Vypráví o zaniklých samotách i osadách kolem řeky v úseku od Týna po Zvíkov, zachází i do hlubší historie všech těchto objektů a nabízí obrázek rušného života kolem řeky. „Milé je, když vidím, jak si lidé knihami listují a ukazují navzájem známé lidi nebo příslušníky své rodiny – rodiče, prarodiče, ale v mnohých případech i je samotné v dětském věku. Na každém místě jim vyprávím o části řeky, která je k nim nejblíže, a kterou dobře znají, a oni mne pak doplňují a diskutují. Doufám, že jsem jim těmi knihami udělala radost, a navíc historie zatopené části Vltavy nebude tak zapomenuta ani v dalších generacích,“ doplnila autorka.

Jak můžete vidět na snímcích, první představení knihy se konalo v Albrechticích nad Vltavou, kde ji pokřtil nejstarší pamětník, jehož předci pocházeli z Hornolipovského mlýna, Antonín Fähnrich, vedle právě kropí vodou z Vltavy Václav Mleziva z Hostecké Hladné, syn vrátného. Knihy drží starosta Miroslav Ušatý, jehož otec se narodil na přívozu v Horním Lipovsku a vpravo je Anna Husová ze známé plavecké rodiny z Hladné.

V Týně nad Vltavou pokřtila knihu místostarostka Martina Sudová a vedoucí městského muzea Jiří Hladeček.

Ve středu 29. června v 16.20 hodin ještě Jaroslava Pixová zamíří do kulturního domu v Podolí I. a v pátek 1. července zakončí sérii představeni knihy v bývalé škole v Chřešťovicích od 18 hodin.