Objevili jsme společně dávno zapomenutý svět plyšáků, ke kterým jsme se tulili, když nám nikdo jiný jako malým holkám a klukům nerozuměl. Panenky, které nám přivezli rodiče z Ameriky a Sovětského svazu i autíčka, která jste měli na výstavě v pokojíčku a neradi pod nimi uklízeli prach. Vyfotili jste nám i medvídky, které do dnešních let opatrujete a oblékáte, protože vám stále připomínají kus vašeho krásného dětství.

Jednou z těch, kteří nám zaslali ukázku své sbírky hraček, byla i Petra Vosáhlová z Prahy. „Některé kousky mám ještě opravdu ze svého dětství – ty mi schovávala maminka s babičkou, jiné jsem si koupila různě po burzách v České republice, Německu a na internetu, další jsem dostala od kamarádů,“ říká ke svým pokladům. Některé hračky má uložené ještě ve svém pokojíčku. „Vždy, když přijedu k mamce na návštěvu, tak se s nimi pokochám," dodává.

Také Hana Dostálová z Hranic přispěla svými hračkami. Zaslala nám snímek panenky mrkačky, kterou jí na podzim roku 1961 dovezli rodiče na přivítanou z lázní Jáchymov. "V jakémsi mezidobí si s ní pak hrála neteř na Slovensku, a když mi ji vrátila, panenka už potřebovala opravit. V roce 2011 pak ke svým padesátinám dostala i nové šatičky, místo svých silonových s červenými puntíky," vypráví Hana Dostálová o své panence.
Její starší sestra (blondýnka) si v tom roce 1961 vybrala mrkačku blond a na naši čtenářku zbyla panenka s rezavými vlasy. "Mělo to být ale původně opačně. Rodiče plánovali, že rezavou dají sestře a já, tehdy tmavovláska, měla dostat panenku blondýnku," doplňuje historku z dětství.  Oběma panenkám se prý nesčetněkrát odlepily vlásky a sestry je lepily zpět těstem…

Kromě mrkačky nám z Hranic přišel i medvěd Bérošek. "Toho jsem si koupila v Přerově v roce 1980 z jakési "rozežranosti" už jako dospělá. Oblékla jsem si ho pak sama - námořnickou čepici zdědil po mně, protože se seprala a  modrý pánský kapesník (šáteček pod krkem) jsem mu koupila stejně jako fajfku, do které jsem z vaty vložila i dým. Brýle vyrobit z papíru problém nebyl a halenku jsem dostala od sestry," vysvětlila paní Hana, jak přišla k méďovi a jeho doplňkům.

Prohlédněte si i další galerie Deníku věnované RETRO tématům, stačí kliknout na odkazy níže:

RETRO: Blíží se advent. Zavzpomínejte s námi na Vánoce v časech minulých

RETRO: Vzpomínáme na taneční. Nechybí cha-cha, róby a úsměvy