Vedení základní školy Josefa Kajetána Tyla v Písku se podařilo získat peníze ze dvou projektů, které jsou spolufinancované Státním fondem životního prostředí ČR. Jeden z projektů, který vznikl ve spolupráci pedagogů základní školy a vedoucích učitelek 9. mateřské školy - křesťanské mateřské školy a 5. mateřské školy, se jmenuje „Kamarádi z hmyzí říše“.
V mateřských školách v rámci tohoto projektu navazujeme na environmentální oblasti jednotlivých školních vzdělávacích programů. Pro malé děti jsme si upravili název programu na „Mrňouskové z hmyzí říše“. Děti chceme naučit, že pozorovat živočichy lze i na zahradě ve městě, že život hmyzu je velmi zajímavý. Děti se učí žasnout nad rozmanitostí přírody. Mohou se učit respektovat i nejmenší tvorečky naší planety a vidět, že život hmyzí říše má svůj smysluplný řád, stejně jako ostatní části přírody. Pohled na hmyzí mikrosvět učí děti úctě a respektu ke všemu živému.
Nové hrací prvky, které jsou součástí projektu, přibližují dětem zábavnou a zajímavou formou svět hmyzu. Realizaci provedla firma Hřiště pod květinou, od které již máme na našich zahradách více krásných a praktických herních prvků. Na zahradách obou školek se tak nově objevily dřevěné prolézací tunely, které svým tvarem evokují mravence, i vyvýšené záhony k pěstování bylinek i květin vhodných pro hmyzí kamarády. Také byly nainstalovány hmyzí domečky. Děti je postupně vyplňují materiálem, do kterého se mohou mrňouskové z hmyzí říše nastěhovat a děti pak je pak mohou zblízka pozorovat.
Nová dřevěná pexesa s možností každodenní obměny obrázků dávají dětem příležitost seznamovat se obrázky živočichů i rostlin formou hry, u bytelných dřevěných stolů s lavicemi plánujeme s dětmi v teplém období na zahradě kreslit, používat lupy a mikroskopy, prohlížet knihy a časopisy, tvořit z přírodnin a podobně.
Je nutno zmínit, že na zahradě základní školy se kromě hmyzího hotelu objevily také vyvýšené záhony a hlavně přírodní přístřešek, který bude sloužit jako venkovní učebna jak pro žáky základní školy tak i pro případné návštěvy z mateřinky.
Poděkování patří panu řediteli a vedoucím učitelkám mateřských škol i dalším pedagogům základní školy, kteří se podíleli na přípravě celého projektu. Velký dík náleží také Ing. Morávkovi, který s námi na přípravě a administraci projektu ve svém volném čase spolupracoval.
Výše příspěvku SFŽP na projekt „Kamarádi z hmyzí říše“ je 85% způsobilých výdajů, které byly plánovány ve výši 436 tisíc korun.
Helena Lenka Kučerová, vedoucí učitelka KMŠ a 9. MŠ Písek