Na T-Mobile Olympijském běhu jde především o to se hýbat a hlavně pro radost. Na tomto běhu se oslavuje radost z pohybu a sport jako takový. Touto akcí se totiž připomíná mezinárodní Olympijský den, tedy založení Mezinárodního olympijského výboru. Je to vůbec největší běžecká událost u nás. V jeden den, přesně v jeden čas, vybíhají tisíce běžců po celé České republice, ať už jako součást hlavních závodů, ve školních bězích nebo v rámci individuální výzvy.

Tím, že si každý zájemce tento běh zaběhne, udělá dobře nejen svému tělu, ale pomůže i ostatním. Na T-Mobile Olympijském běhu totiž pomáhá každý běžec svou účastí i České olympijské nadaci. Z každého startovného jde část na podporu sportování dětí, kterým v tom brání nedostatek finančních prostředků. Nadace tak dokáže pomoci dalším mladým sportovcům k plnění jejich snů.

Historie olympijského dne sahá až do roku 1894, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Na počest této události se každoročně pořádá Olympijský den, který oslavuje sportovní aktivity všeho druhu. Po celém světě si ho připomíná 5,5 milionů lidí ze 150 zemí světa. Každá země si "svoji oslavu" uzpůsobuje svému prostředí. Některé země slaví celý týden, některé pouze v jeden den. Jedna země pořádá volejbalové turnaje, jiné třeba veslařské klání. U nás se v rámci Olympijského dne pořádají pod záštitou Českého olympijského výboru běžecké závody pro všechny věkové kategorie, a to už od r. 1987.

První ročník startoval legendární Emil Zátopek. K Praze se v průběhu let přidávala i další města, až postupně narostla do současných 81 závodů po celé republice. Olympijský den se oficiálně slaví 23. června. V českém prostředí se Olympijský den slaví běžeckými závody vždy nejbližší středu tomuto datu. V r. 2021 datum vyšlo na středu jeden měsíc po skončení Olympiády, tedy 8. září 2021.

V tento den se za krásného a teplého podvečera uskutečnil "T-Mobile Olympijský běh" rovněž v Táboře. Start a cíl jednotlivých závodů byl před táborskou zemědělskou školou. Dětské kategorie běžely tratě dlouhé 350 m a 700 m a dospělí 5 000 m nebo 10 000 m. V kategorii dospělých se Olympijského běhu zúčastnili i dva chyšečtí vytrvalci, Jan Havlíček a Patrik Bouška.

V závodě na 5 km startoval Jan Havlíček, který měl ještě v nohách den předtím "Běh starým městem" v Táboře, ve kterém obsadil druhé místo za svým bratrancem Ondřejem Kohoutem. Druhý chyšecký běžec, Patrik Bouška, si vybral dvojnásobnou trať, tedy 10 km. Přítomen byl i nejlepší chyšecký vytrvalec Ondřej Kohout, který den předtím vyhrál "Běh starým městem" v Táboře. Olympijský běh však vynechal a trať si projel na kole před běžeckým pelotonem závodníků na 5 a 10 km. Start obou běhů byl totiž současně a přesně v 18 hodin.

Závody se běžely v ulicích města a oba zástupci z Čertovy hrbatiny si vedli na svých tratích velice dobře. Na 5 km se Jan Havlíček hned po startu dostal do čela závodu a každým metrem nenechával nikoho na pochybách, že si běží pro olympijské vítězství. Svůj náskok neustále zvyšoval a v cíli byl první v čase 20:20 min. a před druhým Janem Gantnerem měl náskok 56 sec., třetí pak doběhl do cíle Petr Soukup v čase 22:25 min.  Po závodě byl nadmíru spokojen a jen procedil skrz zuby: "Táhnou mě nohy, cítím ještě včerejší závod."

Na delší trati, na 10 km, startoval Patrik Bouška. I on odstartoval velice dobře a celý závod se držel na medailové pozici. Vítězný Marek Kouba byl v cíli za neuvěřitelných 35:53 min., před druhým Richardem Hejlíkem, ten měl čas 36:25 min. Oba běžci byli nad síly chyšeckého vytrvalce, ale cílové třetí místo Boušky v čase 39:15 min. bylo úspěchem a spokojenost Patrika byla na místě.

Zlato a bronz v Táboře však nebyly pro chyšecké barvy tím posledním. Ve stejný den a ve stejnou hodinu totiž startoval i další chyšecký vytrvalec Ondřej Novotný na Olympijském běhu na Červené Lhotě. V závodě na 9 300 m si vedl rovněž velice dobře a v cíli skončil na bronzové pozici v čase 39:11,35 min. První místo obsadil Michal Stach v čase 38:45,19 min. a druhý byl v cíli Pavel Kopáček časem 38:45,39 min. Chyšečtí vytrvalci tak olympijskou myšlenku podpořili nejen svou účastí, ale i výbornými výkony a medailovými umístěními.

Josef Fuka, Milevsko