„Tygr Rocky je tváří naší zoo a pro řadu návštěvníků je i jejím nejatraktivnějším obyvatelem. Pozornost má velmi rád, často se na kolemjdoucí přijde podívat opravdu blízko. Někteří dokonce říkají, že byli od něj takový kousíček, že doslova cítili jeho dech,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.
Tygr ussurijský je největší kočkovitou šelmou planety a je považován za krále sibiřské tajgy. Jeho tlapa, která je největší ze všech kočkovitých šelem, na sněhu plní funkci sněžnice. Tygr ussurijský může žít v teplotách okolo – 45°C, má proto delší a hustší srst než tygři žijící v teplých oblastech. Vidí barevně a v noci 5x lépe než člověk. Výborně se pohybuje nejen po zemi, ale umí i velmi dobře plavat.
Tito tygři bývají samotáři obývající obrovská teritoria až o rozloze 3 000 kilometrů čtverečních. Své teritorium si značí močí nebo seškrabáváním kůry stromů, ohraničujících jeho území. Revír opouští pouze tehdy, pokud je v něm nedostatek potravy.
Tygr ussurijský patří mezi nejohroženější druhy zvířat. Přestože je obávaným lovcem a nemá v přírodě přirozeného nepřítele, člověk jej dokázal téměř vyhubit. Ve volné přírodě žije už jen v sibiřské tajze a na severu Číny, kde přežívá už jen asi 500 posledních kusů. Původně přitom žil na rozsáhlém území mezi Bajkalem a pobřežím Tichého oceánu. Dalších zhruba 1000 tygrů ussurijských pak žije v zoologických zahradách po celém světě.
ZOO Tábor chová tygra ussurijského v souladu se svým posláním, kterým je ochrana ohrožených druhů zvířat.
Táborská zoo je v zimním období (až do března) otevřená pouze o víkendech a státních svátcích od 9.00 do 16.00 hodin.
Za článek a fotky děkujeme Filipu Sušankovi ze táborské zoo.