Křížová cesta moderního člověka, jak bývá také tvůrci nazývána, se nachází na východním okraji města Písku v Píseckých horách a vede po modré turistické značce malebnými píseckými lesy až na Vyhlídku píseckých lesníků nedaleko vrcholu kopce Jarník. Je dlouhá cca 1,5 kilometru a najdeme na ní 14 zastavení. Každé zastavení je charakterizováno mohutným blokem kamene, ke kterému je připevněna kovová obruč s názvem bolesti a čočka rubínového skla, připomínající kapku krve.
Celý projekt, jehož autoři jsou studenti Obchodní akademie a Jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky v Písku, vychází ze známé symboliky křesťanské křížové cesty a jejího poselství - čtrnáct bolestí – čtrnáct zastavení směřujících k vrcholu – zastavení Naděje.
Tento originální projekt si zasloužil pozornost i známých osobností – duchovními rodiči se stala známá zpěvačka Marta Kubišová a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík.
Křížová cesta končí nedaleko Vyhlídky píseckých lesníků, což je místo na úpatí kopce Jarník. Svůj současný oficiální název dostalo místo v roce 1934 a kromě dřevěného přístřešku pro turisty zde najdeme také kameny, symbolizující sjezdy lesnické jednoty v 19-20. století. Bohužel výhled už není tak dokonalý jako v minulosti, okolo jsou totiž vzrostlé stromy, které brání širokému rozhledu.
Odsud se buď můžeme vrátit stejnou cestou zpět, nebo pokračovat dále po modré turistické značce přes další z vyhlídek (Písecká vyhlídka) k chatě Živec (zpět k rozcestí U Vodáka se odsud dostaneme po červené TZ) nebo k rozhledně Jarník, vzdálené od Vyhlídky píseckých lesníků cca 700m.

Petra Poslušná, Tábor