Mgr. Jiří Hájek používal téměř 20 let fotoaparáty Pentax, na kinofilm i posléze digitální. Na plnoformátový (full-frame) Nikon přešel v roce 2016 a po třech letech jej opustil, stejně jako zrcadlovky, a přešel do tábora tzv. "bezzrcadlovek". Snímač je stejný, jen hmotnost přístroje a objektivů je výrazně nižší. U celé výbavy, kterou vláčí po horách, to představuje zhruba 1,7 Kg. Souběžně s tímto používal i fotoaparáty s menším snímačem. Pro řadu použití jsou plně dostačující. Vzorky fotografií pořízených právě fotoaparáty s menším snímačem - tzv. 4/3 nebo APS-.C nám Mgr. Jiří Hájek ukazoval, my jsme žádný rozdíl v kvalitě nepostřehli.

Na úvod pásma promítaných fotografií jsme nejprve navštívili svět zvířat.

Všichni poznali sýkoru koňadru a modřinku z Píseckých hor, hůře už rákosníka, vzácnějšího konipase, i malého neposedného střízlíka. Krásné byly záběry vodních ptáků při západu slunce u rybníka Řežabince. Fotografie ptáků jsou k vidění nyní i v protivínském infocentru, kde právě probíhá výstava Mgr. Jiřího Hájka pod názvem Na větvi.

Zatímco ptáky fotil Mgr. Jiří Hájek teleobjektivem, pro fotografování hmyzu používá speciální makroobjektiv. Krásné exempláře barevných exotických motýlů byly z výstavy Fata morgana v botanické zahradě v Praze.

Širokoúhlý objektiv se zase používá na fotografie přírodních scenerií. Promítli jsme snímky z portugalského Lisabonu a sopečných Azorských ostrovů, ležících v Atlantiku.

Zajímavé byly zvláště fotografie ze severní Itálie, z Dolomitů. Za 1. světové války zde probíhaly boje, kde na straně Rakousko-Uherska bojovali i Češi. Za obtížných podmínek budovali bojová postavení v nadmořských výškách okolo 3 000 m. Vápencové pohoří je plné tunelů, umělých jeskyň a děr z té doby. V pohoří Marmoláda Rakušané v ledovci vybudovali celé vojenské městečko, ale při největším lavinovém neštěstí v Alpách přišli o 300 vojáků. Ústup ledovců dnes občas vyplavuje mrtvé, výzbroj a výstroj. Rakousko-Uhersko válku prohrálo, italská hranice byla posunuta severněji a v oblasti jsou dnes dvojjazyčné nápisy. Do hor se dostanete lanovkou, cesty jsou dnes opravené, některé výstupy však můžete podniknout jen s horolezeckou výbavou.

Poslední cestopisné putování bylo z letošního roku, z Alp na pomezí Rakouska, Itálie a Švýcarska. I na fotografiích jsme mohli vidět, jak stále odtávají ledovce.

Na závěr besedy zodpověděl Mgr. Jiří Hájek ještě dotazy ohledně fotografického vybavení.

Ti, kdo zůstali i po dvouhodinové přednášce, si mohli jako bonus vyslechnout autorův výklad k vytištěným fotografiím na papíru. Obdivovali jsme portréty, snímky z Vysokých Tater i Českého Krumlova.

Mgr. Jiřímu Hájkovi děkujeme za přednášku a přejeme pro fotografa důležité „dobré světlo“.

Za Protivínský vlastivědný klub Helena Mašindová