Mistrovství Evropy v atletice mimo Stadia 2022 mezi veterány se v letošním roce uskutečnilo v italském městě Grosseto -  v parku ve sportovním centru na via Mercurio. Sandro Pertini na viale Giotto, v historickém centru administrativního centra Maremma  a v borovém háji Marina di Grosseto.

Sport v Grossetu je otevřený všem. Mnoho obyvatel města sportuje kdykoli během roku, a to jak kvůli soutěžím, tak jednoduše proto, že jsou nadšení pro atletiku. Sportovní sektor přinesl a přináší městu mnoho rekordů. Sport je však především oblastí, která pokrývá obrovské množství občanů. Výsledky ukazují, že Grosseto je díky řadě ideálních podmínek vynikajícím místem pro sportování. Na jedné straně klima a příroda činí tuto oblast velmi komfortní pro tělesnou kulturu, na druhé straně jsou moderní a skvěle vybavená sportoviště chloubou města a vzorem pro celou Itálii. 

Jezdí sem trénovat sportovci, kteří získali mnoho medailí, četní místní sportovci se stávají hrdiny italské a mezinárodní sportovní kroniky. Toto je sportovní stránka města Grosseto. Je to ideální místo pro tak významnou událost, jakou je mistrovství Evropy v atletice veteránů.
A toto jsou místa kde se odehrálo ME veteránů v Grossetu:

V Sandro Pertini, na trati 2 000 m, certifikované Mezinárodní atletickou federací, se konaly všechny závody v chůzi a závod na 5 km.

V historickém centru, ze srdce nádherného náměstí Piazza Dante se odehrával vzrušující půlmaraton.

Ve Sportovním centru na via Mercurio byl start a cíl půlmaratonu a závodu na 10 km a také sídlo technického informačního centra a organizačního výboru.

V Kempu "Le Marze" se uskutečnil Nordic walking 10 km na pozadí krásné panenské přírody v borovém háji v Marina di Grosseto. 

A právě na tomto ME veteránů také startoval i chyšecký vytrvalec a veterán Pavel Novotný, který v tomto středisku reprezentoval Českou republiku  v běhu na 10 km a v půlmaratonu jednotlivců a družstev. 

V běhu na 10 km doběhl do cíle ve své věkové kategorii na 29. místě ze 44 startujících v čase 41:53 min. a v soutěži družstev M 40 byla ČR na vynikajícím čtvrtém místě v sestavě Václav Krmas M40 (37:59 min.) , Ondřej Cap M45 (37:32 min.) a Pavel Novotný M50 ( 41:53 min.) v čase 1:57,24 hod. A jak je vidět ze sestavy tak ČR měla v týmu dva starší běžce, o to je čtvrté místo větším úspěchem.
Pořadí na stupních bylo: 1. Španělsko 1:37,10 hod., 2. Itálie 1:44,13 hod., 3. Německo 1:49,49 hod.

V půlmaratonu skončil Novotný ve své věkové kategorii na 30. místě z 45 závodníků a v týmech skončila ČR opět čtvrtá v sestavě Vít Malík ( 1:29,34 hod.) , Pavel Novotný ( 1:34,51hod.) a Zdeněk Roth ( 1:41,37 hod.) a v čase 4:46,02 hod. 

Pořadí týmů v půlmaratonu : 1. Itálie 3:44,08 hod., 2. Rumunsko 4:00,16 hod., 3. Německo 4:09,53 hod. 

Výkon v půlmaratonu hodnotil následovně: "Od začátku jsme běželi spolu s Italem Mainardi a střídali se v tempu. Já byl po páteční desítce celkem unavený. Domluvili jsme se na tempu qvatro trenta (4:30 min. na km). V cíli jsem ho hledal, nakonec on našel mne, byl velice emotivní, na fotce jsme spolu a ještě Jarda Bambas v kategorii 65."

A takto se ke svému celkovému výkonu vyjádřil chyšecký vytrvalec: "V jednotlivcích jsem si nedělal žádné ambice, kvalita soupeřů je o parník jinde. Trochu jsme si mysleli na placku v týmech na půlmaraton, ale soupeři byli lepší. Atmosféra ME, zvlášť v cíli po půlmaratonu, byla neskutečně vřelá, nabitá energií, hlavně od domácích Italů a hojně zastoupenými Švýcary."

Chyšecký vytrvalec tak výborně reprezentoval ČR a od senzační "placky" v týmech neměl daleko.

Josef Fuka, Milevsko