Ve čtvrtek byli jako expres, v neděli připomínali courák. A výsledek tomu odpovídal. Zatímco v prvním případě fotbalisté Sparty znemožnili slavný Celtic Glasgow na jeho hřišti v Evropské lize, ve druhém z nich v domácí soutěži udělala Plzeň tým druhé kategorie.

Výsledek prvního šlágru podzimu 3:1 pro Viktorii zdaleka neodpovídá tomu, co se dělo na hřišti. Pro letenský tým je skóre milosrdné. „Podívejte se, to je fotbal starých pánů,“ rozčílil se ve studiu O2 TV Sport Miroslav Koubek, bývalý gólman Sparty a trenér, jenž s Plzní získal jeden z titulů.

Rozladěný Kotal

Jeho generační souputník, sparťanský kouč Václav Kotal, který je o rok mladší než devětašedesátiletý Koubek, mu při pozápasovém hodnocení vlastně přizvukoval. „Takový fotbal nemá budoucnost,“ pronesl.

Co ho rozladilo? Vlastně vše, co mohl vyzdvihnout na výkonu Plzně.

Sparťané hráli především pomalu. Jaký rozdíl oproti duelu v Celtic Parku. Je pravda, že kvůli covidu chyběl David Moberg Karlsson, nositel rychlosti a ve Skotsku vedle střelce hattricku Lukáše Juliše nejlepší hráč. „Ale to v této době postihne každé mužstvo,“ nevymlouval se kapitán Bořek Dočkal.

Letenští také nebyli schopni zareagovat na první problém. Po chybě Dominika Plechatého inkasovali už v sedmé minutě. Z úderu se nezvedli. „To mně vadí víc než chyba,“ odtušil Kotal.

Přitom by měl být letenský tým v pohodě. V lize vše vyhrál, hřálo ho připomínané vítězství na Celtiku.

Zkušení nepomohli

Ani to nepomohlo, tentokrát se zkrátka nedařilo. Vždyť ani Kotal, který Spartu od jara výrazně pozvedl, úplně nezabodoval. Nevyšlo mu nasazení matadorů Dočkala a Ladislava Krejčího staršího, kteří právě v Glasgow seděli mezi náhradníky.

V Plzni byli v sestavě, ani jeden však nezahrál dobře, nevedl mladé mužstvo správným směrem. „Ano, od zkušených hráčů jsem čekal lepší výkon,“ netajil trenér, pro nějž je Plzeň zlým sokem – od února, kdy nastoupil na lavičku pražského klubu, s ní v lize padl třikrát. Zdolal ji pouze v semifinále poháru.

A teď kvůli Viktorii přišel se Spartou o vedení v lize, kam se vyšvihla Slavia.