Pokud se vážení čtenáři budete někdy toulat krásnou podzimní krajinou okolo Milevska, tak zkuste ve Veselíčku ( při cestě z Milevska do Bernartic) odbočit směrem do Jestřebic.
Jestřebice (původně patrně ves lidí Jestřábových) je malá vesnička, o které je první písemná zmínka již ve 13. století, kdy byla majetkem pražského arcibiskupství v Týně nad Vltavou. Mezi další majitele vsi patřil Oldřich z Rožmberka, město Týn nad Vltavou, Čábeličtí ze Soutic, milevské panství Premonstrátského řádu a dnes je vesnice jednou z částí Bernartic.

My se však vydáme severovýchodním směrem na 0,5 km vzdálené návrší Kupa (503 m/m), kde najdeme dřevěnou rozhlednu a místo pro zkoušky loveckých psů. Dříve zde stával triangulační bod, který byl však v padesátých letech minulého století rozebrán.
Zkušební místo loveckých psů a opodál stojící osvěžovnu vybudovali členové mysliveckého sdružení Hájek na přelomu tisíciletí.

O stavbě rozhledny rozhodlo na základě podnětu místního obyvatelstva bernartické zastupitelstvo v roce 2008. Rozhlednu v roce 2009 za cca. 80 tis. Kč postavilo truhlářství Miloslava Dědiče z Radětic, přičemž dřevo na stavbu dodala obec Bernartice z blízkého lesíka u samoty Rábu. Slavnostní otevření a první oficiální výstup na rozhlednu proběhl v rámci Silvestrovského pochodu kolem Bernartic 31.12.2009.

Rozhlednu tvoří dřevěná trámová konstrukce se čtyřmi patry o celkové výšce 13 m. Na vyhlídkovou plošinu, která je umístěna ve výšce 10 m, vede pouhých 44 dřevěných schodů.
Z rozhledny budete mít krásný výhled na celé Táborsko, oblast České Sibiře, Písecké hory, Protivínské hory a při dobré viditelnosti i Kleť v Blanském lese.

Nedaleko rozhledny stojí výklenková kaplička z první poloviny 18. století, která je zasvěcena svatému Janu Nepomuckému. Tak pokud budete v těchto krásných slunečných podzimních dnech hledat tiché místo k odpočinku, Jestřebická rozhledna na Kupě je to správné místo.

Za milou pozvánku na výlet děkujeme Karlu Kafkovi