.

„My věděli, že nás jednoduché utkání nečeká, že Viktorka rozhodně není z formy, jak média po jejím vyřazení z pohárů psala. Proto jsme se celý týden na soupeře pečlivě připravovali, jenže pak přijde zápas a po čtvrt hodině je prakticky rozhodnuto," smutnil po zápase trenér Luboš Urban.

Už ve 2. minutě Plzeň po zaváhání Machovce šla hodně lacino do vedení, a když krátce nato Chramosta dal na 0:2, domácí se z tohoto těžkého direktu už nezvedli. „Druhá minuta a gól. Po banální situaci, která se dala vyřešit. Pak další chyba a druhý gól. A když se ke konci poločasu začneme už malinko zvedat, tak nám zase chybí i ta troška štěstí,"zmínil Urban střelu Machovce, po jehož trestném kopu od rohového praporku se míč odrazil od tyče zpět do hřiště. „Dorazit to do brány jsme nedokázali, naopak vzápětí jsme dostali z podobného závaru na 0:3. Tím se z našeho pohledu zápas totálně zabil," poznamenal trenér Dynama.

Do druhé půle šli domácí s cílem podobných chyb se vyvarovat a nedovolit Plzni ještě navýšit skóre a naopak se pokusit výsledek korigovat. „Ze začátku se nám to i dařilo, pak ale při našem autovém vhazování jsme zbytečně míč ztratili a hosté přečíslení pět na tři perfektně vyřešili," konstatoval Urban. „Minimálně tři ze čtyř gólů jsme dostali naprosto zbytečně," hněval se.

Vedle individuálních chyb, které byly hlavní příčinou debaklu, svou roli sehrála i plná marodka. „Pět hráčů je mimo hru, z toho čtyři ze základní sestavy," vraštil čelo Urban a na dotaz deníku upřesnil, že svalové problémy na poslední chvíli vyřadily i Klesa. „Ještě ráno to zkoušel, ale do zápasu jít nemohl. Snad do Brna už by mohl být, jisté to ale není."

Sestava, v níž Dynamo proti Plzni vyrukovalo, dle Urbana byla dostatečně zkušená. „Poslali jsme tam všechny zkušené hráče, které máme," zdůraznil kouč Dynama. V základu byli i Volešák a Vošahlík, byť oba přišli až těsně před zápasem v Teplicích (ten byl nakonec odložen). Ani ti nejzkušenější ale těžkou porážku neodvrátili, a tak na poslední půl hodinu, kdy už bylo vše jasné, přišli i mladíci Hála, Linhart a Funda. „Kdy jindy by ti mladí měli sbírat zkušenosti," krčil rameny Luboš Urban.

„Porážka náš mrzí, tragédii z ní ale neděláme. Na první ligu si totiž zvykáme, všechno je tu oproti druhé lize rychlejší, agresivnější a důraznější," podtrhl Urban. „My sice máme zkušené hráče, kteří toho v lize odkopali plno, jenže týmu zase chybí sehranost," připomněl, že v prvním zápase se zranili dva klíčoví hráči Herzán a Kalod. „Vedení klubu rychle zareagovalo, Volešák i Vošahlík jsou dobří hráči, jen se potřebují s týmem sehrát," řekl Urban a upozornil na další zádrhel: „Do Teplic jsme jeli zbytečně a dva týdny jsme nehráli, zatímco mezitím Plzeň hrála pohár, ligu a pohár. Sice jsme trénovali, z herního rytmu jsme ale vypadli a zápasy na sehrávání chyběly."

V sobotu Dynamo ve 4. kole I. ligy hraje v Brně.

Chramosta: Od Budějovic jsme čekali víc

Mužem zápasu Dynama s Plzní byl hostující útočník Jan Chramosta, jenž vstřelil dva ze čtyř gólů Viktorie Plzeň.

Jak jste ty své dvě trefy viděl?

Při prvním gólu domácí špatně zahráli ofsajd systém, já dostal krásný míč, jedním dotekem jsem si ho sklepl a trefil to, jak jsem chtěl. Zapadlo to přesně za tyčku.

A ten druhý gól z voleje? Takové akce zkoušíte i při tréninku?

My voleje hodně trénujeme a hodně centrujeme. Trenér to chce, byť on hlavně chce zakončení hlavou, zatímco já spíš radši nohou. Což se mi tady povedlo a jsem za to rád.

Po příchodu do Plzně jste prvně nastoupil v základu a hned jste dal góly. Hodně vás to těší?

Je to úžasné, je to skvělé! Tak nějak jsem si to představoval v tom nejrůžovějším snu. Jsem šťastný, že se mi to tady podařilo.

Myslíte, že jste si tím hodně hlasitě řekl o místo v základu?

