Při toulání jihem národního parku Cilento e Vallo di Diani jsem v Salernském zálivu na tyrhénském pobřeží objevil rybářské, krásnými plážemi a kouzelnými zátokami obklopené městečko Palinuro.

Název Palinuro vznikl pravděpodobně podle jména kormidelníka trojského vládce Aenase (ten se po opuštění Tróje stal zakladatelem římského národa) Palinuruse. Celé pobřeží lemují bizarní skalní útvary, které v moři vytvářejí malé zálivy. A řeknu vám, drazí přátelé, že navštívit Palinuro a odmítnout celodenní mořskou výpravu by bylo přinejmenším na pováženou ba přímo neodpustitelné.

Průzračné azurové moře a neskutečně pestrý podmořský svět je rájem nejen pro chvilkové námořníky, ale hlavně pro potápěče. Vždyť teprve plavba lodí dokáže plně objevit jednu z nekrásnějších kulis Středozemního moře mezi jeskyněmi, roklemi a skalnatými stěnami, které charakterizují celý výběžek Capo Palinuro. A když vás zkušený kapitán zaveze do mnohých z 35 jeskyní (do všech to prý opravdu nejde) tak se ten zážitek stává skoro dokonalý.

Toulání Kampánií v národním parku Cilento e Vallo di Diano.
Toulky Itálií: Zastavení páté Marina di Camerota

Projet a ochladit se v jeskyních Grotta Azzurra (Modrá), Grotta del Sangue (Krvavá), Grotta dei Monaci (Mnichů), Grotta d'Argento (Stříbrná), Grotta Sulfurea (Sirná), Grotta delle Ossa (Kostí) bylo velmi příjemné i když dle starých legend tyto prostory obývaly nymfy a mořské panny, které smrtelníkům usilovaly o život (já tam však žádnou neviděl a tak nevím, jestli mám být zklamaný a nebo být rád, že tam v ten den nebyly).

Stejně příjemné byly i následné zastávky na koupání u pláží Baia del Buondormire (Dobrého spánku) a Arco Naturale (Přírodní oblouk). A pokud celý den zakončíte procházkou v centru městečka a návštěvou typických italských obchůdků, barů, pizzerií a restaurací s tolik známou Cilentskou kuchyní – to opravdu nemá chybu. No asi tak nějak – že jo.