V sobotu 25. února se konal již 12. ročník setkání heligónkářů pod názvem "Bernartická heligónka 2023" v Bernarticích na Písecku. Se začátkem pořadu ve 14 hodin se v místní sokolovně rozezněly první tóny krásné lidové muziky. Program byl bohatý, pestrý a zajímavý, jako vždy.

Na Letošní ročník potvrdilo účast celkem dvanáct skvělých heligónkářských interpretů jednotlivců, dvojic i vícečlenných uskupení včetně temperamentního vystoupení Toulavé kapely Josefa Janouška z Rožmitálu pod Třemšínem, která celý festival zahájila. K tanci, zpěvu a dobré pohodě hráli od srdce všichni účinkující.

Jak to dopadlo

Ocenění za první místo v divácké soutěži „cena sympatie“ o nejpozoruhodnějšího účinkujícího heligónkáře získal skvostný Karel Tvrdek z Lipí u Českých Budějovic, druhé místo obsadila „Neznámá kapela“ ze Strakonic a na třetí místo vynesly divácké hlasy výborné duo Helenka Bulínová a Václav Talián také ze Strakonic. Celý průběh hudebního odpoledne v Bernarticích provázela milá a sympatická moderátorka Jana Filinová. Asi uprostřed hudebně-zábavného pořadu proběhlo slosování diváckých vstupenek, kdy šťastní výherci získali obrazové a zvukové hudební nosiče DVD a CD od heligónkářské ligy.

Děkujeme všem účinkujícím muzikantům, kteří opět ukázali, že lidová hudba může nabídnout nezapomenutelné zážitky v této uspěchané době a hlavně umí pohladit člověka na duši. Velké uznání za podporu této kulturní akce patří všem partnerům: Městys Bernartice, Heligónkářská liga a restaurace Sokolovna Bernartice - Anna Suchanová. Moc si vážíme spolupráce našich milých mediálních partnerů: Český rozhlas České Budějovice, Písecký deník, Milevské noviny, webové stránky heligónkářské ligy umuzikantu.cz a Městyse Bernartice www.bernartice.cz a dalším.

Všechny milovníky tohoto žánru srdečně zveme na 13. ročník bernartického festivalu heligonek, který se bude konat v sobotu 24. února 2024 v Sokolovně Bernartice.

Mimořádné poděkování si zaslouží věrní příznivci našich heligónkářských a harmonikářských pořadů. Na další setkání s hezkou písničkou a dobrou náladou se těší všichni pořadatelé i účinkující. Aktuální informace a fotografie naleznete na stránkách Heligónkářské ligy www.umuzikantu.cz

Josef Janoušek