To nevím, to je otázka pro trenéra. Jsme v Plzni tři útočníci a je na trenérovi, jak se rozhodne. Teď dal šanci mně a já udělal maximum pro to, abych se mu za to odvděčil. Dal jsem dva góly, tak se mi to snad povedlo.

Nečekali jste od Dynama přece jen trochu větší odpor?

Mám-li říct pravdu, já určitě čekal víc. Čekal jsem těžší zápas. On byl těžký, jenže hlavně tím vedrem, které tu bylo. Ne tím, že by Budějovice hrály nějak dobře. My se ale s počasím vypořádali dobře, vedli jsme už do půle 3:0, a když jsme dali na 4:0, bylo po zápase. Od té 70. minuty už se to jen dohrávalo.

Atmosféru tady jste si vychutnávali? Ochozy byly plné.

Byla to paráda, a to hlavně díky našim fanouškům, kteří přijeli ve velkém počtu a byli hodně slyšet. Jim patří dík.

Zchladili jste si tady po vypadnutí z pohárové Evropy žáhu?

Já se na poháry v Plzni moc těšil a že jsme vypadli, nás pořád mrzí.

Limberský: Snad jsme se aspoň částečně omluvili

K nejlepším hráčům plzeňské Viktorie v Č. Budějovicích patřil reprezentační obránce David Limberský (30), jenž v roli kapitána své mužstvo dovedl k hladkému vítězství.

Jsou čtyři góly, které jste tady nastříleli, pro vás i náplastí na pohárový neúspěch?

Samozrejmě, že porážku od Ploještí stále ještě všichni máme v hlavách, ale v Budějovicích jsme se tedy chtěli alespoň částečně omluvit našim fanouškům. To se nám, myslím si, povedlo. Zklamání z toho, že jsme z pohárů venku, v nás všech ale stále ještě převládá, nicméně v kabině jsme si řekli, že naše hra až tak špatná nebyla, že jsme ale doplatili na chyby v defenzivě. A taky jsme si řekli, že to musíme hodit za hlavu a v lize to odčinit.

Což se vám tady podařilo.

Jsme rádi, protože jsme po tom velkém zklamání potřebovali v lize vyhrát. Za toho vedra, které panovalo, jsme chtěli zápas rozhodnout co nejdříve, abychom pak mohli hrát v klidu a vyrážet do brejků. To tudíž vyšlo dle našich představ.

Nastříleli jste čtyři góly, ale měli jste i další příležitosti.

Šancí bylo opravdu hodně, při tak jasném vítězství ty nevyužité šance ale tolik nebolí. Vítězstvím v Budějovicích se držíme v popředí ligové tabulky, a protože letos budeme hrát již jen české soutěže, musíme se v každém zápase snažit uspět a posbírat co nejvíce bodů.

Těsně před půli vám po přímém kopu Machovce pomohla tyčka.

Budějovice měly nepříjemné standardky. Mají vysoké hráče, dokázali jsme si je ale pohlídat. Že jsme na konci poločasu gól na 2:1 nedostali a naopak třetí gól dali, ale bylo důležité.

Písek v poháru s ligovou Příbramí

Po nedělním velikém fotbalovém podvečeru na Střeleckém ostrově, kde se domácí Dynamo ve šlágru I. ligy střetlo s Plzní, si přijdou na své v úterý také fanoušci v Písku, kde domácí nováček III. ligy ve 2. kole Poháru FAČR přivítá prvoligovou Příbram!

„Věřím, že předvedeme výkon, který se bude divákům líbit a že atraktivního soupeře co nejvíce potrápíme," uvedl pro klubový web trenér Písku Ondřej Prášil.

Úterní utkání v Písku začíná v 17 hod. Dynamo hraje pohár ve středu na hřišti divizních Brozan, Táborsko jede do Tachova až za týden.

Porážky v juniorské lize

DYNAMO ČB – PLZEŇ 1:4 (0:0) – Branky: 88. Vaněk – 53. , 54. a 64. Černý, 68. Mlynařík. ŽK: Dvořák. Diváci: 60. Rozhodčí: Váňa – Pečenka, Vrchota. Dynamo: Coufal – Dvořák, Křiváček (72. Tomášek), Podráský, Jenne – J. Held (72. Tušer) – Schertler (72. Švantner), Horák, Čadek, Pěnka (58. Vaněk) – M. Held.

PŘÍBRAM – TÁBORSKO 4:1 (1:0) – Branky: 32. Ježdík (11), 60. Momiroski, 73. Řezáč, 85. Krameš – 71. Svoboda. ŽK: Krameš, Ježdík, Klida – Sazma, Hadžič, Korinda.Diváci: 2O. Rozhodčí: Vaňkát – Nuk, Hock. Táborsko: Kudrna – Nuhlíček (53. Svojše), Svatek (80. Rytíř), Škarda, Bareš, Sazma, Hadžič, Chirinciuc, Bouška, Kordyna, Svoboda.