Tentokrát se jako sólista představí mladý slovenský klavírista žijící nyní v Praze Adam Stráňavský. Zahraje za doprovodu PIKO Bachův klavírní (původně samozřejmě cembalový) koncert d moll. Kromě Bacha zazní v úvodu koncertu opět jedno z Händelových concert gross, tentokrát s trochu jiným obsazením koncertantní skupiny nástrojů.

Kromě dvou sólových houslí se představí ještě dva hoboje a basso continuo, které se v průběhu čtyřvěté skladby střídají s celým orchestrem. Uslyšíte i zajímavou skladbu soudobého estonského skladatele žijícího v Německu Arvo Pärta Fratres z roku 1977.

Je zajímavá nejen svou stavbou ale i postupnou gradací, celkově působí na posluchače až meditativně. V závěru koncertu zazní opět jedna z ranných Mozartových symfonií, které psal v době svého působení ve službách salzburského arcibiskupa. Není tak rozměrná jako vrcholné symfonie tohoto autora, ale najdeme v ní jeho typickou melodiku a lehkost.

Koncert se bude konat v sobotu 1. dubna v 19 hodin v koncertní síni Trojice v Písku. Pokud by měl někdo z posluchačů chuť si nás poslechnout s trochu pozměněným programem – místo klavírního koncertu dvojkoncert téhož autora pro housle a hoboj – může si nás přijet poslechnout o týden dříve 26. března v 19 hodin do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Blatné.

Milada Klátilová